Цього тижня може наступити один із найважливіших і визначальних моментів у відносинах між Організацією Північноатлантичного договору та Росією після розпаду Радянського Союзу. Про це пише «Главное» із посиланням на CNN.
Захід має можливість поставити Путіна на місце — ЗМІ
►Підписуйтесь на телеграм-канал «Мінфіну»: головні фінансові новини
Що відомо
У середу представники НАТО, її 30 держав-членів і Російської Федерації зустрінуться в Брюсселі, насамперед, для обговорення зосередження російських військ, що почалося нещодавно, на кордоні між Росією та Україною. Для обговорення кризи в понеділок у Женеві також зустрінуться американські та російські дипломати.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що є «два шляхи», і що одним із двох варіантів, які США та міжнародне співтовариство запропонували Москві напередодні зустрічей, є шлях «дипломатії та деескалації».
Нещодавня ескалація напруженості викликала побоювання щодо можливого повторення 2014 року, коли Росія насильно анексувала чорноморський півострів Крим та підтримала сепаратистів на сході України.
В результаті того, що сталося і того, що Росія змогла уникнути покарання, у політичних колах почався багаторічний процес серйозних дискусій про роль Заходу і про те, чи здатний він протистояти Росії.
З того часу відносини між Заходом та Росією так і не відновилися — навпаки, вони майже досягли мінімального рівня часів холодної війни. Засідання Ради Росія-НАТО, заснованої у 2002 році як переговорний майданчик для співпраці між Заходом та Росією, не проводилися понад два роки.
Читайте також: США закликає ЄС підготувати санкції проти Росії у банківській та енергетичній сфері
Блінкен заявив у п'ятницю, що під час дипломатичних переговорів між офіційними особами США, Європи та Росії можна досягти прогресу, але це має бути «вулиця з двостороннім рухом» у тому сенсі, що Росія послабить свою агресію щодо України.
Багато офіційних осіб НАТО заявили в інтерв'ю CNN, що, на їхню думку, сам факт, що Росія нарешті погодилася на зустріч, є серйозною поступкою та ознакою того, що дипломатія може призвести до деескалації. Однак вони також висловили побоювання у зв'язку з тим, що все більш ворожий Кремль, можливо, збирається брати участь у зустрічах не з найкращими намірами.
Хоча останніми роками Захід ввів санкції проти Росії за різні злочини Кремля, справедливо сказати, що він міг би піти й надалі.
Почасти тому наступний тиждень такий важливий: якщо всі країни-члени НАТО прийдуть до згоди і діятимуть заодно, в критичний момент це може стати найрішучішим сигналом. Якраз у той момент, коли Путін знову намагається спробувати щастя, Захід має можливість заявити в офіційній дипломатичній обстановці, що його терпіння закінчилося.
Щоб зробити будь-які нові санкції більш ефективними, ніж попередні спроби покарати Росію, Захід має бути готовим до деяких труднощів та проблем. У минулому він намагався не запроваджувати санкції щодо російського суверенного боргу та торгівлі енергоносіями.
За словами Річарда Конноллі, молодшого наукового співробітника Королівського інституту оборонних досліджень, «посилення покарань для російських компаній за ведення бізнесу або за рахунок обмеження доступу до капіталу, або за рахунок обмежень доступу до технологій» може зробити більший вплив на російську економіку і на найближче оточення Путіна, ніж на окремих осіб, оскільки «найважливіший російський бізнес, так чи інакше, пов'язаний із Кремлем».
Він також каже, що «запровадження вторинних санкцій проти тих, хто торгує з Росією» у таких галузях, як енергетика, зброя та стратегічні товари, може завдати такої самої шкоди, яку завдали вторинні санкції Ірану.
Що ж до складнішого питання традиційної жорсткої сили та можливого розширення НАТО, деякі вважають, що члени альянсу мають підстави почуватися оптимістично під час зустрічі з росіянами в середу.
«Нам треба об'єднати зусилля та не боятися. Путін боїться — не нас. Він боїться свого власного народу, боїться демократичних виборів, каже Раса Юкнявічене, колишній міністр оборони Литви.
Вона вважає, що зараз саме час прискорити процес вступу України до НАТО.
США можуть ввести санкції проти російських банків. Рублі заборонять обмінювати на долари та євро
«Не можна, щоб Європа повернулася до часів Гітлера та Сталіна, коли країни були роз'єднані. Українці, а не Кремль, мають вирішувати, яким буде майбутнє України. Успіх України був би найкращим засобом проти Кремля. Там бояться цього найбільше», — додає вона.
Зрозуміло, що переговори будуть напруженими, і вирішити українську кризу буде непросто.
І, як визналл багато представників керівництва НАТО, Україна цікавить Путіна набагато більше, ніж багатьох на Заході, і якщо він відчує слабкість, він терпляче чекатиме до нескінченності, щоб отримати те, що хоче.
Захід починає наступний тиждень із такою кількістю стратегічних переваг перед Росією, що теоретично має бути відносно легко змусити Путіна піти на деескалацію на сході Європи. Однак Путін не просто так перебуває при владі понад 20 років.
Якщо Захід хоче успішно використати свою позицію в цей критичний момент і поставити Путіна на місце, його єдність має бути непорушною. У разі повторення помилок 2014 може з'явитися ще більш небезпечна «версія» російського лідера, якщо він зможе дивитися зверхньо на наймогутніший альянс на планеті.
Коментарі - 6
Что касается договоренностей, то любые договоренности можно передоговорить))