Кількість виявлених правопорушень по відношенню до працівників в 2021 році збільшилася. В 2020 році порушення фіксували у 28% роботодавців, в 2021 — у 31%. Про це йдеться в даних Опендатабот.
Перевірка бізнесу. За перші півроку Держпраці виписало штрафів майже на 100 мільйонів
«Звичайно, Держпраця перевіряє компанії на будь-які порушення законодавства про працю. Проте зазвичай увага інспекторів прикута саме до фактів незадекларованої праці — тобто відсутності трудового договору», — коментує адвокатка юридичної компанії «Міллер» Ангеліна Климчук.
Читайте також: Перевірка бізнесу. З початку місяця виявлено понад 4 тисячі нелегальних працівників
Суми штрафів
Якщо людина працює без трудового договору, то для першої та третьої груп спрощеної системи оподаткування — виноситься попередження. Для решти суб'єктів штраф становить 10 мінімальних зарплат — 60 000 грн за кожного працівника.
Повторне порушення несе за собою штраф у розмірі 30 мінімальних зарплат, або 180000 грн. Це — максимальний штраф за одного неоформленого працівника.
Читайте також: Тіньові зарплати в Україні сягають 500 мільярдів на рік — міністр економіки
Інспектор праці обов’язково нараховує штраф у трьох випадках:
- За недопущення до проведення перевірки.
- За створення перешкод у її проведенні.
- За виявлення незадекларованої праці: не уклали трудовий договір, не повідомили про наймання Державну фіскальну службу, не сплатили податки.
З усіх інших питань інспектор складає припис, де вказує, що треба виправити. Якщо компанія виконає його у зазначені терміни, її не притягуватимуть до відповідальності.
Скільки нараховано штрафів
За інформацією заступника голови Держпраці Ігоря Дегнери, сума нарахованих та фактично сплачених штрафів за результатами перевірок суттєво відрізняється.
У 2019 році усього було нараховано 1,618 млрд грн штрафів, сплачено з них 57,6 млн грн. У 2020 році з 314,6 млн грн. сплачено 34,1 млн, а з початку 2021 року з 99,4 млн грн. сплачено 23,1 млн грн.
Читайте також: Робота на Кіпрі. Що пропонують українцям (інфографіка)
Передісторія
У першому півріччі 2021 року пройшла інформаційна кампанія про переваги офіційного працевлаштування та ризики неформальних трудових відносин.
З 1 липня ДПС та Держпраці почали інспекційні перевірки бізнесу для виявлення роботодавців, що використовують неформальну працю, та стимулювання їх до переходу до задекларованих трудових відносин.
Коментарі - 4
Зато власть собирается давить самых «виноватых» — наемных работников.
Придумывая для них финШмон.
Это ж они трудовые договора не подписывают, гады такие!