У першій половині 2020 року збережеться тренд на зміцнення гривні. Але у другому півріччі, на тлі погіршення платіжного балансу, курс поступово повернеться в діапазон 24-25 з можливим ослабленням до 26 грн./$. Про це йдеться в огляді Focus Ukraine, підготовленому аналітиками Райффайзен Банку Аваль.
У 2020 році курс може повернутися до позначки 26 грн./$ — огляд
Що допоможе гривні
Стан платіжного балансу залишається сприятливим для збереження курсової стабільності і подальшого зміцнення гривні в коротко — і середньостроковому періоді.
Як наголошується в звіті, позитивно впливати на платіжний баланс, а відповідно – курсову динаміку, у 2020 році буде низка факторів:
1 ) Відтік валюти з імпорту буде зростати помірно. Причин кілька.
- Середньорічні світові ціни на нафту і природний газ збережуться досить низькими;
- На тлі «теплого старту» опалювального сезону накопичилися значні запаси газу;
- Споживчий попит почав сповільнюватися, а інвестиційна активність реального сектору економіки — знижуватися;
2 ) валютні надходження від транзиту природного газу збережуться;
3 ) фінансовий рахунок, ймовірно, залишиться у «плюсі», незважаючи на пікові виплати за валютними боргами, які складуть близько $10 млрд. Це буде відбуватися завдяки:
- надходжень від МВФ в рамках нової EFF -програми. Передбачається, що в 2020 році уряд отримає $1,5 — 2 млрд з $5, 5 млрд., передбачених програмою. Також Україна може розраховувати на $1-1,5 млрд від ЄС та інших міжнародних фінансових партнерів;
- розміщенню урядових єврооблігацій — ймовірно, на суму близько $1,5 — 2 млрд;
- припливу портфельних інвестицій від нерезидентів. Їх інтерес залишається досить високим з урахуванням сприятливої макроекономічної і макрофінансової ситуації і високої реальної прибутковості в Україні на тлі зниження ключових ставок і пом'якшення монетарних умов в США і Єврозоні;
- зростанню активності корпоративного сектору по емісії єврооблігацій.
Головні ризики
У той же час, аналітики нагадують про існування передумов для розширення дефіциту поточного рахунку і посилення девальваційного тиску. До основних ризиків вони відносять:
1) вірогідне зниження обсягів агроекспорту через менші обсяги збору врожаю;
2) уповільнення зростання світової економіки, яке може спричинити зниження попиту на залізну руду і продукцію металургії і негативно позначитися на обсягах експорту;
3) деяке зниження темпу приросту переказів від трудових мігрантів на тлі триваючого розширення торгового дефіциту.
4) зниження попиту на гривневі ОВДП з боку іноземних інвесторів, якщо суверенні ліміти інвесторів вичерпаються чи знизиться процентна і курсова прибутковість таких інвестицій.
«Ситуація може бути сильно ускладнена форсмажорними подіями, наприклад, через зрив підписання програми співпраці з МВФ, загрози незалежності НБУ (зокрема, через ініціативи деяких членів Ради НБУ), зростання соціальної напруги (зокрема, через політичні рішення в контексті конфлікту на сході України), а також у разі істотного зростання волатильності на світових фінансових ринках», — зазначається в Focus Ukraine.
Читайте також: Мінфін анонсував розміщення семирічних ОВДП
Як зміцнювалась гривня в 2019 році
- Як писав «Мінфін», гривня очолила список валют, які найбільш зміцнилися до долара з початку 2019 року.
- За даними Bloomberg, з початку року українська національна валюта зміцнилася до долара на 19%.
- Зміцнення гривні перевершило ревальвації російського рубля, який по відношенню до долара виріс на 12%.
Коментарі - 89
тем более пенсионеры живущие на пенсию за границу не ездят им это укрепление как топить зимой батарею выбив окна
https://index.minfin.com.ua/ua/economy/balance/
« Если не будет ситуативных потрясений, в первой половине 2020 года сохранится тренд на укрепление гривни. Но во втором полугодии, на фоне ухудшения платежного баланса, последует постепенный возврат курса в диапазон 24-25 с возможным ослаблением до 26 грн./$» .\
Плюс непонимание что будет в мире твориться на фоне возм.кризиса.
Зеленский наверное вообще не учитывает что если делать примерно всё тоже что и попередники то тебя автоматически будут ненавидеть уже через год-два.
Думаете просто так не трогали игорку? Нет, это около 200тысяч людей, оказавшихся на бирже труда.
Просто по приколу не укрепляли гривну? Нет, это потери для экспортеров и бюджета.
Дорвавшийся «роялист» выгребет все стратегические резервы инвестиционной привлекательности и просто свалит.
У випадку продовження політики керівництвом Регулятора практики «примусу і шантажу», як спосіб відбору дешевого доляра по 23-24 у експортно-орієнтованого бізнеса, аграріїв ітд… то отримаємо спад, що призведе до неминучого обвалу гривні.
что при курсе 20 что при курсе 30 потратятся одинаково
с поправкой на барыг владельцев АЗС, но к весне аграрное лобби надавит на барыг если курс будет держаться крепким
Курс долара в Україні в 2020 році може переступити позначку в 30 грн. Такий прогноз дав кандидат економічних наук Олександр Хмелевський.
За словами експерта, на те, що курси долара і євро почнуть зростати, вказують кілька моментів.
«Одним з факторів Хмелевський називає дефіцит торгового балансу більш ніж в $11 млрд. Також експерт прогнозує відтік інвестицій з України. Крім того, на курс гривні негативно вплине те, що в 2020 році держава повинна буде повернути кредиторам близько 5 мільярдів доларів», – сказано в публікації.
Також, за словами Хмелевського, в наступному році може початися світова фінансова криза. Не виключає експерт і можливості політичної кризи в Україні.
Ще пів року тому він пророкував що за відсутності Порошенко курс буде чи не 50, пенсій не буде і т.д. - а тут ревальвація бідою виявилася.
Такі в повітрі швидше переобуються ніж ви помітите:)
А теперь смотрим в среднесрок : с МВФ договора ещё нет, а если урожай ещё будет плохой и цены на металл упадут. Много ситуаций может быть чтобы курс сам собой вернулся на 30 грн, - тут никто не спорит, но просто кидануть нерезов )))))
https://minfin.com.ua/2019/12/30/40234306/
У більшості населення валюта у матрацах та 3 л банках (вже влада навчила падінням гривні) + валютні надходження від заробітчан. І тут влада лізе до населення у кишені.
Проте поясніть що таке «штучне зміцнення гривні» в поточному випадку.
І це в той час, коли лише за рахунок просто колосальних відкупів валюти НБУ (1.5 ярда доларів в тиждень!) вдалося тимчасово розвернути тренд ревальвації гривні.
Також варто зауважити що зовнішній борг вперше за багато років зменшувався і став менше 50% від ВВП, не було нових позик МВФ + виплата по діючим.
Тому це не є аргументом.
Перший шлях, утримувати курс на 24, начебто попит на ОВДП ще поки є, але коли гравці зрозуміють, валюту ллють, а вниз курс не йде, що буде ознакою тримання курсового «дна» Регулятором, зупинять попит на ОВДП, припиняється фінансування МінФіну через облігації позики, касовий розрив казначейства і звісно вже буде присутнє невиконання в Бюджеті доходів від зборів ПДВ з імпортних товарів митницею із-за курсу 24 і в результаті піде відтягнутий на весну процес девальваці.
Другий шлях, це поступово штовхати курс вгору, що поліпшить доходи в Бюджет першого кварталу, а також курсова різниця обміну валюти додасть в прибутки, трохи зменшиться імпорт, прмисловість, та експортери пожвавляться, аграрії отримають більше гривні на посівну, нерезиденти почнуть знову входити в ОВДП під високий курс, заводячи валюту. Інфляційні ризики будуть відсутні, бо купівельна спроможність і так падає.
А от, що обере Регулятор, вже побачимо після Свят.
Вот когда долг перед нерезами будет больше резервов тогда и будем))
"На тот момент обязательства перед нерезидентами на фондовом рынке и на рынке ГКО превышали 36 млрд долларов, а резервы ЦБ составляли лишь 24 млрд долларов.
Не хватало 12 млрд долларов. Чтобы устранить дисбаланс, нужно девальвировать рубль на 25-30% или повысить доходность ГКО еще больше, иначе их просто перестанут покупать, писали экономисты.
Правительство в итоге пошло по второму пути. К началу декабря 1997 года средняя доходность ГКО выросла с 17-18% до 35-40%."