Бізнес поліпшив оцінки економічного стану своїх підприємств та перспектив діяльності - за березень 2021 року він становив 51,4 порівняно з 48,8 у лютому. Про це свідчить Індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який розраховує Національний банк на щомісячній основі.
Вперше за рік бізнес поліпшив свої ділові очікування до 54,1 за шкалою ІОДА
Вперше з лютого минулого року очікування підприємств перевищили рівноважне значення, тобто шкалу у 50 пунктів. Такою була відповідь ділових кіл на сприятливу зовнішню кон’юнктуру та підвищення внутрішнього попиту.
► Підписуйтесь на сторінку «Мінфіну» на фейсбуку:
головні фінансові новин
Що відзначив бізнес
У березні підприємства всіх секторів, залучених до щомісячного опитування, оптимістичніше оцінили результати своєї діяльності. При цьому секторальні індекси підприємств промисловості, торгівлі та сфери послуг перетнули нейтральний рівень.
Промисловість
Підприємства промисловості другий місяць поспіль демонструють найвищі серед інших секторів оцінки власних економічних перспектив: у березні секторальний індекс зріс до 52,3 із 50,3 у лютому. Підприємства поліпшили свої очікування щодо обсягів виготовлення продукції й нових замовлень, у тому числі експортних.
Торгівля і сфера послуг
Підприємства сфер торгівлі та послуг також поліпшили оцінки своїх економічних результатів: індекси обох секторів зросли у березні до 52,2 у підприємств торгівлі та до 51,4 у підприємств сфери послуг з 49,0 у лютому. Поліпшення очікувань щодо обсягів нових замовлень, товарів для продажу та послуг свідчить про подальше відновлення роботи цих секторів.
Житлове будівництво
Підприємства будівництва, попри найнижчі оцінки, пом'якшили песимістичні очікування на фоні сезонного пожвавлення діяльності. Індекс сектора в березні поліпшився до 40,6 з 35,3 у лютому. Будівельники поліпшили свої очікування щодо обсягів будівництва, закупівлі сировини та матеріалів, а також доступності підрядників.
Підприємства всіх секторів прогнозують зростання цін на власну продукцію/послуги з урахуванням подорожчання сировини і товарів постачальників та поки не очікують на збільшення чисельності своїх працівників.
Контекст
Щомісячне опитування підприємств проводилося з 03 до 24 березня 2021 року. В опитуванні взяли участь 269 підприємств.
- Серед опитаних підприємств 40,5% - компанії промисловості, 30,1% - сфери послуг, 25,7% - торгівлі, 3,7% - будівництва.
- 34,2% респондентів — великі підприємства, 28,6% - середні, 37,2% - малі.
- 39,6% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 10,0% -лише експортні операції, 16,4% - лише імпортні операції, 34,2% - не здійснюють зовнішні економічні операції взагалі.
Результати опитувань відображають лише думку респондентів-керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.
Читайте також: Попри суттєве поліпшення настроїв бізнес все ще залишається стриманим в оцінках
Що відомо про ІОДА
Щомісячний індекс очікувань ділової активності (ІОДА) — інструмент оперативної оцінки та відстежування тенденцій розвитку економіки. Індекс розраховується на основі опитувань українських підприємств реального сектору економіки.
На основі відповідей респондентів розраховуються щомісячні індекси очікувань ділової активності - секторальні (для кожного сектору економіки) та композитний, що характеризує економічний розвиток країни за місяць. Значення індексу на рівні 50 є нейтральним. Очікування є позитивними, якщо значення індексу перевищує нейтральний рівень.
Коментарі - 7
Українців станом на сьогодні найбільше турбують високі ціни та низький рівень доходів.
Про це свідчать презентовані під час прес-конференції результати опитування, проведеного «Українською соціологічною групою» з 15 до 22 березня.
«Майже три чверті опитаних, а саме 71% вважає, що ситуація розвивається однозначно у неправильному напрямі або скоріше в неправильному.
87,2% опитаних погоджуються, що люди, які при владі, не дбають про населення.
Детальніше читайте на УНІАН: https://www.unian.ua/economics/finance/bilsh-yak-40-pidpriyemciv-ochikuyut-pogirshennya-biznes-klimatu-v-ukrajini-u-2021-roci-opituvannya-novini-ukrajina-11349358.html
2020 року кількість підприємців, задоволених станом справ у їхньому бізнесі, знизилась майже вдвічі порівняно з попередніми роками.
Таких 24% проти 42% торік. Відповідно зросла кількість незадоволених — від торішніх 29% до нинішніх 58%, повідомляють результати власного дослідження у Європейській Бізнес Асоціації.
Погіршилось і очікування змін. Тільки 27% респондентів очікують покращення стану справ у бізнесі протягом найближчих 6 місяців проти торішніх 59%. 52% підприємців очікують, навпаки, погіршення.
Близько половини опитаних не планують наступного року зміни в штаті компанії, як у кількості робітників, так і в заробітній платі. 18% збільшуватимуть кількість працівників, а 23% запланували підвищення заробітної плати.
Найгірше з усіх складників учасники опитування оцінили економічну ситуацію в країні. 80% вважають поточну економічну ситуацію несприятливою для ведення бізнесу. Головні причини цьому — низька купівельна спроможність населення, вплив карантинних обмежень, податкове навантаження та фіскальний тиск.
Серед наслідків впливу пандемії 58% підприємців відзначають зменшення кількості замовлень. Ще 18% були змушені переглянули бізнес-модель та шукати нові напрямки, 10% — оптимізували діяльність та скоротили персонал, 3% — змогли збільшити продажі чи відкрили нові ринки збуту, 14% — не помітили впливу коронавірусу на їх діяльність.