Навчити дитину усвідомлено ставитися до екології набагато легше, ніж перевчити дорослу людину. Більш того, дедалі частіше саме діти активно порушують питання дбайливого ставлення до природи — починаючи від «кліматичних протестів» школярів у Європі до кампаній Грети Тунберг.
Покоління майбутнього: як говорити з дітьми про екологію
Це, можливо, надто яскраві приклади. Але питання заощадження природних ресурсів — не просто одна з тем шкільної програми, а масштабне завдання для виживання людства. І, можливо, найбільший внесок в екологію, який ви можете зробити, — це правильно виховати вашу дитину. Проте діти — не найактивніші та найрозумніші слухачі, і така тема, як збереження довкілля, може видатися їм надто нудною. Але як тоді закласти у свідомість дитини принципи екологічності?
Є чимало способів пояснити дитині «на пальцях», наскільки важливою є природа і як одна людина може на неї вплинути. Можливо, завдяки цим простим підказкам вам удасться залучити свого сина або доньку до теми захисту довкілля цікаво та захопливо.
Починати ніколи не зарано — упевнений батько чотирьох дітей Дмитро Цапенко, заступник голови правління Ukrsibbank BNP Paribas Group. «Це важливо, бо це основа майбутнього нашої планети. Починаючи з екокультури у сім'ї, ми формуємо покоління, відповідальне за природу», — розповів Дмитро виданню nv.ua. Його досвід підказує, що змінити вже сформоване мислення у дорослому віці складніше, ніж закласти основи з дитинства. Тому тут, звісно, не обійдеться без батьківського внеску.
Упроваджуйте прості щоденні ритуали
Не варто перетворювати питання турботи про екологію на теоретичну лекцію. Так ви можете відбити інтерес до теми та бажання діяти. Спробуйте додати у своє життя і життя вашої дитини кілька простих правил, які нескладно виконувати, і показати їй на практиці, наскільки легко дбати про природу.
Для початку ви можете навчити дітей вимикати воду під час чищення зубів. Так можна заощадити до 10 літрів води на місяць, а отже, це буде гарним прикладом турботи про екологію та сімейний бюджет.
А ще привчайте малюків вимикати світло в кімнаті, якщо воно не потрібне. Наприклад, якщо син чи донька бавляться у своїй кімнаті, їм не потрібне світло у коридорі, або якщо на вулиці день, тоді світло можна зайвий раз і не вмикати.
Не забудьте розповісти про важливість сортування відходів. Встановіть у себе вдома кілька контейнерів і попросіть дитину кілька разів допомогти. Так, монотонне сортування сміття можна перетворити на гру: наприклад, хто швидше і якісніше впорається зі своїм контейнером. А наприкінці гри, звичайно ж, не забудьте про винагороду. У результаті викликати інтерес у дітей нескладно — важливо підібрати до своєї дитини підхід, і тоді звичка сортувати сміття стане для неї звичною справою з раннього віку.
Купуйте дитині багаторазову пляшку і навчіть набирати воду з домашнього фільтра. А щоб дитині було вдвічі цікавіше, пляшка може бути із зображенням улюбленого персонажа із мультфільму чи серіалу. На додачу, для гарячих напоїв термокухоль — чудова альтернатива пластиковим і паперовим стаканчикам. Тому, забігши під час прогулянки з дитиною в кафе, можна просити бариста налити чай або какао прямо у свої філіжанки — або просто відразу брати з дому улюблений напій. У такий спосіб ви зможете скоротити кількість використовуваного пластику, а крім того — це навіть корисно і безпечніше для малюка. Але не варто залякувати дитину та показувати фотографії черепашок, що застрягли у пластикових пляшках. Це лише налякає і може викликати в дітей неприємні асоціації. Нехай турбота про природу буде пов’язана з приємними емоціями.
Надихайте своїм прикладом
Діти люблять повторювати за дорослими. Тому важливий ваш позитивний приклад. Якщо всі члени вашої родини почнуть впроваджувати екологічні, нехай і маленькі звички, тоді дитина сприйматиме їх частиною свого щоденного розпорядку. Станьте для своїх дітей взірцем у питанні охорони природи, і тоді вам не доведеться шукати хитрі способи долучити їх до екологічного способу життя.
Наприклад, можна ввести у свій звичний режим «еко-четвер»: робити ревізію холодильника разом з дитиною, дивитися на терміни зберігання продуктів, перебирати овочі та фрукти. Потім на основі тих продуктів, термін яких згодом закінчиться, приготувати страви. Це свого роду челендж, адже є, на перший погляд, непоєднувані продукти — проте тим і цікавіший такий формат.
Діти вбирають пізнавальний контент, мов губки, якщо він супроводжується різними активностями та емоціями. Так, з пляшкових кришок, етикеток та фантиків можна створити справжній витвір мистецтва! Відчуття себе художником-експресіоністом та екосупергероєм — внесок як у розвиток мислення, так і у добробут планети.
Також ви можете приєднатися (або навіть організувати) у своїй місцевій спільноті «суботник» для очищення парків, скверів або лісів. Або ж взяти участь в ініціативі з висадження дерев інших компаній — особистий досвід і справжнє дитяче захоплення від такого точно запам’ятається молодшим членам сім'ї.
А дорослі, до речі, можуть особисто зробити внесок у відновлення лісів — і для цього не обов’язково братися за лопату. Достатньо просто здійснювати безконтактні NFC-оплати своєю карткою Mastercard від Ukrsibbank. За це банк виділить кошти на висадження 75 тисяч дерев на важливих для планети територіях. Це частина глобальної ініціативи Mastercard Priceless Planet Coalition, яка має на меті відновити 100 мільйонів дерев за п’ять років для зниження рівня вуглекислого газу. Україну у цьому проєкті ексклюзивно представляє Ukrsibbank BNP Paribas Group.
Долучаючись до таких проєктів, ви покажете гарний приклад молодому поколінню, і в майбутньому підтримка «зелених» ініціатив для них стане звичною справою.
Книги та мультфільми прийдуть на допомогу
В улюбленому для вашої дитини форматі книжок або мультфільмів ви можете закласти підвалини екологічного способу життя. Існує безліч спеціальної дитячої літератури з барвистими ілюстраціями. Ви можете знайти такі видання у книгарнях вашого міста або замовити онлайн. Прочитайте книгу разом з дитиною, дайте відповідь на її додаткові запитання, на прикладі картинок поясніть усе, що може її зацікавити. Саме книги та спеціальні мультфільми можуть показати дітям в ігровій формі, як важливо дбати про природу, тварин і навколишній світ загалом. Завдяки ненав’язливому звичному формату дитина не почуватиметься дискомфортно і сприйме інформацію залюбки. Приділяючи час питанням екології зі своєю дитиною, ви робите свій посильний внесок у збереження природи та ресурсів для майбутніх поколінь.
Заведіть домашню тваринку
Крім того, що турбота про вихованця прищеплює дітям почуття емпатії, відповідальності та дружби, це також може стати і дієвим способом прищепити любов до природи.
Це проста порада, як можна прищепити молодому поколінню відповідальне і дбайливе ставлення до тварин. Авжеж, якщо у вашої дитини алергія, скажімо, на котів чи собак, вам краще зупинити вибір на рибках чи черепашці. Пам’ятайте, що тісна взаємодія дитини з тваринами — це запорука любові до природи та поваги до представників тваринного світу.
Чому так важливо говорити з дітьми про екологію?
Майбутнє нашої планети залежить не тільки від нас теперішніх, а й від наших дітей. Закладаючи у свідомість своєї дитини принципи турботи про довкілля, ми закладаємо любов до природи, людей, тварин. Це, можливо, єдиний дієвий спосіб зберегти нашу планету та навіть поліпшити її для наступних поколінь.
Покажіть власним прикладом, що усвідомлене споживання та сортування сміття — це прості дії, які можуть привести до здорового та безпечного майбутнього. Не варто вважати, що маленькі діти далекі від екології. Просто знайдіть відповідну форму і подайте цю тему дитині у звичному для неї форматі гри або казки. Дорослі є взірцем для дітей, і ця проста істина може видати вам правильний вектор у вихованні дитини з відповідальною екологічною позицією.
Коментарі