Банківська система продовжує характеризуватися структурним надлишком ліквідності, хоча за минулий тиждень загальний обсяг ліквідності скоротився на 2,8 млрд грн і на 5 березня становив 191 млрд грн. Цього тижня рівень банківської ліквідності очікується без різких коливань. Тож, особливої потреби в кредитах НБУ не буде.
Банківська ліквідність залишається стабільною, незважаючи на незначні коливання. Потреби у кредитах НБУ немає
Приріст готівки
Ключовий вплив на загальний обсяг ліквідності традиційно мала потреба у готівкових коштах, хоча обсяг готівки з початку 2021 року знизився на 1,1 млрд грн — до 559,6 млрд грн. «З цієї суми 44,6 млрд грн перебувало у касах банків, 515,0 млрд грн — поза банками», — зазначає у дописі на фейсбуку голова Ради Нацбанку Богдан Данилишин.
Частка готівки в структурі грошової маси М3 залишається найнижчою за останні п’ять років — 27,2% в середньому за 2020 рік.
На думку очільника Ради, факторами приросту готівки в 2020 році також були:
- завбачливість економічних агентів на фоні невизначеності;
- зниження мобільності під час карантинних обмежень;
- процеси конвертації наявних валютних заощаджень на потреби споживання, включаючи зменшення строкових валютних депозитів;
- збільшення потреб у гривні для обслуговування потреб товарообігу у зв’язку з девальвацією національної валюти.
Банки за тиждень конвертували у готівку 3,8 млрд грн резервів. При цьому приплив з бюджетних рахунків був мінімальним — 0,3 млрд грн, а НБУ повернувся до валютних інтервенцій і сплатив за викуплену валюту 0,6 млрд грн.
За рахунок скорочення обсягу коштів на коррахунках банків до 45,2 млрд грн суттєво збільшилися вкладення банків у депозитні сертифікати НБУ — до 145,6 млрд грн.
«Міжбанківські ставки овернайт за операціями в гривні після рішення про підвищення облікової ставки регулятора піднялися до нової нижньої межі діапазону операційних ставок НБУ — 5,5%», — зазначив Богдан Данилишин.
Зробіть внесок до Simple Invest та отримайте 20% річних у гривні
Часткове рефінансування
За словами голови Ради НБУ, підтримало рівень банківської ліквідності часткове рефінансування виплат за гривневим боргом і, як уже зазначалося, операції НБУ на валютному ринку.
Кількість наданих банками кредитів у рамках державної програми «Доступні кредити 5−7-9%» минулого тижня перевищила 10 тис., а їх загальний обсяг зріс до 24 млрд грн (+1,4 млрд грн за тиждень).
Левову частку кредитів (742 млн грн) минулого тижня сформували антикризові кредити на поповнення обігових коштів, частка яких у загальному обсязі кредитів за програмою досягла 28%.
Кредити на рефінансування попередньо отриманих позик зросли за тиждень на 450 млн грн — до 12,9 млрд грн, інвестиційних кредитів на 180 млн грн — до 4,3 млрд грн.
Валютні інтервенції Нацбанку
На міжбанківському валютному ринку продовжувало спостерігатися близьке до рівноважного співвідношення попиту та пропозиції іноземної валюти з боку клієнтів банків. Це обумовило зміцнення курсу гривні до долару США на 0,9% за тиждень.
Інтервенції НБУ з купівлі іноземної валюти становили за тиждень $20 млн, з початку року — $240 млн.
«Обсяг міжнародних резервів НБУ на 5 березня 2021 року становив $28,3 млрд, кошти уряду в іноземній валюті - $1,4 млрд», — підсумував Богдан Данилишин.
Читайте також: Обсяг міжнародних резервів НБУ у 4 рази перевищує плановий обсяг зовнішніх платежів у 2021 році
Коментарі