Авторитет ВВП як головного індикатора економічного розвитку вкотре похитнувся. Нове порівняння цін вказує на дедалі більший розрив між оцінкою ВВП країн і матеріальним достатком їхніх громадян.
Чому громадяни найбагатших країн не такі вже й багаті
«Роздути» індекс банально можуть інтелектуальні активи корпорацій, перенесені на територію країни. Втім до добробуту населення чи доходів громадян це не має ніякого стосунку. Про це пише Уніан з посиланням на Financial Times.
Недооцінені дані
В березні якраз перед тим, як світ почав занурюватися у вир пандемії, Міжнародна програма порівняння (ICP) закінчила свої найсвіжіші розрахунки. Ці сухі статистичні цифри говорили про ціни в 176 країнах, використовуючи для обчислення рівні купівельної спроможності людей у різних куточках планети.
ЗМІ не звернули на це увагу. І це стало нагадуванням, що оцінки економічної активності відходять на другий план, якщо вони напряму не загрожують життю — пише Financial Times. Однак, навіть в часи чуми порівняння міжнародних успіхів потрібне для важливих оцінок включно з визначенням ВВП, стандартів життя й рівня бідності й нерівності. І останні розрахунки, опубліковані в березні, свідчать про важливі речі.
Читайте також: Як пережили півроку пандемії різні країни світу
Хороші новини
Власне, вони несуть в собі хороші й не дуже хороші новини. Хороші новини в тому, що нові дані стосуються 2017 року. І в них особливо немає нічого такого, що могло б привернути увагу. Наприклад, економіки США і Китаю були приблизно такого ж розміру, як і в 2011-му. Тобто китайська економіка дорівнює двом третинам американської.
Не дуже хороші новини
Не дуже хороші новини полягають в тому, що глобалізація й обіг інтелектуальної власності дедалі більше відриває оцінки ВВП від традиційного взаємозв'язку між цим показником і матеріальним добробутом людей.
Видання пояснює, що «не дуже хороші новини» походять зі списку найбільш заможних країн світу, якщо вірити показникам їхнього ВВП. В цьому списку Люксембург, Катар, Сінгапур, Ірландія, Бермудські острови, Кайманові Острови, Швейцарія, АОЕ, Норвегія, Брунеї, США і Гонконг. Про що б ще не говорив цей список, навряд чи всі ці країни — це ті, де люди користуються найвищими матеріальними стандартами життя.
Читайте також: Fitch змінило прогноз щодо зниження світового ВВП в 2020 році
Ірландія може послужити хороним прикладом. Через привабливість низьких корпоративних податків, кілька великих міжнародних корпорацій перенесли свої інтелектуальні активи на територію країни. Тож прибуток, який здобувається завдяки цим активам, тепер «роздуває» ВВП Ірландії. В 2015-му це стало причиною зростання ВВП країни на 26% за рік. Для порівняння, дохід на душу населення зріс «лише» на 4,6%. Видання зауважує, що другий показник краще відображає, наскільки покращилося життя ірландців, ніж оцінка ВВП їхньої країни.
Природа розриву між показниками
Але чому з'являється такий великий розрив між показниками? 11 з 12 країн зі списку, наведеного вище, — це інвестиційні вузли або залежні від ресурсів країни. В обох випадках на споживання припадає дуже невелика частка від загального ВВП. Часткова так відбувається тому, що корпоративні прибутки складають більшу частину національних доходів, ніж зарплати.
Звісно, з часом ці гроші все ж покращують добробут окремих домогосподарств певною мірою. Але в будь-який конкретний момент ВВП на душу населення включає цифри, які ніяк не стосуються добробуту населення чи доходів громадян.
Цей факт, звісно, не означає, що потрібно відмовитися від оцінки ВВП. Тому що він все одно важливий. Однак, варто більш розумно підходити до його використання, розуміючи, чого він насправді не каже.
Читайте також: Держава, яка скасує податок на доходи, отримає джокер у новій економіці
Коментарі - 23
Для європи 20км це не відстань.
І там, і там вчитель живе добре. Насправді діло не в самій зарплаті, і в Україні можна заробляти 4000 євро, але ви житимете з українською медициною, матимете справу з українськими ментами, сбушниками, їздити будете по українським дорогам. Країна та ВВП це значно ширше поняття ніж зп.
І ще, яке відношення мають споживчі кредити та іпотека до бізнесу? Для бізнесу — так, згоден, це може бути корисним. Бізнес створюється для того щоб заробляти. І кредит для відкриття чи розвитку бізнесу — це варіант партнерства з банком, по суті отримання фінансування взамін на частину майбутніх прибутків. І це здоровий підхід. А кредити на речі як правило не першої необхідності — зло, оскільки роблять людину біднішою і вразливішою для будь-яких проблем Те саме з іпотекою. В більшості випадків без неї можна обійтись. Часто можна купити щось скромніше (я зараз про захід). Але іпотека не тільки робить людей боржниками на десятиліття, а й роздуває попит, а отже і ціни на нерухомість, що ще більше заганяє людей в іпотеку і борги.
Але так, це бізнес, тільки бізнес не тих хто бере в борг :)
75% американців мають не тільки кредити, а ще інвест портфель, при тому дуже часто і в акціях, і в бізнесі.
25% - це я підозрюю, ті кому не дають кредит з якихось причин.
Кредит це є абсолютно нормальний інструмент для тих, хто вміє планувати, контролювати та розпоряджатись коштами.
А у нас понабирають кредитів під заставу житла, туди бігом понавписують дітей неповнолітніх, і потім починається, як погані колектори викидають сім"ю надвір з шоу і концертами. :)
2) Не все в нашому житті піддається контролю і можна запланувати. І навіть в тих, в кого ніби все під контролем - рано чи пізно приходить момент, коли цей контроль втрачається (а варіантів маса). І ось тут приходить розуміння, що краще б боргів не було.
Цікаво, що я маю вищу фінансову освіту доволі пристойного університету по мірках України, але 10 років назад коли я там навчався, ніхто не тільки не рекомендував цю книгу, а навіть не пояснював цю теорію про відсутність доступу до капіталу звичайним людям. Хоча книзі вже 20 років
Тут разве что крупный бизнес может пользоваться без проблем, потому как если они одолжили много денег, то это уже не их проблемы :)
я уточнил 50к? не, именно 5… у неё спустя 20 лет брака дажа 5 тысяч свободных нет, но при этом торчат по ипотеке.
вот же нелепая формула счастья: куча кредитов, а на руках ноль и чуть что на улице окажутся.
предложил ей без суда договорится, что б ещё на адвокатов не тратится, но куда там! бракоразводный процесс это целая философия в сша.
Коли криза — то перший прошарок суспільства завжди винний гроші другому. І тут залежить від того, чи другий не винний третьому, а кредитував на свої і може почекати з виплатами. На свої мало хто зараз розвивається.
На фінансових ринках справи також не кращі((.
Питання лише в тому, щоб закладати ризики в свою стратегію, а не брати все що пережують і покладуть вам в рот. Або ще й заштовхають як гусці під фуа-гру.
І кредитна історія тут ні до чого. Вона завжди вища того, що ви можете собі дозволити. Яка кредитна історія в людей які беруть гроші до зарплатні? Яка ймовірність, що вони вчасно виплатять?