Комісія з цінних паперів та бірж США (SEC), готує зміни, що зроблять великі непублічні компанії прозорішими, повідомляє The Wall Street Journal.
SEC хоче зробити діяльність непублічних компаній прозорішою
►Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
Незважаючи на рекордну кількість IPO минулого року, сектор непублічних компаній продовжував зростати. За даними фірми CB Insights, зараз існує 959 приватних фірм, що оцінюються у більш ніж $1 млрд. Це на 446 більше, ніж на кінець 2020.
Приватні інвестиції користуються популярністю серед американських компаній, адже дозволяють їм залучати кошти, уникаючи регуляторних незручностей, пов’язаних із виходом на біржу. Однак SEC збирається змусити більше компаній регулярно розкривати інформацію про свою фінансову та операційну діяльність, стверджують джерела видання.
План SEC наразі знаходиться на ранній стадії, але ймовірно зустріне впертий опір зі сторони Кремнієвої долини та інших секторів, що залежні від приватних інвестицій, наприклад нафтогазового.
Читайте також: SpaceX Ілона Маска за рік залучила майже $1,5 мільярда
«Ми застерігаємо SEC від створення додаткових та непотрібних перешкод для непублічних компаній, які можуть мати неочікувані наслідки. Цей сектор економіки США був драйвером інновацій та створював товари й послуги, що принесли велику користь під час пандемії», — заявив Боббі Франклін, голова Національної асоціації венчурного капіталу.
У чому проблема непублічних фірм
Багатообіцяючі молоді компанії зазвичай отримують значну частку необхідного фінансування від фондів венчурного капіталу, фондів прямих інвестицій або багатих інвесторів. Невеликим приватним інвесторам залишається лише чекати, доки компанія проведе IPO.
Однак доступ до величезних обсягів приватного фінансування дозволив багатьом стартапам роками відкладати вихід на біржу. На думку регуляторів, це дозволяє інсайдерам використовувати традиційні IPO аби зафіксувати прибутки.
Ці побоювання частково підтверджуються статистикою: дві третини американських компаній, що вийшли на біржу у 2021, під кінець року торгувалися за ціною нижчою, ніж початкова.
Читайте також: Інвестбанки США отримали рекордний виторг за проведення IPO у 2021 році
Що хоче змінити SEC
Компанії, що мають більш ніж 2000 зареєстрованих акціонерів, зобов'язані періодично розкривати SEC ключову інформацію, незалежно від того, чи провели вони IPO. Але майже ніхто не переходить цю позначку, адже згідно правил будь-яка кількість інвесторів, що володіють акціями через одного брокера або інвестфонд, рахується як один акціонер.
Наприклад, найбільший «єдиноріг» США, фінтех-компанія Stripe Inc, що оцінюється у $152 млрд, за даними PitchBook налічує 79 інвесторів. Дехто з них — це фізичні особи, як мільярдери Пітер Тіль та Ілон Маск. Але інші — це фонди венчурного капіталу, взаємні фонди та фонди прямих інвестицій.
SEC розробляє зміни, що дозволили б Комісії отримати детальнішу інформацію про таких учасників, щоб мати більш точну оцінку кількості акціонерів. Це дозволить змусити великі приватні фірми дотримуватися тих самих вимог до прозорості, що вже поставлені перед публічними компаніями.
Читайте також: Компанії в США відкладають IPO через Омікрон
Коментарі