Більшість центральних банків як базовий сценарій зараз розглядають стійке відновлення економіки з поступовим уповільненням інфляції та відмовою від екстрених заходів грошово-кредитної політики. Однак є багато ризиків, що ситуація може розвиватись за негативним сценарієм. Що може піти не так, розповіла «Мінфіну» Юлія Пекар, інвестиційний аналітик Blackshield Capital.
5 головних ризиків, які можуть відправити фондовий ринок у нокдаун
Чого варто побоюватися інвесторам
Серед ризиків — Omicron, триваюча інфляція, сировинний дефіцит, невчасний вибір монетарної політики, криза на ринках, що розвиваються.
Звичайно, можливий і оптимістичніший сценарій. Заощадження пандемії можуть сприяти глобальному зростанню витрат, а п'ятирічний план Китаю може стати каталізатором зростання інвестицій.
Як поводяться акції
До кінця року співвідношення між ризиком та винагородою американських акцій змістилося у бік зниження у найближчій перспективі.
За оцінкою UBS, за останні три місяці до листопада індекс S&P 500 перевищив очікування на 2%, порівняно з тим, що передбачали макроекономічні показники. При цьому акції стійкі до «wall of worries» (періодична здатність фінансових ринків долати безліч негативних факторів та продовжувати зростання — ред.).
Читайте також: Бюджет-2022: звідки візьмуть і кому роздадуть 1,5 трильйона
Як риторика ФРС впливає на акції
Основним ризиком є посилення фінансових умов, оскільки риторика ФРС в даний момент впливає на акції.
У середу, 15 грудня, відбулося засідання FOMC, на якому ухвалили рішення вдвічі прискорити скорочення обсягів викупу облігацій — з $15 до $30 млрд. Щодо відсоткових ставок, комітет залишив їх без змін, поки умови на ринку праці не досягнуть повної зайнятості.
Оскільки тепер очікується, що тейперінг (поступове скорочення центробанками стимулювання економіки — ред.) завершиться до березня, ФРС має всі можливості для посилення монетарної політики та підняття ставок, починаючи з квітня 2022 року.
S&P 500 може впасти на 4%
В умовах, коли волатильність акцій та облігацій розходиться, а їхнє співвідношення впало до недавніх мінімумів, акції, можливо, не повною мірою враховують ризики найближчої перспективи. UBS прогнозує, що у разі продовження м'якшої монетарної політики ФРС, S&P 500 покаже зростання на 2%.
З іншого боку, якщо фінансові умови продовжать посилюватись (зростання інфляції та підвищення відсоткових ставок, зростання дохідності облігацій), S&P 500 може знизитися на 4% у найближчій перспективі.
Risk-reward (співвідношення ризику до дохідності — ред.) найбільш позитивний для фінансових та напівпровідникових компаній в обох сценаріях.
Читайте також: Дорога сировина, інфляція та продовження пандемії: що на нас чекає у 2022-му
Фактори, які визначатимуть дохідність ринку у 2022 році:
- Фактори абсолютної дохідності — політика ФРС, динаміка зростання у США і covid. Із жовтня нафта припинила визначати дохідність ринку, і замість неї ключовим фактором стали очікування політики ФРС. Активність зростання залишається важливою, але вторинною стосовно фінансових умов. Нові штами covid додають ризики для виробництва та ринку праці, впливаючи на фундаментальні показники.
- Фактори відносної дохідності галузі — політика ФРС, невизначеність політики та довгострокові очікування щодо інфляції. Очікування щодо політики ФРС також є ключовим драйвером відносної дохідності галузевих груп, припускаючи, що майбутні засідання ФРС та дані щодо інфляції можуть стати каталізаторами для розвороту ринку. Невизначеність у політиці також відіграє роль через обговорення щодо закону Build Back Better (законодавчий план, запропонований президентом США Джо Байденом перед його інавгурацією — ред.). В умовах зростаючої інфляції та стурбованості зростанням виробничих витрат та ступеня цінової потужності, довгострокові інфляційні очікування залишаються домінуючим фактором для пояснення відносної дохідності галузі.
Читайте також: 10 найбільших економічних ризиків 2022 року за версією Bloomberg
Два завдання монетарної політики
Рішення про початок тейперінгу не викликало бурхливих реакцій на ринку, оскільки очікувалося. Інвестори чекають конкретніших заяв від ФРС про подальші кроки в монетарній політиці.
Завдання два: уповільнити зростання інфляції та забезпечити економічне зростання. Правильний таймінг визначить подальший перебіг динаміки акцій та економіки загалом.
Коментарі - 3