По всьому світу продовжує зростати занепокоєння з приводу зростання захворюваності COVID-19 і того, як це може відбитися на економіці. Тим паче, що економіки різних регіонів світу показують все більш виразні сигнали уповільнення зростання.
Огляд ключових подій в світі 16-20 серпня
США
Політика ФРС на повороті
У середу ввечері були опубліковані так звані протоколи ФРС по липневому засіданню. З самого важливого варто відзначити наступне: «Забігаючи вперед, більшість учасників відзначили, що за умови, що економіка буде розвиватися в цілому, як вони очікували, вони вважали за доцільне почати зниження темпів покупки активів цього року».
Читайте також: ФРС вже готує інвесторам подарунок до Різдва
У протоколі зазначено, що економіка досягла своєї мети щодо інфляції і була «близька до задоволення» ростом числа робочих місць. Хоча в протоколі зазначено, що ряд членів ФРС в питанні скорочення обсягу покупок воліли б почекати до початку 2022 року. Все ж основний посил пролунав майже як вирок ринків. ФРС все ж більше схиляється до того, щоб оголосити про скорочення обсягу покупок активів вже на вересневому засіданні і приступити до нього в жовтні.
Дана новина визначила негативну динаміку фінансових ринків світу. Оскільки саме вливання грошей в економіку було основою для їх росту в останні півтора року.
Нагадаю, що в даний момент діє програма з викупу активів в обсязі $120 млрд. на місяць. По ній ФРС щомісячно викуповує казначейські облігації США на $80 млрд. і іпотечні папери на $40 млрд. на місяць. Йдеться про скорочення саме цієї програми.
Але у ринку все ще залишається надія на те, що ФРС не поспішатиме. Цю надію багато в чому підігрів глава ФРС у вівторок, ще до публікації протоколів. Він, зокрема, заявив, що поки не зрозуміло, як економіка США впорається з черговим сплеском захворюваності на COVID-19.
Грошей багато
Головне, що попри перспективи політики ФРС, в даний момент в фінансовій системі США, як і раніш, спостерігається надлишок грошей. Зокрема, згідно з інформацією Dow Jones Market Data на 13 серпня, компанії, що входять до індексу S&P500, накопичили кошти загальним обсягом $2,01 трлн., що на понад 30% більше, ніж було до пандемії.
Баланс ФРС на 19 серпня сягнувг $8,39 трлн. До пандемії він становив $4,2 трлн.
Залишки вільних коштів у банківській системі США на 4 серпня склали $3,98 трлн. Для порівняння: в лютому 2020 року вони становили $ 1,8 трлн.
Важливо, що згортання програми з викупу активів лише зупинить друк нових грошей. Але при цьому мови про скорочення грошової маси зараз не йде. А тому грошей у фінансовій системі, як і раніше, залишиться багато.
Що відбувається зі споживачами
У липні обсяг роздрібних продажів в США скоротився на 1,1% в порівнянні з червнем. Цей показник виявився гіршим за усереднені прогнози експертів, які очікували зниження всього на 0,3%.
Експерти Уолл-Стріт в основній своїй масі схильні вважати, що слабкість американського споживача не носить системного характеру, а є наслідком зростання побоювань американців з приводу нового штаму «Дельта». З такого ракурсу ця проблема сприймається інвесторами більш стримано, як тимчасове явище.
На Уолл-Стріт, де продовжує панувати ейфорія зростання, мало хто хоче навіть розглядати варіант, при якому зниження роздрібних продажів могло статися з системних причин, а не через побоювання з приводу пандемії.
Читайте також: $ 360 тис за будинок: чому ціни на житло в Європі і США б'ють рекорди
Згідно з повідомленням CNBC, який послався на опитування компанії MassMutual, цього літа американці в середньому витрачають на $ 756 в місяць більше, ніж роком раніше. Американці в поточний момент відкладають всього 9% своїх доходів, тоді як минулого літа цей показник становив 33%. Половина американців, які взяли участь в опитуванні, повідомили, що за останні 3 місяці вони відкладали менше $ 500 на місяць, в квітні таких була лише третина.
Директор MassMutual прокоментував це опитування так: «Молоді американці поспішають знову повернутися до нормального життя замість того, щоб приймати відповідальні рішення і відкладати відпочинок і розваги на потім».
З цього випливає, що в номінальному вираженні витрати американців залишаються високими. Споживчі настрої американців не схильні до сильних страхів з приводу короновірусу. Навесні споживча активність американців дуже сильно збільшилася і саме вона зараз є базою для обчислення поточного стану.
Смію припустити, що слабкість роздрібних продажів в реальному вираженні, в першу чергу, обумовлена зростанням цін. В номіналі американці витрачають більше, ніж раніше, але зростання інфляції частково нівелювало цю надбавку.
Аналітики чекають уповільнення зростання
Аналітики Goldman Sachs, одного з провідних інвестиційних банків США, погіршили прогноз по зростанню ВВП США в 3-му кварталі до 5,5% проти 9%, що очікувалися раніше в річному вираженні.
«Вплив штаму „Дельта“ на зростання економіки і інфляцію виявляється дещо сильнішим, ніж ми припускали», — йдеться в повідомленні банку.
За підсумками року в Goldman Sachs тепер чекають зростання економіки на рівні 6% замість 6,4%. Але в наступному році, на думку аналітиків, зростання буде сильнішим — 4,5% замість 4,4% у попередніх оцінках.
Європа
Віра в зростання економіки вичерпується
Згідно з опитуванням, проведеним Bank of America серед портфельних управляючих, попри вакцинацію інвестори стали більш насторожено ставитися до перспектив відновлення європейської економіки.
Зараз тільки 44% опитаних експертів очікують зміцнення економіки Європи в найближчі 12 місяців. У липні цей показник становив 80%.
Опитування MarketWatch показав, що в середньому, за оцінками аналітиків, серед європейських компаній тільки 36% мають рекомендацію вище за ринок.
Статистика
За даними Євростату, в липні інфляція в єврозоні склала 2,2% в річному вираженні проти 1,9% в червні. За місяць споживчі ціни знизилися на 0,1% проти зростання на 0,3% в червні. Показники збіглися з очікуваннями ринку.
За підсумками другого кварталу рівень зайнятості в єврозоні виріс до 158,4 млн робочих місць проти 157,6 млн у першому кварталі. Поточний рівень зайнятості все ще менший допандемійного рівня приблизно на 2 млн. робочих місць.
ВВП єврозони в другому кварталі виріс на 2% в річному вираженні, що співпало з прогнозами експертів. У першому кварталі європейська економіка скоротилася на 0,3%.
Більш обережне ставлення європейців до пандемії призвело до того, що їх економіка ще не пройшла той шлях відновлення, який пройшли економіки США і Китаю. А штам «Дельта» може знову потопити економіку, не давши їй спливти.
Багато в чому саме цим виправдана слабкість курсу євро по відношенню до долара в цьому році.
Китай
Економіка сповільнюється
У понеділок вийшли дані, що розчаровують, по китайській економіці. У липні річний темп зростання промислового виробництва Піднебесної склав 6,4%, що виявилося значно меншим за очікування на рівні 7,8%, і ще менше червневого показника (8,3%).
Темпи зростання роздрібних продажів сповільнилися до 8,5% в річному обчисленні проти 12,1% в червні і очікувань на рівні 11,5%. Також сповільнилися темпи зростання інвестицій в основний капітал — до 10,3% в річному численні проти 12,6% місяцем раніше.
Китайська економіка продовжує швидко сповільнюватися, що не може не насторожувати, оскільки мова йде про другу економіку світу.
Китайський ЦБ поспішає на допомогу
У понеділок Народний банк Китаю в рамках програми середньострокового кредитування (MLF) влив у банківську систему 600 млрд юанів (близько $ 92,6 млрд) і надав банкам додаткові 10 млрд. юанів в рамках семиденних операцій зворотного РЕПО. За повідомленням регулятора, дані заходи покликані забезпечити достатній рівень ліквідності в банківській системі країни.
Однак в п'ятницю НБК на своєму черговому засіданні не став міняти параметри грошово-кредитної політики. Річну ставку LPR залишено на поточному рівні 3,85% річних. Ставку за п'ятирічними кредитами збережено на позначці 4,65%.
Як влада хоче боротися з «надлишковими доходами»
Глава Китаю Сі Цзіньпін на засіданні з фінансових та економічних питань заявив про необхідність боротися з «надмірними доходами». Він закликав громадян і компанії з високими доходами «більше віддавати суспільству», охарактеризувавши мету «загального благоденства» як «найважливішуа вимогу соціалізму».
«Загальне процвітання — це процвітання всіх людей. Це матеріальне і духовне життя народу. Це не процвітання окремих громадян і не загальна зрівнялівка» — сказав Сі Цзіньпін.
Також, за повідомленням Dow Jones, держрада Китаю пообіцяла вжити заходів для стимулювання сталого зростання приватного споживання та збільшення інвестицій за рахунок більш ефективного використання облігацій цільового призначення місцевих органів влади, що випускаються переважно для фінансування інфраструктурних проектів.
Держрада КНР також заявила, що планує зробити бюджетну та грошово-кредитну політику більш стимулюючою, щоб стабілізувати ринок праці. Є наміри вжити заходів для стабілізації споживчих цін, зокрема, за рахунок збільшення видобутку сировини всередині країни і відкриття державних сировинних резервів.
Коментарі - 2
Очень важно бы включить Украину, а также РФ в обзор.
Думаю добавит пикантности и комментариев.