Верховна Рада вирішила надати ФОПам «карантинні пільги» і звільнила їх від сплати єдиного соціального внеску. В зв'язку з цим в підприємців виникло багато запитань. Хто і який час може не сплачувати ЄСВ? І що робити, якщо внесок вже було сплачено?
Шість важливих питань про сплату ЄСВ ФОПами під час карантину
На всі ці питання в колонці для «Мінфіну» відповів керівник практики податкового права АО «Моріс Ґруп» Василь Андрусяк.
1. Хто та на який період звільняється від сплати ЄСВ?
Від нарахування та сплати ЄСВ за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року звільняються:
- ФОПи як на спрощеній, так і на загальній системі оподаткування;
- особи, які провадять незалежну професійну діяльність — адвокати, нотаріуси, артисти та ін.;
- члени фермерського господарства.
2. Чи поширюється пільга на найманих працівників?
Така пільга стосується виключно сплати ЄСВ за себе. Якщо ФОП має найманих працівників, то на їхню зарплату потрібно і далі нараховувати та сплачувати ЄСВ.
Читайте також: ЄСВ та єдиний податок-2020: розрахунки для ФОПів
3. Чи можуть ФОПи, незалежники та члени ФГ добровільно сплатити ЄСВ?
Так, ніхто добровільну сплату за ці два місяці не забороняє.
4. Якщо особа наперед заплатила ЄСВ за березень і квітень, чи може вона повернути ці кошти?
Так. Повернення коштів здійснюється згідно наказу Мінфіну від 16.01.2016 №6, в якому описаний детальний алгоритм повернення. В спрощеному вигляді необхідно звернутися із заявою про повернення коштів у відповідну податкову і, якщо в особи немає податкового боргу, то кошти повернуть.
Термін розгляду заяви до 10 робочих днів плюс після її задоволення вона ще повинна передаватися на уповноважені департаменти, які готують інші супровідні документи для повернення. Тому на практиці зазвичай строк повернення коштів розтягується.
5. Чи може особа уже сплачений ЄСВ зарахувати як оплату за наступні місяці?
Так. Варіант зарахування сплаченого ЄСВ за березень в рахунок ЄСВ за травень або будь-який інший наступний місяць можливий і навіть простіший, ніж варіант із поверненням. Для цього платнику потрібно у звіті по ЄСВ (який подається до 9 лютого 2021 року) в таблиці 1 відобразити періоди, за які було нараховано ЄСВ (наприклад січень, лютий, травень і т.д.).
Читайте також: Залишити на майбутнє чи забрати гроші. Що робити ФОПам, які вже сплатили ЄСВ за березень
6. Чи не буде проблем, якщо у платіжці було вказано, що сплата ЄСВ – за березень?
Проблеми нема. По-перше, автоматизована система податкової веде облік по сумах нарахованих і сплачених податків/зборів. По-друге, якщо платіж був проведений, а платник хоче змінити його призначення, то він просто повинен повідомити про це другу сторону. В даному випадку таким повідомленням по суті слугуватиме звіт з ЄСВ, в якому будуть зазначені періоди, які були оплачені платником.
Коментарі - 9
Государство выделит средства на оплату минималки нанятым работникам или что?
На единый налог - не распространяется эта статья. Речь в статье этого сайта идёт о ВОЗМОЖНОСТИ не платить ЕСВ за март и апрель ФОПам только за себя.
Но нет информации: всем не платить ЕСВ или только ФОП-ам у которых нет деятельности (нет прихода денег на счёт ФОП).
Якщо ФОП, 2-га група, єдиний податок, без найомних, була діяльність в 2020р. кожен місяць і буде вести діяльність кожен місяць (тобто будуть платити на ФОП за товар і в березні і в квітні і далі), то цей ФОП також може не сплачувати ЄСВ за березень і квітень ?
Чи не сплачувати можуть тільки ФОП, що не будуть вести діяльність в ці місяці ?
Заздалегідь дякую за відповідь.
Обращался в налоговую и разговаривал co своим бухгалтером - в обоих случаях ответили, что во второй декаде должно что-то проясниться.