Доки увага світу прикута до кризи Evergrande, нестача електроенергії на китайських підприємствах проходить майже непоміченою. Але закриття фабрик може збурити світову економіку не гірше за дефолт найбільшого девелопера, пише Bloomberg.
У Китаї зріє нова криза. І це не Evergrande
►Підписуйтеся на «Мінфін» в Instagram:
головні новини про інвестиції та фінанси
Частково різке скорочення енергоспоживання спричинене подорожчанням енергоносіїв, але є ще один фактор — прямий наказ з Пекіну скоротити викиди в атмосферу. Китай збирається провести в лютому зимову Олімпіаду і хоче використати захід для демонстрації свого «зеленого курсу».
Майже половина китайських провінцій перевищили визначену Пекіном квоту енергоспоживання. Тепер їм наказано зменшити активність, інколи — закритися повністю.
Китайська економіка ризикує зітнутися з нестачею газу та вугілля взимку. Китаю вже доводилося обмежувати постачання електроенергії у холодні місяці — але ще ніколи при таких цінах.
Читайте також: Дорогий газ: як вирішувати проблему
Як це вплине на світову економіку
У провінції Цзянсу, чия економіка майже не поступається за розміром канадській, закрилися сталеливарні заводи, а деякі міста вимикають вуличне освітлення. У сусідній Чжецзяні було закрито близько 160 енергоємних компаній, в тому числі текстильні. А у північній провінції Ляонін 14 міст наказали в аварійному порядку відключити електроенергію.
Також про закриття своїх заводів оголосили Apple та Tesla.
«Ці проблеми спричинять ефект доміно на всіх ринках. Глобальний ринок скоро відчує нестачу цілого ряду товарів: від текстилю до іграшок та деталей», — попереджає аналітик Тін Лю.
Китай готовий сповільнитися
Перед Пекіном стоїть те ж питання, що й перед Європою: як досягти задекларованої мети щодо переходу до відновлювальної енергії, не зламавши свою економіку?
Читайте також: На Reddit розігнали котирування уранових компаній: деякі папери злетіли на 25−35%
Ларі Ху, економіст Macquarie Group, вважає що Китай готовий сповільнити економічне зростання заради зменшення викидів.
«Цільовий ріст у 6% — легкодосяжний, а ось досягти цільового рівня викидів буде складно через швидке відновлення економіки у першому півріччі», — прокоментував він.
Коментарі - 29
Это пока звучит, как популизм.
Я вон тоже на бытовом уровне столкнулся, что Dodge перенес свои мощности по выпуску Journey в Китай.
Вот Вам и «Сделаем Америку снова великой!».
Ну и что с того…
Этому заводу тоже отключат электроэнергию,
как это сделали заводу Apple и Tesla.
Китайские коммунисты знают, что надо отключать
в первую очередь, чтобы нанести максимальный
материальный ущерб западным инвесторам…
Как по мне — китайцы всё стерпят, ведь терпели и не такое…
Ведь собственное производство трусов и носков намного престижнее
производства Tesla и iPhone на американских предприятиях в Китае…
Да и зачем нужен тот iPhone, если есть Huawei.
И да, вопрос даже не только в престиже, а в том, что у них реально ужасная экологическая ситуация, и они пытаются ее улучшить.
А исходя из численности населения уже давно должна быть первой…
Европейцы и американцы в погоне за сиюминутной выгодой в виде сверприбыли вывели многие промпроизводства из своих стран в Китай.
Сами и создали себе головную боль и проблемы не на один десяток лет…
С другой стороны, то что европейцы и американцы погнались, не отменяет того факта что китайцы умело воспользовались. И из-под плинтуса вылезли на такой уровень, что дальше в принципе могут развиваться и конкурировать с ними и без того что те будут продолжать «гнаться». Их внутренний рынок по объемам уже приблизился к американскому. Да, население у них в 4 раза больше, но это означает только то что у них сохраняется еще серьезный потенциал для роста.
— Сделаем зеленой экономику за 5 месяцев!
— Та у нас тут неба не видно последние лет 20 и трубы загораживают все панорамы.
— А? Шо? Ну, тогда выключить все! Дайте посидеть в тишине и подышать чистым воздухом.
кризисы в принципе,
ведь там всё идёт по плану…
По плану компартии…