Китай і ще 14 країн збираються в неділю, 15 листопада, підписати угоду про створення зони вільної торгівлі «Всебічне регіональне економічне партнерство» (Regional Comprehensive Economic Partnership, або ВРЕП). Це буде найбільша в світі угоду про вільну торгівлю, повідомляє Bloomberg.
Китай створює найбільшу у світі зону вільної торгівлі
Хто увійде партнером
Крім Китаю, угоду підпишуть Бруней, В'єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М'янма, Сінгапур, Таїланд, Філіппіни, Австралія, Нова Зеландія, Південна Корея та Японія. Сумарне населення цих країн — 2,2 млрд осіб, а сукупний ВВП — $26,2 трлн. У рамках угоди повинні діяти знижені торговельні мита.
Міністр торгівлі Малайзії Азмін Алі назвав цю угоду кульмінацією «восьми років переговорів з кров'ю, потом і сльозами».
Мета угоди
Ця угода — результат прагнення Китаю до тіснішої економічної інтеграції з регіоном, на який припадає майже третина світового валового внутрішнього продукту, зазначають у Bloomberg. Таким чином Пекін може поширити економічний вплив на своїх сусідів. Останнього побоюються і деякі члени угоди, зокрема Японія.
15 жовтня Bloomberg повідомив, що Китай захопив рекордну частку світового експорту. У вересні експорт Китаю виріс на 9,9% у доларовому вираженні рік до року, а імпорт — на 13,2%.
Країни ВРЕП збираються зміцнити ланцюжок поставок з використанням загальних правил для визначення країни походження. Країни також планують встановити нові правила електронної торгівлі.
«Китай здійснив дипломатичний переворот. У той час як ВРЕП невеликий порівняно з TPP (Trans-Pacific Partnership, або Транстихоокеанське партнерство), він широкий, охоплює багато економік і товари, і це рідкість в наші досить протекціоністські часи», — заявив Шон Роуч, головний економіст S&P Global Ratings по Азіатсько-Тихоокеанському регіону.
Читайте також: У вересні відновлення китайської економіки сповільнилося
Які мінуси бачать аналітики
Підписання угоди про ВРЕП може негативно вплинути на деякі американські компанії і транснаціональні корпорації. Їх конкурентоспроможність у регіоні може погіршитися. Саме від реакції і можливого повернення США в регіон залежить, яким буде вплив Китаю в регіоні, вважає Вільям Райнш, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.
Читай також: Чи може Китай обвалити економіку США в будь-який момент
Транстихоокеанське партнерство — угода 12 країн про створення зони вільної торгівлі. У 2016 році була підписана США, Японією, Новою Зеландією, В'єтнамом, Канадою, Австралією, Малайзією, Перу, Брунеєм, Сінгапуром, Чилі та Мексикою. Договір охоплював 40% світової торгівлі і був найбільшою торговельною угодою за останні 20 років. У 2017 році США вийшли з договору.
Нагадаємо
Пандемія коронавіруса вдарила по економіці Китаю раніше, ніж по інших країнах. Були введені жорсткі обмежувальні заходи. Через них у першому кварталі ВВП Китаю скоротився на 6,8% (р/р).
Однак і відновлюватися економіка КНР почала раніше, ніж в інших країнах. Наприкінці липня Fitch підвищило прогноз зростання китайської економіки на цей рік до 2,7% з очікуваних у червні 1,2%.
На частку КНР припадає 19% світового ВВП і 28% глобального виробництва. Довгий час країна була відповідальна за більш ніж 40% світового зростання. При цьому в останні роки Китай зіткнувся з уповільненням економіки.
Купити ОВДП від ICU: до 2,85% в доларах США
Стежте за цікавими та ексклюзивними матеріалами про вплив пандемії на економіку в телеграм-каналі «Економіка і коронавірус».
Коментарі - 1