Українські банки не повинні відмовляти українцям у прийомі зношених і пошкоджених іноземних банкнот. Про це йдеться у внутрішньому документі НБУ, який він розіслав банкам.
Зношені долари та євро. В НБУ порадили, куди їх здавати (відео)
Вимоги НБУ до банків
Фінустанови зобов'язані:
- провести обмін іноземної банкноти на гривню після її перевірки на справжність (у окремих структур є послуга з обміну однієї іноземної купюри на іншу іноземну), якщо вона не зношена/пошкоджена або не підозріла, тобто не схожа на підробку.
- взяти купюру на інкасо, якщо вона стара/зношена/пошкоджена — тобто відправити у свій банк-кореспондент за кордон і обміняти там. Після чого повернути українцю нову банкноту. За правилами Нацбанку, максимальний термін проведення такої операції — до 24 місяців;
Читайте також: Що робити зі зношеними купюрами
- здати іноземну готівку на дослідження в Нацбанк, якщо вона буде викликати підозри на підробку. Регулятор проведе свою експертизу, за результатами якої можливі два варіанти: якщо валюта справжня — має відбутися обмін, на якому наполягав клієнт, якщо вона виявиться фальшивкою — будуть залучені правоохоронні органи і людині доведеться давати пояснення, де вона її взяла. Підробка буде вилучена без будь-яких компенсацій.
Які банкноти банки зобов'язані приймати
Ознаки, за якими фінустанови зобов'язані приймати банкноти, які не є зношеними:
- локальні потертості (часткова втрата фарби на зображеннях) і/або втрата папером жорсткості;
- відбитки штампів/печаток, написи, включаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких не перевищує 200 мм²;
- плями, загальна кількість яких не перевищує трьох штук діаметром до 5 мм кожна;
- надриви або надрізи, загальна кількість яких не перевищує трьох штук довжиною до 3 мм кожен;
- отвори і проколи, загальна кількість яких не перевищує чотирьох штук діаметром не більше 1 мм кожен.
Читайте також: Чому українці скаржаться на банки і що їм радить НБУ
Нагадаємо
Раніше «Мінфін» писав, що крім звернення в банки є і кілька альтернативних способів позбутися від старих купюр.
В інтернеті можна без особливих труднощів знайти компанії, що займаються миттєвим інкасо. Комісія в них, як правило, близька до банківської — близько 10%. Але часто це стосується тільки тих купюр, які не дуже зношені.
Взяти ж купюру в дійсно поганому стані такі компанії якщо і погодяться, то тільки за набагато вищу плату.
Ще один варіант для тих, хто «застряг» зі старими доларами — взяти їх з собою в подорож за кордон. Іноземні обмінні пункти більш лояльні до купюр в поганому стані. Але це стосується «обмінників» в розвинених країнах.
Коментарі - 4