Європейський центробанк оголосив про нові антикризові заходи. Обсяги надзвичайної програми покупки облігацій збільшено на 600 млрд. євро. до 1,35 трл. євро. А це означає, що економіка єврозони отримає потужний додатковий стимул.
Як антикризові заходи ЄЦБ вплинуть на курс євро та українські євробонди
«Мінфін» з’ясував, як це відобразиться на курсі євро і чи настав час скуповувати акції європейських компаній.
Прийшли на допомогу
Як прогнозує голова ЄЦБ Крістін Лагард, цього року ВВП єврозони скоротиться на 8,7%. Але вже наступного року очікується відновлення зростання — на 5,2%, а у 2022 р. — на 3,3%. Якщо цей прогноз збудеться, економіка єврозони вийде на докризовий рівень через два з половиною роки.
ЄЦБ готовий заливати економічні проблеми грошима. Ще в березні центробанк запустив антикризову програму обсягом 750 млрд євро. Її ціль – викуп як державних, так і приватних цінних паперів. Таким чином регулятор підтримує їхню ліквідність, а уряди країн можуть залучати дешеві запозичення, щоб підтримувати національну економіку.
Вчора ЄЦБ розширило цю програму ще на 600 млрд євро, довівши її до 1,35 трн. Однак це не означає, що така астрономічна сума «звалиться» на ринок вже в найближчі дні. Як пояснюють експерти, в минулі тижні Центробанк витрачав на викуп активів по 26 млрд євро. І якби такі темпи продовжувались, то вже виділених раніше грошей йому вистачило б до жовтня.
Тепер ж регулятор запевняє, що продовжить покупки, принаймні, до червня 2021 р. Щомісяця його антикризові закупівлі становитимуть 120 млрд євро, принаймні, до кінця цього року. З якою швидкістю гроші витрачатимуться далі, поки не озвучено.
Тому зараз мова не йде про гроші, потрібні на порятунок єврозони «тут і зараз». Виділивши додаткові кошти, ЄЦБ заявив про готовність продовжувати програму і надалі.
Сума, яку виділив регулятор, перевищила очікування фахівців. У прогнозах частіше звучала цифра у 500 млрд євро.
Ставка на зеро
Інше важливе рішення центробанку – залишити ключову ставку на попередній відмітці у 0%. Ця позиція ЄЦБ не стала неочікуваною — такий прогноз давали практично всі експерти. Звісно, в умовах кризи у регулятора могло виникнути бажання зробити цю ставку від’ємною, аби прискорити одужання економіки єврозони.
«Коли процентні ставки знижуються, ЄЦБ наводнює ринок євро. Це відбувається за рахунок покупок регулятором у фінансових організацій державних цінних паперів. В обмін на ці активи банки і фінансові посередники отримують євро. Відповідно обсяг пропозиції валюти в економіці збільшується, що знецінює вартість грошей», — пояснив «Мінфіну» аналітик Фрідом Фінанс Україна Степан Джус.
Однак такий крок підвищив би ризики для фінансової системи та призвів би до зменшення доходів банків. А тому ЄЦБ на нього не наважився. Як наслідок, ключова ставка залишається на нульовій позначці вже впродовж трьох з половиною років.
Без змін лишились і інші ставки регулятора: по депозитах — «мінус» 0,5%, по маржинальних кредитах — 0,25%. Тут теж все було передбачувано.
«Ключові процентні ставки залишаться на нинішніх або більш низьких рівнях до тих пір, поки прогноз по інфляції не наблизиться до 2% (але не менше) в межах горизонту прогнозування», — повідомив ЄЦБ.
Як ЄЦБ і ФРС допомагають Україні
Вливання грошей в економіку – традиційний сигнал для інвесторів, що акції компаній на фондових ринках дорожчатимуть. Наприклад, саме завдяки програмі стимулювання індекси фондових ринків США вже вийшли з крутого піке і не набагато нижчі, порівняно із показниками лютого.
Здається, природно було б очікувати, що додаткові 600 мільярдів в економіці пожвавлять і фондовий ринок Європи. Це було б дійсно так, якби рішення ЄЦБ стало неочікуваним. Однак, учасники ринку прогнозували його і ринок діяв так, ніби гроші вже виділені. Тобто ринок зараз грає далекими очікуваннями, намагаючись сьогодні отримати весь майбутній прибуток.
Читайте також: Акції яких «непотоплюваних» компаній варто купити під час кризи
Тому на цьому тижні німецький індекс DAX і французький CAC 40 торгувались на тримісячних максимумах, хоча за кілька годин до оголошення рішення регулятора навіть опустились. Вчора Індекс STOXX Europe 600 (представляє акції компаній з великою, середньою і малою капіталізацією 18-ти країн Європейського регіону) втратив близько 0,8%.
Та загалом на монетарних стимулах продовжують зростати і європейський, і американський ринки акцій. Позитив на світовому ринку акцій сприяє зростанню цін на українські єврооблігації.
«Україна цілком може вийти на зовнішній ринок і розмістити нові євробонди на умовах не гірше, ніж було рік тому. Отримання грошей від МВФ допоможе цьому.
І до тих пір, поки ростуть акції в США, збережеться і сильна гривня, оскільки іноземні інвестори в українських гривневих ОВДП не бачать причин боятися в світі загального грошового достатку», — вважають аналитики Hugs.fund.
Що буде з євро
Особливих коливань курсу євро через рішення ЄЦБ очікувати не варто, адже несподіванок не відбулось.
«Ефекти від розширення програми купівлі облігацій вже значною мірою відображені в цінах фінансових ринків, зокрема, обмінному курсі», — розповів «Мінфіну» голова департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Сергій Ніколайчук.
Напередодні засідання ЄЦБ курс євро зростав проти долара тиждень поспіль, що стало найдовшою серією перемог євровалюти з грудня 2013 р.
«Я підозрюю, що ринок вже врахував збільшення програми купівлі активів і в найближчій перспективі є ризик корекції – вважає головний валютний стратег Mizuho Securities Масафумі Ямамото.
Втім, аналітики ING не виключають, що в цьому році євро може зрости до $1,2.
Коливання курсу євро до долара за останні 30 днів
ЕС створює загальний «гаманець»
Головне, чого досягне ЄЦБ – не допустить катастрофічного обвалу економіки єврозони. За інших сценаріїв це могло б статись.
«Багато підприємств і галузей постраждали через карантинні обмеження, тому, якщо зараз зробити гроші «більш дорогими» або обмежити «підтримку», ефект від банкрутств і безробіття вдарить по євро куди сильніше, ніж позитив від нульової процентної ставки, викупу активів або прямих кредитів і дотацій», — вважає директор департаменту управління проектами рейтингового агентства IBI-Rating Віктор Шулік.
На думку аналітика ІГ Універ Михайло Федорова, нинішні рішення ЄЦБ можуть кардинально змінити фінансову ситуацію в Європі.
«Вперше за багато років фінансування плану підтримки економіки здійснюватиметься усіма країнами ЄС на паритетній основі. А запозичення відбуватимуться від імені самого Європейського Союзу. Якщо не вдаватися в подробиці, то суть цього плану в тому, що він передбачає загальний «гаманець» ЄС, без поділу на «твоє» і «моє». Новий план Єврокомісії створює передумови для появи єдиного боргу ЄС», — розповів експерт «Мінфіну»
Від цього виграють бідніші південні країни єврозони. А ось багатша Північ може виявити і невдоволення. Ще у травні Конституційний Суд Німеччини вказав, що викуп ЄЦБ боргових облігацій порушує німецьке законодавство. Як зазначають експерти, це рішення не стосується нинішньої антикризової програми і не заважає їй. Та й Німеччина підтримує останні рішення регулятора.
Читайте також: Світову економіку чекає нова інфляційна криза
Водночас ФРН – не єдина держава в єврозоні, якій доведеться фінансувати запозичення інших. А значить і протиріччя в ЄС можуть наростати.
Олексій Писарев
Коментарі - 27
Когда-то писали, что наш фондовый рынок — ''диснейленд'', оторванный от реальности.
Но, выясняется, что не только наш.
Насчет ''сильной'' гривны, не помню, чтоб доллар или евро за ближайшие 6 лет обваливались в три раза.
Их ''ослабление'' — на пару %.
А нам как ''благо'' предлагаете ''печатать деньги'', а как сдедствие — девальвацию, процентов на 15 и более.
Чтоб помочь офшорным экспортерам, у которых давно все хорошо, издержки в 3 раза уменьшились.
И имела сравнимую инфляцию после.
Можно попробовать идти ''в направлении мировых тенденция''.
Для нас это равно девальвации и инфляции, как в 2015.
Смерть для внутреннего производства.
И только офшорщикам будет хорошо, хотя, как вы верно заметили, им и без этого неплохо.
Дай боже, чтоб всем было как им, на 1/10)
В случае инфляции и девальвации они не сократят персонал?
В принципе, что им мешает играть в оптимизацию?
И даже если персонал они оставят, а з/п персонала будет терять покупательную силу на 43% в год, много ли будет смысла в такой з/п?
Вообще, идеально для наших офшорщиков - отменить налоги, официальное трудоустройство, вернутся к наполнению бюджета эмиссией, как в начале 1990х.
Кредиты не будут стоить ничего, т.к. станут обесцениваться со скоростью звука.
Но только, захотите ли вы такой жизни?)
Насчет ''пружины'' НБУ - пока вижу только сглаживание пиков волатильности.
Это не оно?
Даже где-то у нас в законодательстве упоминалось.
Як там форекс? Ви попали у 1 % щасливчиків, які на ньому довго працюють і навіть мають профіт?
Помогут только миллионы гастарбайтеров, готовых работать за з/п меньшую, чем минимальное ЕСовское пособие по безработице.
Будет весело когда все это бабло вдруг резко обесценится .... и золотишко рванет в небеса.
Знать бы когда ..... «как сказал один рабочий - знал бы прикуп, жил бы в Сочи»
Это надо придумать — навязать всем это кривое ''язычие'' из Австро-Венгерской империи?
Которое устарело 150 лет назад.
Ну и, феминативы — левацкая гендерная деградация.
Все как в ЕС.