Активність інвесторів на внутрішньому ринку капіталу відновлюється. В травні 2020 року Міністерство фінансів успішно провело всі чотири заплановані аукціони з розміщення ОВДП, за підсумками яких до державного бюджету було залучено 51,6 млрд гривень. Про це йдеться у повідомленні міністерства.
Держборг: попит на ОВДП зростає, а вартість залучення зменшується
За результатами аукціонів в травні було залучено рекордний обсяг фінансових ресурсів в національній валюті – 41,8 млрд гривень.
Дохідність ОВДП
На фоні зростання попиту, стабілізації економічної ситуації середньозважена дохідність за ОВДП зменшилась, в тому числі за 3-місячними ОВДП — з 11,26% на початку травня до 10,19% на кінець місяця.
Зменшення ставок за шестимісячними ОВДП склало 95 базисних пунктів, до 10,33% річних.
Читайте також: Чому ніхто не помітив, що скасували військовий збір на прибуток за ОВДП
Валютні облігації
У звітному періоді інвесторам лише одного разу пропонувались номіновані в іноземній валюті облігації.
За підсумками аукціону, який відбувся 19 травня, від розміщення шестимісячних облігацій було залучено $368,8 млн (еквівалент 9,8 млрд грн).
Cкільки виплатила Україна
В травні Міністерство фінансів погасило другий випуск облігацій зовнішньої державної позики під гарантію США. Загальна сума платежу становила понад $1 млрд. Завдяки проведеному в 2017 році репрофайлингу ОВДП, які знаходяться в портфелі Національного банку, на ОВДП, прив'язані до інфляції, Мінфін суттєво економить на обслуговуванні цих ОВДП.
Так, ставка купону за облігаціями, які знаходяться в портфелі НБУ на загальну суму 145,2 млрд грн, у звітному періоді склала 4,5% річних порівняно зі ставкою 12,6%, яка була до репрофайлінгу.
Читайте також: Аналітики розповіли, коли нерезиденти можуть повернутися на ринок ОВДП України
Загалом за звітний період видатки на погашення державного боргу становили 43,2 млрд грн, а на обслуговування – 12,7 млрд грн.
Держборг
Сукупний державний та гарантований державою борг України в еквіваленті в національній валюті зріс на 0,59% до 2 209,46 млрд грн, а в еквіваленті в іноземній валюті – на 0,83% до $82,12 млрд.
Коментарі - 6
То что внутри есть запас хорошо, но как долго. Ставки падают после того как прошло время и НБУ проводит грамотную политику, не смотря на критику, и снижает ставки.
Грошові перекази, що займають друге місце в Україні за обсягом валютних надходжень після експорту продуктів харчування, в квітні скоротилися на 11,2%, повідомляє Національний банк України.
Последний раз такая цифра была 2019-10-31.
На пике было 127 (2020-02-19).
Т.е. за 4 месяца вывели 21% (1 млрд долларов).
Физлица тоже выходят из ОВГЗ.
На пике было 10.76 млрд (2018-10-22)
Сегодня 7.54, т.е. уменьшили вложения на 30% за 8 месяцев.
НБУ снижает свой портфель давно, с 2016 года.
На пике было 390 (2016-02-17), сегодня 324.
Т.е. наращивают вложения в ОВГЗ только юрлица и банки.
Например, 2016-01-05 банки владели ОВГЗ на сумму 81 млрд грн, сегодня же они имеют 413.
И что-то мне подсказывает, что это госкомпании и госбанки, т.е. государство перекладывает деньги из одного кармана в другой.
Какая нехитрая схема.
Наверное, нужно для западных друзей создать видимость рыночных механизмов долговых ценных бумаг.
А вот те, кто деньги вкладывает свои, а не казенные, из ОВГЗ уходят.
Возможно, я ошибаюсь, но, когда гривня по отношению к доллару теряет по 8-10% в год, если усреднить за время существования нацвалюты, то вкладывать в гривневые ОВГЗ под ставку ниже 15% - несерьезно.
А если учесть, что все западные толстые кошельки типа Баффета ожидают разворачивания следующего акта COVID драмы, то вообще в ОВГЗ могут вкладывать только те, кто не боятся курсовых рисков или вкладывают чужие деньги. Как госбанки - заняли в гривне под 6% у НБУ, вложили в ОВГЗ под 7% и никаких хлопот. Причем иностранным банкам вроде как родители запрещают ОВГЗ покупать в связи с низким рейтингом бумаг.
Т.е. нацвалюта потеряла 15% стоимости за месяц.
А до этого (2019-12-27) доллар стоил еще дешевле: 23.2 и властьимущие всерьез опасались дальнейшего укрепления гривни и строили планы по девальвации.
И, как мне кажется, мы спустились с 28.2 до сегодняшних 26.75 за один вечнозеленый только благодаря тому, что американские центробанк и минфин залили пожар ликвидностью.
Потому, сколько будет стоить гривня после второй волны кризиса - одному Богу ведомо.
Но что-то мне кажется, что текущая доходность гривневых ОВГЗ никак не перекрывает курсовые риски...