У 2020 році українці розрахувалися картками вітчизняних банків через іноземні банки на загальну суму 116,5 млрд грн (понад $ 4 млрд). Що становить близько 5,3% всього обсягу безготівкових карткових операцій. Це випливає зі щомісячної звітності, оприлюдненої НБУ.
Українці стали рідше оплачувати картками закордонний шопінг
Зниження обсягів
При цьому за рік відбулося відчутне зниження цього показника. Якщо в січні-2020 було здійснено операцій на 13,1 млрд грн (частка становила 8,3%), то в січні-2021 обсяги скоротилися до 10,7 млрд грн (частка — 5,3%).
Середня сума однієї такої транзакції в минулому році становила 574 грн, тобто близько $ 20.
Очевидно, мова може йти про дві категорії операцій:
- Оплата українцями онлайн-покупок на закордонних сайтах.
- Карткові розрахунки наших співгромадян в звичайних магазинах за кордоном.
Причини
Можливою причиною зниження карткової активності є падіння туристичного потоку українців за кордон через пандемію covid-19.
За оцінками НБУ, у карантинний 2020 р українці витратили за кордоном близько $4 млрд, тоді як роком раніше — вдвічі більше.
У той же час, передумов для зниження обсягів онлайн-покупок на зарубіжних сайтах не спостерігається.
Зняття готівки — стабільне
Цікаво, що готівки з карт українських банків у банкоматах закордонних банків минулого року було знято на еквівалент 12 млрд грн.
Це всього лише 0,7% загальної суми зняття готівки з карт українських банків. При цьому за останній рік (січень — до січня), як абсолютна сума, так і частка таких операцій практично не змінилися.
Очевидно тільки одне: на відміну від розрахунків карткою, знімати готівку в банкоматі іноземного банку неможливо, не виїхавши за кордон. Тому цілком можливо, що зниження туристичного трафіку згладили «заробітчани».
Коментарі - 3
Вы ещё и сомневаетесь?
То ли дело оценка переводов заробитчан сделанная НБУ, при это половина сумму это переводы «по нетрадиционным каналам» информацию о которых НБУ берёт с потолка.