У Нацбанку розповіли, чи має право банк арештовувати кошти на рахунку, на який ви отримуєте зарплату, пенсію або інші соціальні виплати. «Мінфін» вибрав головне.
Банк заарештував кошти на зарплатному чи пенсійному рахунку. Роз'яснення НБУ
На що скаржаться клієнти банків
З початку 2020 року Нацбанк отримав близько 130 скарг від громадян про арешт коштів на їхніх рахунках через кредитну заборгованість, несплачені штрафи, аліменти тощо. Ідеться про рахунки, на які українцям перераховують заробітну плату, стипендії, пенсії, соціальну допомогу чи інші соціальні виплати.
Нацбанк надав роз'яснення та відповів на поширені запитання
Чи має банк право накласти арешт на особисті кошти клієнта, якщо він має кредитний борг (або неоплачені штрафи, аліменти чи інші зобов’язання)?
Коли ви підписуєте кредитний договір, то берете на себе зобов’язання про погашення тіла кредиту разом із комісіями та відсотками за користування. Якщо ви порушите ці умови, то фінансова установа має право звернутися до державного чи приватного виконавця та суду.
Ці виконавчі органи можуть арештувати кошти на вашому рахунку.
Також арештувати кошти можуть через заборгованість зі сплати аліментів чи штрафів. Це передбачено Законом України «Про виконавче провадження».
Чи можуть арештувати рахунок із зарплатою, пенсією чи соцвиплатами?
Заробітна плата, стипендія, пенсія, соціальна допомога та інші соціальні виплати – це так звані кошти цільового призначення. Але банк може не мати технічної можливості відкрити окремий рахунок для зарахування виключно таких коштів.
Тому рахунок, який відкривається, зокрема й для зарахування заробітної плати, пенсії, стипендії чи соцвиплат, зазвичай за умовами банківського обслуговування є звичайним поточним рахунком. Тобто це рахунок фізичної особи для власних потреб, на нього можуть зараховуватися будь-які кошти, а не тільки кошти цільового призначення.
Читайте также: Що робити, щоб вам не заблокували рахунок у банку
Якщо рахунок, на який зараховують зарплату, пенсію, стипендії чи соцвиплат, є поточними, то арешт може бути накладено на всі доступні кошти, тому що немає технічної можливості розділити цільові кошти та «звичайні».
Якщо ж банк відкрив вам окремий рахунок виключно для зарахування цільових надходжень, то він повертає без виконання отриману від виконавця постанову про арешт коштів боржника із зазначенням причин повернення. Але це не означає, що з грошей цільового призначення не можуть стягуватися відрахування на погашення боргу за кредитом, штрафами чи аліментами.
Стягнення з цільових виплат боржника здійснюють підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи-підприємці, які власне нараховують зарплату, пенсію, стипендію тощо на підставі документів від виконавців.
Читайте також: Колекторів змусять поводитися чемно. У Раді зареєстрували законопроєкт
Загальний розмір відрахувань із заробітної плати, стипендії, пенсії тощо може становити від 20 до 50 відсотків.
Тобто на банківський рахунок надходить сума, з якої роботодавець (установа, організація тощо) вже утримав кошти на погашення боргу.
Що ж тоді називають спеціальними рахунками, з яких заборонено стягувати заборгованість?
Законодавство справді забороняє арештовувати кошти на рахунках зі спеціальним режимом використання. Простіше кажучи, це рахунки підприємств, що займаються виробництвом або постачанням енергії, води, опаленням приміщень тощо.
Що робити, якщо банк арештував ваш пенсійний, зарплатний чи рахунок для отримання соцвиплат?
Якщо державний чи приватний виконавець наклав арешт на рахунок із цільовими коштами, вам потрібно звернутись до органів виконавчої служби, надавши документальне підтвердження того, що ваш поточний рахунок використовується виключно для зарахування цільових виплат.
Це може бути довідка бухгалтерії з місця роботи, навчання, соціального страхування, пенсійного фонду тощо.
Читайте також: НБУ роз'яснив, у яких випадках клієнт банку має право відмовитися від запропонованої страховки
Якщо після цього виконавча служба не знімає арешт із коштів, ви маєте право оскаржити винесену державним чи приватним виконавцем постанову про арешт коштів у судовому порядку.
Що радить Нацбанк
Національний банк радить уникати заборгованостей, які призводять до арешту коштів на рахунках.
Якщо ви опинились у ситуації, коли не в змозі гасити кредит, необхідно звернутися до банку чи фінансової установи, з якою у вас укладений кредитний договір, та домовитися про реструктуризацію боргу – індивідуальний зручний для вас план виплат без нарахування зайвих процентів, пені та штрафів.
Коментарі - 24
Сначала надо разобраться терминологии -… арест… исполнительная служба… и… банк...! Ну а потом давать советы, понятно, что в нынешних условиях, банки пойдут на любые ухищрения чтобы получить свои деньги. И понятно, что государству ( или так называемой кучке «хозяев страны» ), глубоко наплевать и на граждан и на методы устрашения граждан. Уверен, что когда закончится «эпопея» с карантином все станет на свои места и мы увидим массу исков граждан к нашим банкам. Более того, знаю, что сейчас «группа» адвокатов уже разрабатывает систему искового возмещения материального ущерба через структуру ЕСПЧ ( по возможным искам граждан к государству по поводу бездействия в период пандемии). после рассмотрения исков в наших судах.
Все просто - пророссийские бубочки , пришедшие к власти в прошлом году, в силу полной личной импотенции копируют россию во всем. Скопируют и в в этом вопросе. Ермак не даст соврать :)
2014 год -внесение изменений в налоговый кодекс -отмена НДС на весь импортный уголь энергетической группы (За 5 лет .2015 – первая половина 2019. в Украину из РФ завезли около 9,9 млн тонн антрацита. общей стоимостью $1 млрд 14 млн) И только с 1 мая 2020 года была введена «спец пошлина» 65%
2014 год — отменна 33 законодательных актов о льготах для частных лиц на приобретение и подключение оборудования альтернативной энергетики.
2015 год — повышение тарифов на газ для пром производителя — снижение производства удобрений, открытие рынка для импорта с Белоруссии и России ( 40% завозилось с России и 13% с Белоруссии ) с 1 июля 2019 был введен запрет на ввоз удобрений из России.
2015 год установка таможенного поста с аннексированным Крымом. ( наверно единственный пример в мировой практике.)
… и многое другое… просто не хочется вдаваться в нефтяную эпопею и продуктовую…
в 2014 страна осталась без угля и на него отменили НДС. Это было неправильно ? Нужно было запретить его ввоз ? Сами расскажете это тем , кто должен был замерзуть той зимой ?
Никакого «таможенного поста в Крымом» нет. http://sfs.gov.ua/baneryi/mitni-postuu/ - вот перечень всех таможенных постов. Там КПП стоит.
повышение тарифов на газ - это тоже рептилоиды ?
Вы привели эту подборку выдуманных и реальных фактов в подтверждение чего ? определитесь.
https://minfin.com.ua/blogs/grugoriyholand/125912/
Ну а по поводу… определится это лучше вам…
Да совершил я глупость что «зацепил»… говорили мне что не надо трогать…
«Шаг за шагом мы будем продолжать идти своим путем — возвращаясь домой, в Европу, и рвать путы Москвы»
П.О.Порошенко.
Это карта всех КПВВ Украины, найдите КПВВ «Каланчак»
А это видео открытия
https://www.youtube.com/watch?v=p-LiUKRC_-s
«Шаг за шагом мы будем продолжать идти своим путем — возвращаясь домой, в Европу, и рвать путы Москвы»
П.О.Порошенко.
это он - главный рептилоид ? Или причем он здесь вообще ?
у вас полный сумбур в голове.
вы путаете таможенные посты и КПП ?
думаю что вы их путаете с пограничниками.
ну и да - вы так и не обьяснили причем вообще к нашей теме этот пост Каланчак , вместе с бывшим начальником таможни Нефедовым ?
он у вас еще зудит и вы хотите мне что-то доказать ? тогда скажите что именно. Возможно я и спорить-то не буду - мне все эти чиновники эпохи зеленского на одно лицо. туповатые воришки... даже поздравленные лично великим и ужасным порошенком :)
Это пограничники?
https://minfin.com.ua/img/u-pics/846883/1578814223.jpg
Это ларек?
уже наверное в третий раз.
Вы если что-то хотите доказать - то сначала пишите что именно , а потом доказывайте свой тезис. А вы что-то доказываете - но непонятно что.
ну пост , ну нефедов , ну бог с ним , наверное и таможенники там сидят....
А доказываете- то вы этим - что ?
«Банк арестовал средства».
А ничего что арестовывать имеет право толкьо исполнитель на основании судебного решения ?
Если же банк открыл вам отдельный счет исключительно для зачисления целевых поступлений, то он возвращает без исполнения полученное от исполнителя постановление об аресте средств должника с указанием причин возврата. Но это не значит, что из денег целевого назначения не могут взиматься отчисления на погашение долга по кредиту, штрафами или алиментами.
Дуже суттєве зауваження! Без згоди власника зарплатних, пенсійних коштів та ін. (тобто чия це зарплата) з цього рахунку не можна списувати кошти (право приватної власності!). Майно можуть описувати, але і тут можна оспорювати по цій же причині. Хоча, звичайно, це правові норми, які в різних ситуаціях можуть бути і на шкоду (ухиляння від сплати аліментів, наприклад).
То что граждане не читают договора на открытие счета, где белым по черному написано, что счет текущий открывается - это их личные проблемы, в не зависимости перечисляется туда пенсию, социальные выплаты или зарплату.