За перше півріччя поточного року Нацбанк отримав збиток на 10,8 млрд грн. Це випливає зі звіту про фінансовий стан НБУ, який нещодавно оприлюднений регулятором.
Перше півріччя НБУ закінчив зі збитком у 11 мільярдів
Причина — зміцнення гривні
Збиток відображений в розділі власний капітал: за статтею «Нерозподілений прибуток» значиться показник «-10822».
Найбільш ймовірною причиною збитків Нацбанку є зміцнення національної валюти .
За півроку офіційний курс долара США знизився з 28,27 до 27,18 грн / $ (на 30 червня).
Тобто, гривня зміцнилася на майже на 4%.
Читайте також: Чому НБУ став менше платити в держскарбницю
Активи скоротилися на 37 мільярдів
Як відомо, основу активів Нацбанку складають золотовалютні резерви (ЗВР) номіновані в інвалюті. Тому у випадку ревальвації гривні вартість активів в гривневому еквіваленті автоматично зменшується. Оскільки в зобов'язаннях регулятора переважно гривня (відкрита валютна позиція), це призводить до бухгалтерського збитку.
Із звіту випливає, що активи НБУ за січень-червень поточного року скоротилися майже на 3% (або 37 млрд грн!) — до 1294,4 млрд грн. Скорочення відбулося за рахунок «уцінки» цінних паперів нерезидентів, коштів та депозитів в інвалюті і монетарного золота, які складають основу ЗВР.
Передісторія
Нацбанк різко скоротив відрахування прибутку до держскарбниці. За підсумками 2020 р перерахував 24,4 млрд грн, що майже вдвічі менше, ніж роком раніше.
За підсумками поточного 2021 року Нацбанк планує перерахувати всього 13,6 млрд грн.
Читайте також: Скільки НБУ заробляє на золотовалютних резервах
Коментарі - 8
То може все правління НБУ того… на гілляку?
активи (метали, валюта, овгз, будинки, земельні ділянки, кошти) були переоцінені і це нормально коли падають. тобто, або на 37 млрд грн була зеншена вартість металів, валюти (наприклад, резервів на 29 млрд дол при зменшенні курсу на 1 грн за дол, їх вартість падає на 29 млрд гривень); або в нбу стало менше овгз, коштів, будівель, земельних ділянок, тощо.
збитки — це перевищення витрат над надходженнями.
(наприклад, до надходжень відносять відсотки по рефінансу банків наприклад близько 70 млрд під 7% дорівнює 4,9 млрд в рік, отже за півроку отримали близько 2,5 млрд грн надходжень; наприклад відсотки по овгз на 300 млрд наприклад під 10% дорівнює 30 мрлд грн, отже за півроку отримали 15 млрд; за продаж готівки наприклад масса збільшилась на 100 млрд по 0,25% комісії, отже отримали 250 млн грн; комісія за роботу СЕП та інші доходи).
(до витрат відносять заробітну плату, витрати на транспорт, комунальні витрати, на оренду як наприклад нафтогаз за 1 млрд у Калетника, на виплати відсотків по сертифікатам, друк готівки, та інші)
таким чином збиток з’являється тоді, коли нбу всі надходження (рахуйте вище скільки) витратив, та за рахунок активів (що є державними резервами) витратив на 11 млрд гривень більше ніж отримав.
тому більш за все, діючих від імені України, має хвилювати питання — куди витратили так багато коштів???
але ж нічого цього в статті не вказали, не дали більш детальної інформації