17 березня 2020, 13:33 Читать на русском

Позичальників не будуть штрафувати за несвоєчасне обслуговування кредитів під час карантину

Депутати вирішили піти назустріч позичальникам. У березні-квітні фінансові установи не матимуть права застосовувати до них штрафні санкції за несвоєчасне обслуговування кредиту. Відповідна норма міститься в законопроекті, яким вносяться зміни до чинних законів з метою підтримки платників податків в період епідемії коронавіруса (законопроект № 3220). Законопроект був сьогодні прийнятий Верховною Радою.

ВР ухвалила кредитні канікули

Документ передбачає наступне: у разі невиконання зобов'язань за кредитним договором у період з 1 березня по 30 квітня цього року позичальник звільняється від відповідальності перед кредитором. Це правило поширюється на всі обов'язкові платежі, які позичальник не провів у зазначений період.

У свою чергу, кредитор не зможе нараховувати і стягувати штрафні санкції за неакуратне обслуговування споживчого кредиту в березні-квітні цього року.

Також закон забороняє кредитору застосовувати інші види покарань. Зокрема, збільшувати процентну ставку за користування кредитом, якщо позичальник не обслуговував кредит у зазначений період. Виняток становлять випадки, коли в кредитному договорі відпочатку була прописана плаваюча ставка.

Читайте також: Рада скасувала ЄСВ для ФОПів. Обов’язкове введення РРО відтермінували

Ці правила крім споживчих кредитів поширюються також на:

 • договори, які укладаються на строк до одного місяця, овердрафти;
 • договори позики, які не передбачають сплати відсотків або будь-яких інших платежів за користування наданими за такими договорами грошовими коштами;
 • кредитні договори, метою яких є надання споживачеві права здійснювати операції з фінансовими інструментами, якщо такі операції здійснюються за участю або при посередництві кредитодавця або іншого професійного учасника ринку цінних паперів;
 • кредити за договорами, укладеними в результаті мирової угоди, затвердженої судом;
 • кредити, залучені в межах державних або місцевих програм;
 • несанкціонований овердрафт
 • кредитні договори з розміром кредиту до однієї мінімальної заробітної плати;
 • кредити ломбардів, коли застава передається їм на збереження (якщо зобов'язання споживача обмежуються вартістю предмета застави).

Доповнено

В НБУ вважають, що підопічні не постраждають в результаті прийняття закону. 

«Дякую Верховній Раді (це була пропозиція НБУ — ред.) що проголосували. В сьогоднішній ситуації не допустимо застосування штрафів та пені або інших механізмів, які погіршують становище позичальника. Ніякого впливу на доходи банків це не зробить, а навпаки допоможе позичальникам швидше відновитися і відновити свою платоспроможність», — заявила перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова. 

Що радять юристи

Позичальникам слід звернути увагу на наступні моменти:

 • на період карантину відміняються тільки пеня і штрафи;
 • від сплати відсотків по кредиту позичальники не звільняються — їх доведеться сплатити рано чи пізно;
 • не вносячи своєчасно оплату, позичальники ризикують зіпсувати свою кредитну історію;
 • перерахунок пені буде відновлений після 30.04.2020 — і про це варто пам'ятати.

«Якщо виникне прострочення, воно потім не зникне. Нівелюються тільки штрафи та пені. Тому кредитори будуть, скоріш за все, передавати інформацію про наявність прострочення. Відповідно, це буде відбиватися в кредитній історії позичальника», — припускає директор з розвитку бізнесу Міжнародного бюро кредитних історій Андрій Камінський.

Коментарі - 18

+
+36
Anticall
Anticall
18 березня 2020, 1:48
#
А если Альфабанк снова начнет звонить и угрожать моральной расправой, кому конкретно можно пожаловаться?
+
+1
11666540
11666540
18 березня 2020, 11:12
#
Бизнесу каникулы, а людям только временная отмена штрафов!? Почему мы не заслуживаем каникул? Мы в другой реальности существуем? Понимаете что это значит? - Если ты должен 5000 грн за март и не заплатил, то в апреле будешь должен уже 10000 грн, просто без штрафа, а в мае уже 15000 и плюс штрафы. В итоге ты как должен был платить по кредитам, так и сейчас должен во время карантина, хотя ты не зарабатываешь, но банки хотят продолжать зарабатывать как раньше. Это как? Я что, в мае резко в три раза больше начну зарабатывать, чтоб за три месяца сразу тело и проценты выплатить, откуда? В чем смысл этих движений? Человеку, который перестал зарабатывать, нужна отсрочка всех платежей - каникулы!!!!!!
+
0
Andrey M
Andrey M
18 березня 2020, 11:42
#
Не питання, але за такої умови вкладникам також мають припинити сплачувати відсотки.
+
0
11666540
11666540
18 березня 2020, 13:58
#
Само собой разумеется.
+
0
Alexandra16
Alexandra16
19 березня 2020, 11:01
#
Бизнесу тоже никаких каникул никто не даёт...
+
0
Зоя Вдала
Зоя Вдала
20 березня 2020, 20:32
#
Нужна петиция я не могу грамотно составить , может у Вас выйдет?
+
0
Conclusion
Conclusion
22 березня 2020, 20:38
#
Што. Ты. Несешь? Если ты должен 5000 по кредитной карте, то в конце марта Приват тебе начислит 200 грн процентов, и твой баланс по карте будет -200 (при кредитном лимите в 5К), в апреле - 4% от 5000+200, или 208 грн, твой баланс в конце месяца будет -408 грн. На данный период банк не имеет право начислять штрафы и пеню за отсутствие ежемесячных минимальных взносов - 5% от суммы задолженности (тело кредита+начисленные проценты+предыдущие штрафы и пени). Или я чего-то не понимаю? Может разговор идёт об ипотечном кредитовании? Там не бывает таких выплат. Или речь об условном потребительском кредите на 50000 грн на год с аннуитетными выплатами? В таком случае, если тебе нужно сегодня заплатить 5К, завтра 5К и послезавтра 5К, то ты должен минимум 15К. А не сегодня 5, а завтра десять. Ты должен невыплаченные тело+проценты по кредиту. Если аннуитетные выплаты не были совершены, но применять штрафные санкции согласно договору нельзя, то самый правильный выход из ситуации это пересчёт и перезаключение договора с кредитором, если в договоре не предусмотрены компромиссы в чрезвычайных ситуациях. Пересчёт такой. С уже совершенных выплат берется сумма погашения по телу кредита, суммируется и отнимается от изначального тела кредита. Получаем новое тело кредита, на него начисляем проценты в зависимости от срока и делим на кол-во ежемесячных выплат. В чём проблема? Кредитор не идёт на встречу? Погашай весь кредит сегодня и иди к другому адекватному кредитору.
+
+17
Moneyveo
Moneyveo
18 березня 2020, 11:20
#
Компанія moneyveo розуміє, що карантин може тимчасово вплинути на фінансовий стан позичальника і його платіжну спроможність. Тому відсьогодні – 18 березня – звільняє своїх поточних і майбутніх позичальників від сплати неустойки (штрафу, пені), що передбачена кредитним договором за його невиконання на період до 30 квітня 2020 року. Більш детальну інформацію ви можете знайти на нашому сайті: https://moneyveo.ua/uk/news/vidmina-neustoyku/
+
+23
Andrey M
Andrey M
18 березня 2020, 11:44
#
Але драконівські 1.7% в день нараховувати будете?
Який «атракіон щедрості» :) ) )
Не забудьте вказати що це не ваша ініціатива, а вимога Закона ВР що вчора був прийнятий, і якби у Манівео була можливість нараховувати ці штрафи — ви б не «моргнувши оком» це продовжували робити!
+
0
Зоя Вдала
Зоя Вдала
20 березня 2020, 18:32
#
Может просто написать петицию и поделится в соцсетях , думаю многие подпиут! просто я не знаю как грамотно сформулировать ее , может кто найдется и выложит ссылку ? что отменили на время карантина обязательный платеж и процентные ставки !!!
+
+6
Conclusion
Conclusion
22 березня 2020, 20:54
#
Украинец - сам себе злобный буратино. Вы сами подписываете себе приговоры в надежде что всегда всё будет как сегодня. Наивно полагаете, что работа никуда не пропадёт, что со здоровьем или кормильцем ничего и никогда не случится. Риски? Не, их не существует. Иметь две-три зарплаты на всякий случай? Зачем? Зачем думать о себе и своих близких завтра? Лучше жить от зарплаты до зарплаты. Лучше потом поныть и повинить кого-то другого. Кто виноват, что ты не можешь бросить курить и оставлять 1000-2000 грн каждый месяц? Зеленский? Или Порошенко? Может Смолий? А, нет. Гонтарева!
+
0
ToniM
ToniM
18 березня 2020, 15:21
#
Така собі реклама компанії. Не звільняє, а буде виконувати Закон та не нараховувати пені, штрафи.
+
0
Andrey M
Andrey M
18 березня 2020, 15:53
#
Тут про Закон детальніше:
https://minfin.com.ua/blogs/andreym/129662/
+
0
Елена Тимофеева
Елена Тимофеева
27 березня 2020, 13:04
#
Так а почему вы не придерживаетесь закона? Где написано, что повышать процентную ставку нельзя!!! А у меня с 123 грн. в день почему-то перешла на 241 гривну?! Если вы так идете на встречу клиентам, тогда с вами буду разговаривать только в суде!!! В этом случае суд- самое лучшее решение! И так как этот период форс-мажорная ситуация, в суде ваши все начисления попросту уберут!!!
+
+1
Зоя Вдала
Зоя Вдала
20 березня 2020, 18:26
#
Может просто написать петицию и поделится в соцсетях , думаю многие подпиут! просто я не знаю как грамотно сформулировать ее , может кто найдется и выложит ссылку ? что отменили на время карантина обязательный платеж и процентные ставки !!!
+
0
Igor06
Igor06
22 березня 2020, 10:04
#
Підтримка петиції про заборону діяльності МФО в Україні https://petition.president.gov.ua/petition/87424?fbclid=IwAR1_4yJS_0KbVTaeg2D8Vlb-nmC7z5KzsPQopgJo38amwZFI_glu5Dd-VJI
+
0
Системы Безопасности
Системы Безопасности
23 березня 2020, 13:13
#
Манивео продолжает насчитывать пени и штрафы.
+
0
Зоя Вдала
Зоя Вдала
23 березня 2020, 17:52
#
Https://petition.president.gov.ua/petition/90024?fbclid=IwAR0clR5uPmmOP3Y8yFZf2Lb8KlzyHnFrk717wFnhAsHFYQNMrxpyjKqb5Oo

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама