У березні-квітні фінансові установи не будуть штрафувати позичальників за несвоєчасне обслуговування кредиту. Але ті, хто вирішить взяти «кредитні канікули», мають бути готові до того, що наслідки все ж будуть.
Які наслідки чекають позичальників, які не будуть платити за кредитом під час карантину
Вчора Верховна Рада проголосовала за закон, який повинен підтримати платників податків в період епідемії коронавіруса (законопроект № 3220).
Документ передбачає наступне: у разі невиконання зобов'язань за кредитним договором у період з 1 березня по 30 квітня цього року позичальник звільняється від відповідальності перед кредитором.
Простіше кажучи, фінустанови протягом березня-квітня не зможуть нараховувати і стягувати штрафні санкції за неакуратне обслуговування споживчого кредиту та застосовувати інші види покарань.
Банкіри дають задній хід
Банки вже почали шукати способи, як відмінити ті штрафи, що вже були нараховані клієнтам, які порушили платіжну дисципліну.
«Банк зараз працює над технічною можливістю скасування нарахованих штрафів у разі прострочення заборгованості в період з 1 березня до 30 квітня, щоб запровадити необхідні заходи», — кажуть в Форвард Банку.
Кредити онлайн від МФО. В карантині без грошей погано
Фінансисти припускають, що новою пільгою скористується чимало клієнтів. Але попереджають: рано чи пізно платити доведеться.
«Після 30 квітня у позичальника виникне заборгованість за два місяці — березень-квітень. Плюс йому доведеться внести плановий платіж за травень. Тому, хто не зможе погасити цю заборгованість у травні, потрібно буде звернутись до банку чи фінансової компанії, де був отриманий кредит, для реструктуризації кредиту чи продовження терміну дії договору», — пояснює голова правління Першого всеукраїнського бюро кредитних історій (ПВБКІ) Антоніна Паламарчук.
Читайте також: Позичальників не будуть штрафувати за несвоєчасне обслуговування кредитів під час карантину
Наступний кредит буде дорожчим
Через карантинні «канікули» може постраждати кредитна історія клієнтів.
«У випадку виникнення прострочення воно не зникає, нівелюються тільки штрафи та пені. Тому кредитори будуть, скоріш за все, передавати інформацію про наявність прострочення. Відповідно, це буде відбиватися в кредитній історії. Рейтинг позичальника при виникненні прострочення буде знижуватися», — впевнений директор з розвитку бізнесу Міжнародного бюро кредитних історій Андрій Камінський.
Наслідки зниження рейтингу всім відомі. Наступного разу фінустанова може надати позичальнику займ під вищий відсоток чи зовсім відказати в видачі кредиту.
Тож позичальникам залишається розраховувати лише на добре ставлення кредиторів. «При аналізі кредитної історії банки та фінансові компанії зможуть враховувати, що ситуація з простроченням платежу виникла не з вини клієнта. І якщо позичальник сумлінно виконував свої зобов’язання до цього, то в нього залишиться хороший рейтинг», — вважає пані Паламарчук.
Що ще написано в законі
Закон забороняє кредиторам з 1 березня по 30 квітня цього року застосовувати інші види покарань. Зокрема, збільшувати процентну ставку за користування кредитом, якщо позичальник не обслуговував кредит у зазначений період.
Виняток становлять випадки, коли в кредитному договорі відпочатку була прописана плаваюча ставка.
Коментарі - 23
Банки та фін компанії виконають цю вимогу бо штрафи НБУ значно більші ніж дохід від цих штрафів за несплату.
Але те що клієнтів передадуть в різні бюро кредитних історій як не платників - це факт. Ну і в подальшому це вплине на їх можливість отримувати нові кредити.
Але в разі наявної заборгованості за кредитним лімітом по карті - вони не можуть його зменшити до суми меншої за поточним боргом.
Отменены штрафы за просрочку. А заплатить придется в любом случае.
Но мне постоянно звонят агресивные сотрудники и угрожают взыскать с меня долг в полном объёме и говорят, что никакой реструктуризации они делать не будут и ещё говорят, что я не имею права вносить платежи частями.
Обяснитне пожалуйста мои права во время карантина
я не отказываюсь от своих обязательств, но сегодняшний день вносит свои коррективы и я вношу оплату 1-2 раза в неделю по мере возможности
Але згідно Закону та ініціативи від Зеленського (недолугої ініціативи бо вона створює більше проблем позичальникам ніж користі) - в випадку прострочки вам не будут ьнараховуватися штрафи та пені.
При цьому всі відсотки та комісії, що передбачені кредитною угодою будуть нараховані і ви будете їх змушені заплатити по закінченню дії цих обмежень одночасно, інакше вам відразу почнуть нараховувати величезні штрафи.
Ну і те що ваша кредитна історія буде дуже негативної і в подальшому ви в банках з дууууже великою ймовірністю не зможете отримати кредити - це теж реальність.
Більшість банків все таки пропонує реструктуризації, але вони це не зобов"язані робити. Бо банк не може вкладнику сказати що я тобі не віддам відсотки та тіло депозита бо позичальник зараз не платить.
Каждый случай индивидуален и не имеет однозначного суждения!