Профільний парламентський комітет підготував законопроект про обіг сільгоспземель до другого читання. Передбачається, що власниками землі зможуть бути юридичні і фізичні особи, а в «одні руки» можна буде придбати до 10 тис. га.
Ринок землі в дії: монополізація та екокатастрофа
Про те, до яких наслідків може призвести відкриття ринку землі, «Мінфіну» розповіла голова Асоціації тваринників України Ірина Паламар.
Переможець вже відомий
Відкриття земельного ринку — ні що інше як псевдореформа, яка неминуче призведе українську економіку до катастрофи.
Перша і головна загроза пропонованої владою моделі ринку, де максимум можливостей для скупки віддається агрокорпораціям, готовим монополізувати сільське господарство, — це знищення українського виробника.
Створюються умови, при яких ще до початку конкурентної боротьби завчасно визначений переможець. Вітчизняний виробник просто не зможе конкурувати на ринку з транснаціональними корпораціями за типом Cargill, чиї активи на $19 млрд вище, ніж дохідний бюджет усієї України.
А це неминуче призведе до величезної концентрації земель у руках кількох транснаціональних корпорацій, які і будуть визначати аграрний порядок денний нашої країни. З урахуванням обмежень на купівлю, які прописані в законопроекті про ринок землі, Україна неминуче посяде місце в цьому почесному списку розорених і знекровлених економік світу.
Втрата інфраструктури села
Банкрутство вітчизняного виробника і заміщення його транснаціональним, тягне за собою не тільки занепад національної економіки, але й інфраструктурна та соціальна криза. Це, власне, і є другою загрозою.
Фермерські господарства, на відміну від транснаціональних корпорацій та агрохолдингів, створюють додаткові робочі місця на тій території, на якій відбувається їх активність. І справа тут зовсім не в оподаткуванні, податки, з перемінним успіхом, платять всі від ТНК до малого фермерського господарства, йдеться про прибуток. Фермер, в основній своїй масі, витрачає прибуток там, де заробляє, а ТНК виводять її в материнські компанії для інвестування в інші проекти.
Після витіснення вітчизняного агровиробника, село просто вимре. Деградує інфраструктура, разом з фермерами робочі місця втратять і вчителі, і лікарі, і працівники сфери обслуговування, а жителі сіл втратять землі, залишившись без останніх засобів натурального виробництва.
За цим неминуче послідує соціальна криза, а як наслідок, збіднілі українці знову кинуться за кордон в пошуках кращого життя.
Катастрофа неминуча
Не можна забувати і про методи роботи агрохолдингів, які створюють ризики для продовольчої та екологічної безпеки країни.
Ми фактично віддаємо в руки ТНК виробництво харчових продуктів на внутрішній ринок. Іншими словами, нова влада хоче передати право визначати якість і кількість виробленого продукту для нас з вами, транснаціональному капіталу. Якщо це відбудеться, ми опинимося в харчовому полоні. ТНК будуть вирішувати, що нам їсти і якої якості, а, отже, вони будуть визначати і тривалість нашого життя.
Читайте також: У Раді озвучили мінімальні ціни для продажу землі за новим законом
Через слабкі регуляторні механізми держави, торгівля землею неминуче призведе до неконтрольованого використання шкідливих пестицидів, хімікатів і вирощування ГМО-культур. Все це створює ризики для повномасштабної екологічної катастрофи в Україні з мовчазної згоди державної влади.
Коментарі - 15
можно подумать, сейчас села в Украине живут и процветают. за исключением нескольких ОТГ, везде разруха.
------- а как следствие, обедневшие украинцы снова ринутся за границу в поисках лучшей жизни.
аналогично. что значит «снова ринутся»? они массово вернули за последнее время что ли?
и это лишь пара косяков из общей картины. странно видеть такие откровенно некомпетентные статьи на минфине.
https://www.youtube.com/watch?v=ydiUHaN_C9c
Подписывайтесь на youtube-канал Минфина и оставляйте комментарии с вопросами под видео.