23 жовтня 2020, 17:17 Читать на русском

Навіщо Україна розганяє друкарський верстат, розповідає аналітик TeleTrade

Поки всі зайняті американськими президентськими виборами і другою хвилею пандемії СOVID-19, на фінансово-економічному ринку України відбуваються свої не менш цікаві, нехай і не настільки доленосні для світу події.

Міжнародний валютний фонд, здається, зовсім втратив довіру до українського керівництва, перш за все через «сумнівних», на думку фонду, перестановок в керівництві Національного банку України. У липні у відставку подав глава НБУ, пославшись на політичний тиск, а у вересні крісла захиталися під його «старими» заступниками голови Катериною Рожкової і Дмитром Сологубом.

Мабуть «старе» керівництво НБУ не в усьому погоджувалося з Мінфіном України щодо розміру дефіциту бюджету на 2021 рік. Уряд країни заклав дефіцит в розмірі 6% ВВП, а МВФ вважає цю цифру завищеною, «рекомендуючи» знизити її до 5%. Звичайно, зміна керівництва на більш лояльне, а значить менш незалежне від Уряду України, сприймається МВФ негативно, так що тепер настільки важливі для бюджету України два транші, заплановані на 2020 рік, ймовірно, не будуть виділені до кінця поточного року.

Погіршує ситуацію й те, що саме до схвалення МВФ прив'язані і інші фінансові програми допомоги від Євросоюзу ще на кілька мільярдів доларів. Без цих грошей виконати бюджет на 2021 рік не вийде, так що фактично у керівництва України залишаються два варіанти. Перший — стати більш поступливими і за 6-9 місяців знову заслужити довіру МВФ. Або другий варіант — включити друкарський верстат на повну, таким чином профінансувавши дефіцит бюджету, але підвищивши інфляційні ризики і ризики подальшого падіння гривні, впевнений аналітик компанії TeleTrade.

Цікаво що друкарський верстат НБУ вже фактично запущений. Якщо раніше основну частину розміщуваних ОВДП купували нерезиденти, то після різкого зниження процентної ставки в цьому році їх привабливість різко впала і довелося швидко шукати нових покупців.

На щастя, на цю роль швидко погодилися українські комерційні банки. Саме вони тепер скуповують держоблігації на гроші фінансового регулятора, які надаються у формі рефінансування під 6%. Куплені ОВДП дають на 2-3 п.п. більше, їх також можна використовувати для застави в НБУ, щоб отримати ще більше грошей. Ідеальна схема для заробітку. Правда поки обсяг таких операцій відносно невеликий. За п'ять місяців він склав близько 37-38 млрд. гривень. Але, якщо питання з МВФ не вирішиться, обкатана схема може значно збільшитися в обсязі.

Інших варіантів фінансування дефіциту бюджету, ймовірно, і немає, враховуючи, що і головні держкомпанії країни звітують про гігантські збитки. Так «Нафтогаз України» відзвітував про збитки в першому півріччі 2020 року на 11,5 млрд. гривень, хоча за той же період минулого року компанія отримала 24,7 млрд. гривень чистого прибутку. Пояснюється це все, звичайно, пандемією COVID-19, падінням цін на газ в Європі. Але бюджету України від цього не легше. Мабуть і залишається що тільки сподіватися на менш руйнівні економічні наслідки другої хвилі COVID-19 в Європі, а також на «доброту» МВФ.

Сергій Родлер, аналітик компанії  TeleTrade

Коментарі - 6

+
+40
sadbuttrue
sadbuttrue
23 жовтня 2020, 22:03
#
Є ще один всім відомий сценарій, проте він приведе «найвеличнішого» до ростову
+
+21
Иван Горохов
Иван Горохов
24 жовтня 2020, 10:54
#
Зебiл хотiв обiбати всих, в тому числi й життя...,без кумовства i тд.i тп...але ж,клоун!!!
+
0
Hottabich
Hottabich
24 жовтня 2020, 14:22
#
О, хоть адекватные статьи появились)
+
0
Sergio25
Sergio25
24 жовтня 2020, 14:25
#
Так Зе же сказал, что проблем с МВФ нет вообще никаких, а все плохие новости и все проблемы - то от неугомонного Пети)
+
0
Доктор Пилюлькин
Доктор Пилюлькин
24 жовтня 2020, 14:46
#
Так нам же и обещали конец эпохи бедности. Каждый будет миллионером. Кстати, при Кравчуке мы уже миллионерами были. И бумажка такая была -  1 000 000 миллион карбованцев (около 6 долларов). 
   Украина - будущая страна миллионеров. :-)
+
0
Dimon1925
Dimon1925
24 жовтня 2020, 18:37
#
Как тут разобраться, кто прав, а кто нас пытается в очередной раз обобрать? Что пытается сделать власть? Выкинуть из управления НБУ мвфовских марионеток, которым абсолютно нет дела до благосостояния украинцев, или сменить независимое руководство и сделать НБУ подконтрольным некоторым нашим олигархам???
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися