Штам «Дельта» атакує світ. Число нових випадків зростає по всьому світу, особливо в південних країнах. До поточного моменту загальна середня кількість виявлених випадків зараження коронавірусом знову перевищила 600 тисяч на добу.
Огляд ключових подій в світі 2-6 серпня
Багаті споживачі щеплені, а бідні виробники — не зовсім
Ситуація в країнах- «споживачах» таких, як США і країни Європи, з високою часткою вакцинованого населення не викликає сильного занепокоєння попри зростання захворюваності. Але такі країни, як Малайзія, Індонезія рапортують про рекордні показники захворюваності. У Китаї, який раніше практично переміг вірус за рахунок жорстких обмежень, також росте число нових випадків.
Нова хвиля пандемії може мати свій географічний та економічний відтінок. Якщо раніше найбільше випадків виявлення хвороби було в розвинених північних країнах-«споживачах», то майбутня хвиля може більше вдарити по південних країнах, які є переважно «виробниками» і експортерами. А такий розклад сил може призвести до дефіциту пропозиції при зростанні попиту, що потенційно може створити в світовій економіці ще більші дисбаланси і породити ще більші дефіцити, порушуючи ланцюжки поставок.
США
Інфраструктурний план
Після тривалих дискусій і оголошеної двопартійної угоди американські сенатори представили законопроект по оновленому інфраструктурному плану Байдена на загальну суму $1 трлн.
Документ передбачає витрати в розмірі $550 млрд протягом перших п'яти років. Даний план на відміну від початкового обсягом $ 2,25 трлн. став не просто менше — він уже не має зв'язки з підвищенням податків. Тому його появу можна вважати повністю позитивною новиною для фінансових ринків. Адже мова йде про чисті вливання грошей в економіку.
ФРС обіцяє бути м'якою
На поточному тижні в полі зору фінансових ринків був виступ заступника голови Федеральної резервної системи (ФРС) Річарда Кларіда на вебінарі, організованому Інститутом світової економіки Петерсона. Кларіда визнав, що новий штам «Дельта» несе загрозу і ризики для економіки США, але висловив упевненість в гарному майбутньому країни.
Читайте також: Ділки Уолл-стріт переключаються на мемние активи
На думку заступника голови ФРС, ситуація на ринку праці Штатів продовжить поліпшуватися, а інфляція перебуватиме вище цільового рівня 2%. При цьому він сказав, що «необхідні умови для того, щоб ФРС могла підвищити ставку, будуть створені до кінця 2022 року», і це відкриє шлях для її підйому з поточного рівня в 0−0,25% річних в 2023 році".
Він так само заявив, що ФРС на найближчих засіданнях продовжить обговорювати питання щодо скорочення програми викупу активів на $120 млрд. на місяць.
Ринки сприйняли цю заяву як те, що ФРС як і раніше не поспішає боротися з інфляцією, і перейшли до зростання.
Американці бояться Дельти
Крім слабких даних, що сигналізують про уповільнення зростання економіки США, з'явилися нові сигнали про майбутні проблеми. Аналітик Citigroup Inc. Стефан Трент заявив, що «крива бронювання авіаквитків за останні сім днів знижується і свідчить про більш слабкі внутрішні тенденції в США в порівнянні з 2019 роком».
Американці на побоюваннях з приводу Дельти почали скорочувати свою економічну активність, що вже позначається на бронюванні квитків. Але ці дані з бронювання поки не відбилися на поточному стані справ, тому за іншими індикаторами вони ще не помітні.
Стратег Wells Fargo Investment Institute Скотт Рен, висловився з цього приводу заявивши, що «нам потрібні споживачі, які витрачають гроші, а не сидять вдома, і неважливо від того, що їм нікуди йти, або вони турбуються про коронавірус».
Дефіцит торгового балансу б'є рекорди
Дефіцит торгового балансу США в червні оновив максимуми, досягнувши $ 75,7 млрд. за місяць. Обсяг експорту товарів з Штатів в червні склав $ 207,7 млрд., що вже на рівні номінальних докризових значень, а ось імпорт товарів в США вже значно перевищує докризові значення, склавши в червні $ 283,4 млрд.
Однак, якщо дивитися на реальний стан речей з поправкою на інфляцію, то експорт США в реальному вираженні ще не відновився до колишніх рівнів, а імпорт в реальному вираженні, як і в номінальному, перевищив докризові рівні.
Ринок праці США
У липні американська економіка додала 943 тисячі робочих місць за винятком сільськогосподарської галузі. Дані виявилися вищими за очікування на рівні 870 тисяч робочих місць. Рівень безробіття за показником U3 знизився до 5,4% з 5,9% місяцем раніше (експерти очікували 5,7%).
Європа
ЄС показує успіхи в вакцинації
У понеділок голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила, що в країнах ЄС повністю щеплені вже 60% дорослого населення. За її словами, такі показники ставлять Європу в число світових лідерів з вакцинації. ЄС почав вакцинацію з запізненням, але процес надолуження був успішним. Фон дер Ляйен закликала європейців зробити щеплення всім по можливості з огляду на високу небезпеку варіанту вірусу «Дельта», що шириться планетою.
Статистика Європи
У червні роздрібні продажі в єврозоні виросли на 1,5% в порівнянні з травнем, в річному вираженні зростання склало 5%. Експерти в середньому прогнозували зростання на рівні 1,7% в місячному і 4,5% — в річному вираженні.
Серед країн Європи найбільш сильне зростання в місячному вираженні спостерігалося в Ірландії (9,4%), Німеччині та Латвії (по 4,2%). Гірша ситуація була в Австрії, де продажі знизилися на 2,7%, і на Мальті, де вони впали на 3%.
У червні в Німеччині сильно виріс обсяг замовлень промислових підприємств — на 4,1% в місячному вираженні. Аналітики очікували зростання лише на рівні 1,9%. Основну надбавку дали внутрішні замовлення, які виросли відразу на 9,6%, в той час як експортні зросли лише на 0,4%.
В єврозоні зведений індекс менеджерів із закупівель (PMI) в липні виріс до 60,2 п. в порівнянні з 59,5 п. в червні. Експерти очікували більшого зростання — до 60,6 п.
Європейська економіка відновлюється, але не настільки швидко, як в США і Китаї, оскільки заходи обмеження в Європі знімаються поступово.
Засідання Банку Англії
На засіданні в четвер Банк Англії ухвалив рішення залишити свою грошово-кредитну політику без змін, але попередив про період інфляції вище цільового рівня в найближчому майбутньому. Основну ставку збережено на рівні 0,1%, програму з викупу активів збережено в обсязі 895 млрд. фунтів.
Один з членів комітету Майкл Сандерс проголосував проти збереження програми з викупу активів, запропонувавши скоротити її до 830 млрд. фунтів.
У зв'язку з ситуацією з коронавірусом Банк Англії погіршив оцінку зростання ВВП Великобританії в третьому кварталі до 3%. При цьому в Банку висловили думку, що до кінця року ВВП відновиться до докризового рівня. Також британський регулятор вважає, що до кінця року інфляція в країні досягне 4%, але він не буде надавати надмірного значення тимчасовому інфляційному тиску.
Азія
США затиснули китайські компанії з іншого боку
Глава американської Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC) Гері Генслер заявив, що SEC вимагатиме розкриття додаткової інформації китайськими компаніями, які планують розміщення акцій в США.
Читайте також: Чи варто позбавлятися від акцій китайських компаній: три причини «за» і «проти»
Китайським компаніям з ряду секторів заборонено мати зарубіжних акціонерів і вони не можуть безпосередньо розміщувати акції за межами КНР. Щоб залучити гроші за кордоном, багато компаній використовують структуру юридичних осіб зі змінною пайовою участю (VIE). Компанія, що працює в КНР, створює холдингову компанію в іншій юрисдикції, наприклад, на Кайманових островах, для розміщення акцій.
SEC вимагає від китайських компаній пояснювати інвесторам, що в ході IPO вони купують акції холдингової компанії, а не безпосередньо самої компанії в Китаї. Також компанії повинні будуть попереджати інвесторів про ризики, пов'язані з можливими діями китайської влади. Також таким компаніям потрібно буде публікувати інформацію про те, чи отримали вони дозвіл від Пекіна на розміщення акцій в США.
Економіка Китаю майже гальмує
Згідно зі свіжими даними, в липні індекс менеджерів із закупівель (PMI) у переробній промисловості знизився до 50,4 п. проти 50,9 п. в червні. Експерти очікували зниження цього показника лише до 50,8 п.
Показник вище 50 п. свідчить про розширення виробничого сектора, нижче 50 — про його скорочення.
Дельта в Китаї
Хоч за мірками інших країн статистика з мільярдного Китаю здається несуттєвою, в китайських ЗМІ останнім часом все частіше пишуть про небезпеку нового штаму і про те, що Китай вже під ударом і що новий штам вже виявляють по всій країні, а число добових заражень наближається до 100.
Це все було б неважливим, якби мова йшла не про Китай. Але Китай, як показала практика, на відміну від інших країн може дуже радикально боротися з пандемією, що може позначитися на економіці країни.
Китай вже почав знову застосовувати радикальні методи боротьби з вірусом. Наприклад, в Нанкіні і деяких інших місцях знову введені жорсткі карантинні обмеження. Жителям цілих кварталів тимчасово забороняється виходити з будинків, якщо там було виявлено хоча б одного інфікованого.
Якщо Дельта піде по Китаю більш активно, то влада може знову закрити свою економіку. І це викликає сильні побоювання.
Різне
МВФ вирішив дати грошей всім
Міжнародний валютний фонд оголосив про виділення 456 млрд. спеціальних прав запозичення (валюта МВФ), що еквівалентно $650 млрд., всім країнам-учасницям без будь-яких умов. Розподіл буде пропорційний квотам країн у Фонді.
Глава МВФ Крістіна Георгієва заявила, що для МВФ це історичне рішення — «рекордний розподіл SDR в історії фонду і щеплення світової економіки під час безпрецедентної кризи».
Дана, по суті, емісія SDR потроїть їх кількість.
Україні від цього святкового столу дістанеться еквівалент $2,7 млрд. без будь-яких умов і вимог так само, як і іншим країнам.
Коментарі - 1