10 квітня 2020, 14:10 Читать на русском

Чи зможе Україна задешево сформувати стратегічні запаси нафти

Попередня домовленість країн ОПЕК+ у випадку реалізації дозволить дещо стабілізувати ціни на нафту в найближчі місяці. Проте не факт, що це відновить баланс попиту і пропозиції на ринку.

Ціни на нафту
Фото: news.lakana.com

Про те, який зиск може отримати у цій ситуації Україна, в колонці для «Мінфіну» розповів директор з досліджень, аналітичний центр DiXi Group Роман Ніцович.

Про що домовились попередньо

Домовленість, досягнуту більшістю країн ОПЕК та Росією, можна вважати безпрецедентною. Адже мова йде про скорочення видобутку нафти на 10 млн барелів на добу в період травня-червня 2020 року.

У подальші періоди прогнози досить оптимістичні, здійснені з розрахунку поступового відновлення попиту: «мінус» 8 млн барелів на добу в період липня-грудня 2020 року; «мінус» 6 млн барелів на добу в період із січня 2021 року до квітня 2022 року.

Такі амбітні кроки зі збереження рівня цін стали можливими завдяки співпадінню інтересів провідних нафтовиробників — причому не лише Росії та Саудівської Аравії, а й США та інших, які борються із небувалим спадом економіки.

Проте, домовленості будуть діяти лише за умови згоди Мексики, представник якої покинула відеоконференцію ОПЕК+. Країну будуть переконувати в ході сьогоднішнього саміту «Великої двадцятки».

Разом з тим, навіть цих кроків може виявитися недостатньо, якщо обмеження задля боротьби з пандемією коронавірусу будуть продовжені, і від цього продовжить потерпати світова економіка.

Сама ОПЕК оцінила, що в ІІ кварталі року профіцит нафти на світовому ринку може досягнути 14,7 млн барелів на добу. Тобто скорочення у 10 млн барелів може бути недостатньо для збалансування попиту і пропозиції.

Читайте також: Країни ОПЕК+ погодилися знизити видобуток на 10 мільйонів барелів на день

Що має зробити зараз Україна

Проте найбільше країни-виробники бояться повного заповнення існуючих сховищ нафти. Навіть з використанням усього танкерного флоту та доступних резервуарів, вони можуть бути заповнені вщерть уже в травні.

За такого сценарію, якщо не буде рішень про подальше скорочення видобутку, ціни можуть піти до нуля і навіть негативних значень. Тобто, споживачам будуть доплачувати за те, що вони купуватимуть нафту.

Саме такого «розстрілу» й намагаються уникнути країни-виробники нафти. Тому шанси на досягнення домовленостей досить високі. Для країн-споживачів, зокрема України, це можливість досить дешево сформувати запаси пального.


Про таку можливість варто задуматись компаніям-операторам НПЗ, що можуть тимчасово перепрофілюватися у нафтобази, та державі, яка має в розпорядженні потужності комбінатів Держрезерву та резервуарні парки «Укртранснафти».

Зрештою, це також поштовх до створення системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів, як того вимагають директиви ЄС та положення чинної Енергетичної стратегії України.

Коментарі - 7

+
+30
Qwerty1999
Qwerty1999
10 квітня 2020, 17:12
#
"О такой возможности стоит задуматься компаниям-операторам НПЗ, котоые могут временно перепрофилироваться в нефтебазы, и государству, которое имеет в распоряжении мощности комбинатов Госрезерва и резервуарные парки «Укртранснафты».
В конце концов, это также толчок к созданию системы минимальных запасов нефти и нефтепродуктов, как того требуют директивы ЕС и положения действующей Энергетической стратегии Украины."

Для создания резерва нужны деньги - а у нас, как известно - денег нет...
+
+8
Богдан Перчук
Богдан Перчук
10 квітня 2020, 17:34
#
Было бы желание и политическая воля у власти, деньги можно и занять. Тем более, не на проедание одалживались бы а проценты с ценовой разницы платить можно.
+
0
yarg
yarg
13 квітня 2020, 16:51
#
Деньги ? 
по 5 долларов за баррель  - это 30 долларов тонна.
миллион тонн - это 30 миллионов долларов. копейки. 
совсем недавно этот миллион тонн стоил 300 миллионов. полтора месяца назад...
+
0
Qwerty1999
Qwerty1999
13 квітня 2020, 16:53
#
Только очереди из желающих делать стратегические запасы пока не наблюдается...
+
+22
semenvekselberg
semenvekselberg
10 квітня 2020, 22:25
#
Хм, а что, здесь кто-то мыслит стратегически???  От транша до транша, вот и вся стратегия...
+
0
Siege
Siege
11 квітня 2020, 10:53
#
Сейчас самое время запускать все нефтебазы и нпз
+
0
Danconia
Danconia
13 квітня 2020, 12:30
#
Запасы даже если создадут, то дельту ценовую положат в карман Коломойскому ну или того кто УкрТрансНафту доить будет в следующем году но да для тех в чьих руках фин ресурсы и резервы нефтепроводов (там же при Порошенко помнится была инфа как группа Ко выкачала техническую нефть.. так что сейчас самое время закачать в прок чтобы было чё сливать когда ценник будет 40-60$ Штаты сейчас запасутся у них же храналища огг и потом как припасут цены поднимут и будут распродавать из хранилищ
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама