Економісти попереджають, що спричинена пандемією інфляція ляже в основному на плечі бідніших домогосподарств, пише CNBC.
Інфляція у США: основний тягар ліг на населення з низькими доходами
►Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новини
За рік ціна харчових продуктів у США виросла на 6,4%, а бензин — на вражаючі 58%. На ці категорії припадає значна частка бюджету малозабезпечених домогосподарств, тож вони сильніше відчувають їхнє подорожчання.
Нещодавній аналіз від Penn Wharton Budget Model показав, що середньо- та малозабезпечені категорії населення у 2021 витратили на 7% більше на ті ж продукти, що вони купували у 2020 чи 2019. Витрати забезпеченого населення за той самий період зросли на 6%.
Ця ситуація достатньо типова для періодів високої інфляції, пояснює економіст Кент Сметтерс. Але з 1980-их, коли ціни росли схожими темпами, заможне населення знизило витрати на товари, підвищивши витрати на послуги. Так, у 2020 найбагатші 5% витрачали на харчові продукти близько 12,7% свого бюджету, а найбідніші 20% — 16%. При цьому пов’язані з пандемією порушення виробництва найбільше вплинули саме на товари.
Читайте також: Ціни на продукти в світі будуть рости ще принаймні 12 місяців, попереджають виробники
Ці дані підтверджується аналізом видатків по кредитним та платіжним карткам, який провів економіст Гарвардської бізнес школи Альберто Кавалло. Він дійшов висновку, що ціни для споживачів з низькими дозами виросли майже вдвічі більше, ніж для споживачів з високими доходами.
Держпідтримка могла б полегшити інфляцію
На даний момент федеральні програми соціальної підтримки згорнуто, а план президента США Джо Байдена, який передбачав додаткові соцвиплати, застряг у Конгресі. Багато експертів попереджає, що це сприятиме значному росту бідності вже початку наступного року.
Особливо сильно позначиться закінчення щомісячних виплат за дитячим податковим кредитом, які рятували від бідності близько 4 млн дітей. Останню виплату за програмою було здійснено 15 грудня.
«Вплив цих виплат достатньо очевидний. Звісно, нас дуже турбує, що станеться у січні», — прокоментував Кріс Вімер, співдиректор Центру з бідності та соціальної політики при Колумбійському університеті.
Читайте також: Інфляція в Україні. В Нацбанку розповіли, що відбувається з цінами
Держпідтримка може погіршити інфляцію
Однак частину конгресменів турбує дещо прямо протилежне: вони вважають, що додаткові виплати ще більше розженуть інфляцію, що лише ускладнить умови для бідних.
«У цьому плані є пункти, щодо яких обидві партії могли б домовитися, коли інфляція вщухне. Але зараз зовсім не час, щоб збільшувати федеральні видатки, розширювати вплив уряду та створювати проблеми для інфляції», — коментує план Байдена сенатор-республіканець Ліндсі Грем.
Наразі план американського президента, який значно розширив би соціальні програми, не може набрати достатньої кількості голосів у Конгресі.
Читайте також: Виплата вакцинованим українцям 1000 гривень не вплине на інфляцію — НБУ
Однак один факт може слугувати втіхою для низькооплачуваних працівників: за час пандемії їхні зарплати зросли найбільше. За даними ФРС, за минулий рік середній ріст медіанної зарплати найбіднішої чверті американців склав 5%, в той час як зарплата найбагатшої чверті зросла на 2,7%.
Коментарі - 5
https://ru.globalpetrolprices.com/USA/gasoline_prices/
Ну и по факту, тоже факты с США
https://minfin.com.ua/blogs/grugoriyholand/166707/