Про головні загрози для людства, освоєння космосу та розвиток штучного інтелекту розповів засновник Tesla та SpaceX Ілон Маск. «Мінфін» публікує ключові тези.
Ілон Маск про колонізацію Марса та ядерний Армагеддон
Про супутники Starlink та астрономів
SpaceX вже співпрацює як із астрономами, так і з регуляторними органами. Ми безпосередньо працюємо з командою Віри Рубін з метою переконатися, що наші супутники не заважають спостереженням. Наразі ми впевнені, що астрономів все влаштовує. Існує невелика ймовірність ємнісної асиметрії, але ми, швидше за все, зможемо її обійти.
Як вирішуватимуться проблеми дозаправки кораблів у космосі
Завжди є проблеми, які потрібно вирішити. Наприклад, запуск корабля, який виступить у ролі сховища для палива, але не повернеться на Землю. Можна взяти космічний корабель, зняти з нього захист від теплового впливу та замінити його на багатошаровий теплоізоляційний матеріал.
Так нам вдасться добре утримувати його в холоді. Також один із кораблів можна згодом переобладнати під сховище для палива. Тоді ми відправлятимемо танкери для стикування та трансферу палива. Поки що процес стикування у нас проходить без проблем, хоча він досить складний.
Проте це все, що зараз нам здатна запропонувати існуюча фізика. Процес повітряної дозаправки часто використовується в авіації, і ми можемо просто перейняти цей концепт, використовуючи його на орбіті. Ми розуміємо, що успіх — це лише один із можливих наслідків. І фізику ламати ми не збираємось. Фізика — це закон, а решта — лише рекомендації.
Про плани SpaceX щодо підкорення Марса
Ми не збираємося на Марс найближчим часом. Але людство може перетворитися на міжпланетний вид, тому складно буде залишити Марс без біології людини. Але я не думаю, що це призведе до того, що дослідження на Марсі чи інших планетах стануть безглуздими, а їхні результати — недійсними. Марс — велика планета.
Про глобальні ризики для людства
Один із головних ризиків для людства — необхідність переходу до сталої енергетики. Якось ми вичерпаємо ресурс вуглеводнів, тому нам потрібно шукати щось надійніше. Я розподіляю свій час між Tesla та SpaceX. Tesla на даний час намагається прискорити появу стійкого виду енергетики і знизити ризики для людства на Землі, а SpaceX націлена на пом'якшення довгострокових ризиків, які можуть призвести до згасання свідомості в такому вигляді, як вона нам відома.
Читайте також: Маск продав акції Tesla ще на $1,05 мільярда
Свідомість людства зараз схожа на свічку, вогник якої мерехтить у темряві. Не знаю, чи бачили ви, хлопці, докази існування інопланетян. Я ось досі не бачив. Думаю, парадокс Фермі — питання дуже цікаве. Хтось одного разу сказав, що обидві ситуації, в яких людству або доведеться зіткнутися з великою кількістю інопланетян, або зрозуміти, що люди єдині живі істоти у всесвіті, однаково страшні. Мені ця думка дуже подобається.
Ще одне важливе питання — проблема зміни клімату. Ми перебуваємо в ситуації, коли може початися танення вічної мерзлоти в Сибіру та тундрі. Масштаби вуглеводневої економіки величезні. Для здійснення енергопереходу потрібно дуже багато часу, тому краще почати його якнайшвидше.
Ризик для Землі також полягає у можливості настання ядерного Армагеддону. Як і раніше, існує величезна кількість ядерних ракет, спрямованих як на США, так і на інші частини світу. Не знаю, наскільки цей ризик великий, але він точно не нульовий.
Також я вважаю, що значний ризик становить вкрай низький рівень народжуваності. У багатьох країнах він послідовно знижується. Ви можете взяти кількість дітей, які народилися минулого року, і помножити це число на середню тривалість життя людини. Результати вас шокують. Населення старіє, а молоді мало. Тому в майбутньому нам доведеться спрямовувати більше ресурсів на турботу про людей похилого віку, замість того, щоб розвивати науку.
Крім того, ризики для людства є штучним інтелектом (ШІ). Ми просто люди і ми досить дурні. Якщо ШІ продовжить розвиватися, то, очевидно, що він перевершить людський інтелект. З кожним роком зменшується кількість завдань, з якими людина здатна справлятися краще за ШІ.
Читайте також: Ілон Маск прокоментував феєричне IPO компанії-конкурента Rivian
Довгострокова мета Neuralink (компанія Ілона Маска, що займається нейротехнологіями) полягає у досягненні кращого симбіозу ШІ з людським розумом. Вже в найближчому майбутньому Neuralink зможе вирішити безліч проблем, таких як травми та захворювання мозку, травми хребта тощо.
Коментарі - 13
Что же касаемо парадокса Ферми, то он на 99,99% доказывает что межзвездные путишествия не возможны, остаёться ещё 0,01% на то что мы одни из первых (но не как не единственные) и межзвездные путишествия возможно возможные.