Екс-глава ради директорів Morgan Stanley Asia і викладач Єльського університету Стівен Роуч пророкує колапс долара на тлі зростаючого дефіциту поточного рахунку і скорочення внутрішніх заощаджень. Про це пише Profinance.
Долар на межі глибокого обвалу. Статус захисного активу його не врятує — американський економіст
Загадка Жискара
Загадка, сформульована в 1960-х роках колишнім міністром фінансів Валері Жискаром д'Естеном, скоро вирішиться. За словами Жискара, Штати експлуатують своє привілейоване становище емітента світової резервної валюти і безперешкодно беруть в борг у всього світу, щоб розплатитися за свою звичку жити на широку ногу. Але все хороше колись закінчується. Закінчиться і цей привілей.
На думку експертів, долар впаде на 35% вже до кінця 2021 року.
Ідеальний шторм для долара
Причина відома: різке скорочення внутрішніх заощаджень на тлі сяючо] діри в бюджеті. У другому кварталі 2020 року чисті внутрішні заощадження — показник, що враховує заощадження домогосподарств, компаній і державного сектора з поправкою на інфляцію — вийшов в негативну площину і досяг -1.2%.
Читайте також: Американський економіст передрікає крах долара до кінця 2021 року
Останній раз таке було під час світової фінансової кризи. Більш того, в квартальному обчисленні показник впав більш ніж на 4%, а такі глибокі просадки фіксувалися лише в повоєнний час, в 1947 році.
Динаміка заощаджень в США
Чи варто дивуватися, що дефіцит поточного рахунку йде тим же шляхом. Заощаджень немає, а забезпечувати зростання економіки якось треба. Ось і доводиться Штатам експлуатувати свою перевагу і кредитуватися у інших країн. В результаті дефіцит поточного рахунку досяг -3,5% від валового внутрішнього продукту, що на 1.4% нижче першого кварталу. Теж рекордне зниження.
Коронавірус неабияк роздув дефіцит федерального бюджету, але він став лише іскрою під копицею сіна. Уже перед пандемією, в період з 2011 по 2019 роки, норма чистих внутрішніх заощаджень становила всього 2,9% від валового національного продукту. У період з 1960 по 2005 роки вона була вище 7%. Така тонка подушка безпеки не захистить навіть від слабкого струсу, не кажучи вже про коронавірус.
Читайте також: «США — банкрут». Американський економіст закликав купувати біткоіни і золото
Дефіцит бюджету накопичувався роками, а тануть заощадження і дефіцит поточного рахунку лише посилювали тиск.
За останніми оцінками Бюджетного управління Конгресу, в цьому році дефіцит федерального бюджету складе 16%, а в наступному році різко знизиться «всього» до 8,6%. Якщо ж Конгрес погодиться на черговий пакет стимулюючих заходів, то дефіцит продовжить рости.
В цьому випадку чиста норма заощаджень пірне ще глибше на негативну територію, а це не обіцяє американській економіці нічого хорошого. Якщо не брати до уваги амортизацію нерухомого майна та інфраструктури, Штати, по суті, проїдають заощадження, необхідні для стимулювання росту продуктивності. Якщо не буде грошей ззовні, не буде і зростання. В результаті поточний дефіцит тільки посилиться.
Читайте також: Американський бізнесмен прогнозує «смерть долара». У що інвестує
Точка неповернення
Це та сама точка неповернення, в якій долар позбавляється своєї особливої переваги. З огляду на те, що позиція Америки в якості емітента домінуючої резервної валюти повільно слабшає з 2000 року, кредитори, швидше за все, зажадають нові умови по своїх величезних позик. Тут є два шляхи: процентні ставки і валютні коригування. Федрезерв недавно переключився на стратегію, що враховує середнє значення інфляції, а не конкретну мету. Крім того, Центробанк пообіцяв тримати ставку близько нуля ще кілька років. Це означає, що підвищення прибутковості по кредитних інструментах не передбачається. Відповідно, залишається лише один шлях — через девальвацію долара.
Динаміка дефіциту поточного рахунку
Тим часом долар сильно переоцінений, і це робить його особливо уразливим. Незважаючи на зниження, індекс ефективного реального курсу все ще на 27% вище мінімумів, досягнутих в липні 2011 року. Таким чином, долар залишається найбільш переоціненою в світі валютою, а економіку США тим часом затягує в безпрецедентну пастку заощаджень і дефіцитів.
Валюти — це відносини цін. Долар завжди вигравав від того, що у нього немає альтернативи. Однак задумайтеся 21 липня підписано угоду про формування Європейського фонду на суму 750 млрд євро — це перший крок на шляху до загальноєвропейської фіскальної політики. Недооцінений євро отримав шанс проявити себе. Золото, юань і криптовалюта теж претендують на статус альтернативи.
Передісторія
У 1970-х і в середині 1980-х індекс долара падав на 33% в реальному вираженні. З 2002 по 2011 роки — ще на 28%. У ці періоди чиста норма внутрішніх заощаджень становила в середньому 4,9%. Сьогодні -1,2%.
Дефіцит поточного рахунку становив -2,5% від ВВП проти -3,5% зараз. З огляду на те, що Штати розтратили свої переваги, під час цієї корекції долар вразливий, як ніколи.
Коментарі - 39
Те самые китайцы - держатели наибольшей долей внешнего долга США?
Зачем им это?
Или какие другие китайцы наливают?
Максимум внимания при прочтении вопроса на слове «внешний».
То что ФРС самый большой держатель внешнего долга США точно неправда.
По странам, да, за последний год японцы прикупили на полторы сотни ярдов долга и потеснили Китай.
Категории «самые богатые лица планеты» без уточнения их национальной принадлежности на сайте госказначейтсва просто нет, если вы про страны не вошедшие в список основных держателей (All Other) то они занимают третье место, опередив Британию.
В любом случае, основному держателям американского долга (1073.4 млрд из 7087.2, или свыше 1/7 части) вряд ли интересно топить против заемщика.
Можно вспомнить Ленина и его «политика есть концентрированное выражение экономики», можно глянуть на экономический статус США времен свержения с пьедестала валюты №1 британского фунта. В политической сфере на тот момент американцы исповедовали культ невмешательства в мировые процессы (лишь в зоне Северной Америки были сколько-нибудь активны).
То что все фиатные валюты на сегодняшний день скорей «лайно» бесспорно, но от этого доллар не становится конфеткой, более того, есть риск что станет «лайном» одним из наиболее обжигающих руки.
Чем конкретно, кстати, Евро «багато в чім гірше»?
Нет американского флота в ЕС ... и?
Где можно глянуть на потоки финансов по патентным платежам? По количеству патентов есть все тот же Китай, есть Индия, есть Корейцы, да и в Европе далеко не только немцы регистрируют патенты (Швеция, Франция, Норвегия, Дания ...), вся Европа живет высокими технологиями.
Так чем же Евро много чем хуже доллара?
Доверие завоевывается годами - схлопывается же доверие мгновенно.
Возвращаясь к вашему «точно не буде гіршою за європейську» экономику — есть какие-то обоснования (на чем базируется утверждение?) столь смело откинуть ключевой фактор, влияющий на возможности сохранять статус сверхдержавы?
Если нет — давайте забудем о политике, и уж тем более о психологии.
Верно ли я вас понял, что отсутсвие в Европе партии «республиканцев» достаточное основание заявлять об отсутствии правых партий? Мне кажется это странным.
Вы говорите в Европе «шабаш ліваків», в то время как республиканцы могли б противостоять. На сколько, по-вашему, данное заявление согласуется с приведенными в статье цифрами о политике центробанков? (по-моему все с точностью до наоборот)
Вы говорите о угрозе диктатуры… от кого именно исходит угроза диктатуры где парламент высший орган?
… какой-то набор лозунгов о проблемах там, и полном отсутствии проблем этам.
В чем они, в чем рай (неужто тот пузырь долгов, что так раздувают США?).
К
Так будешь к родному папе обещаться. Благо дело его похоже все так на районе вашем называют.
Если всего на 30%, то это вообще не печально. Потом обратно вернёт свои позиции.
А вот за гривну страшновато. Тут и 300% как два пальца(
Обеспечение - это доверие к тому . что потом вы за эти доллары что-то сможете купить себе. только и всего.
Может в Китае лучше ситуация, чем в США? Ну уж точно нет! Китай - это колосс на глиняных ногах, который перегружен гиганстким долгом, вложенным в неокупаемые активы. Причем этот долг, в отличии от американского, номинирован в иностранной валюте, а штатовский долг в долларах, которые они сами печатают. Китайский пузырь обязательно громко лопнет, причем в ближайшее время.
Да, США предстоит пережить серьезный финансовый кризис, но в других странах этот кризи будет проходить еще хуже. Потому другие валюты будут только девальвировать относительно доллара, а значит никих альтернатив ему в ближайшее время не будет.
Я уже не буду углубляться приемущества реальной американской экономики в сравнении с немецкой, например тот факт, что США полностью закрыли свой энергетический баланс и из импортера углеводородов, стали их экспортером, в отличии от экспортозависимой Германии. И то, что Штаты имеют более емкий внутренний рынок, а потому более самодостаточны и не так зависят от экспортных доходов, как Германия. И я не утверждал, что в Германии сейчас все прямо таки очень плохо в сравнении с США, ситуация вообще сравнимая и хуже она не намного.
Хотел услышать от вас хоть какие цифры, хоть какую конкретику, услышал же лишь оценки «плохо», «хорошо» и крайне неудачный пример с энергонезависимостью. Кризис ознаменовался в том числе и чередой банкротств сланцевой отрасли. Энергонезависимость США (без инфраструктуры транспортировки нефти и газа) и до этого была мифом (нетто баланс импорта и экспорта около нуля с активным импортом), а после падения сланцевой отрасли даже нетто баланс скорее всего уже ушел в минус.
Возвращаясь к вашей оценке активов банков - к хорошим вы отнесли в том числе и сланец. В данный момент ФРС наложила запрет на выкуп акций банками, и ограничила выплату дивидендов (стресс тесты банковской системы выявили минимальные уровни капитала в сценариях ковида). ВВП падает 4 кв подряд, лишь за 2кв - 31,4% (в Германии, как и Европы вцелом показатели в 2-3 раза приемлемее).
Даже если ошибаюсь в оценке банковских активов (в США они не лучше)
https://finance.rambler.ru/markets/44606203-rossiya-i-kitay-otuchayut-mir-ot-dollara/
Мы ведь на украинском находимся ресурсе ))