16 грудня відбувся фінал студентського конкурсу LоNG (Look of New Generation) «Погляд нового покоління – 2019», партнером якого став Альфа-Банк Україна. Організатори конкурсу – Глобальний договір ООН в Україні, Українська асоціація з розвитку менеджменту та бізнес-освіти, Київська Бізнес Школа та Академія праці, соціальних відносин і туризму.
Студенти розказали, як зупинити відтік людського капіталу з України
Метою конкурсу було залучення молоді до обговорення та розв’язання глобальної проблеми нашої країни – відтоку людського капіталу за кордон, яка вже досягла критичних масштабів. Лише за період 2017-2018 рр. з України виїхало 6,3 млн осіб. За останні 29 років кількість працездатного населення зменшилась на 32%. Разом з тим, країна відчуває брак спеціалістів через зміну вектору в післяшкільній освіті: у 1990-ті роки кількість осіб, які навчалися у профтехучилищах, перевищувала кількість тих, хто навчався у ВНЗ, вчетверо. Сьогодні, навпаки, кількість студентів ВНЗ перевищує показник тих, хто навчається у профтехучилищах у 6 разів. Проте досі актуальними лишаються питання щодо якості цієї освіти.
Як зупинити втрату людського капіталу та що стимулюватиме молодь залишатись і працювати в Україні?
Свої відповіді на це запитання у форматі конкретних проєктів запропонували 78 команд-учасниць конкурсу з 53 вишів з 23 міст України. Надіслані студентські роботи продемонстрували різноманітні варіанти розв’язання проблеми відтоку людського капіталу за межі України. А, разом з тим, надали пропозиції, як досягти цілі № 8 Цілей Сталого Розвитку 2030 – «Сприяння поступальному, всеохопному та сталому економічному зростанню, повній і продуктивній зайнятості та гідній праці для всіх».
До фіналу конкурсу потрапили 10 команд з вишів Харкова, Миколаєва, Житомира, Києва, Донецька і Львова. Проєкти стосувалися реформувань системи оподаткування, створення сприятливих соціальних та екологічних умов для життя, створення робочих місць у регіонах, що найбільше страждають від відтоку робітників тощо.
Переможцями стали:
I місце – Національний лісотехнічний університет України (Львів) з проєктом «5 інновацій, 5 років, 10 000 робочих місць».
II місце – Національний авіаційний університет (Київ) з проєктом «Діджиталізація колообігу спеціалістів».
III місце Донецький національний університет економіки імені Михайла Туган-Барановського (Кривий Ріг) з проєктом «Зроби своє місто яскравим та безпечним для проживання».
Категорія «Сміливе рішення» – Миколаївський аграрний університет та Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського».
Категорія «Соціальна значущість для стейкхолдерів» – Харківський національний автомобільно-дорожній університет та Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна.
Категорія «Реалістичність та результативність» – Житомирський національний агроекологічний університет та Харківський національний університет міського господарства імені О.М. Бекетова.
Категорія «Команда, яка надихає» – Український державний університет залізничного транспорту (Харків).
Окрім партнерської підтримки, Альфа-Банк Україна долучився до ініціативи і професійною експертизою. До складу журі конкурсу увійшла Асмік Нерсисян, керівниця управління із залучення талантів банку, яка взяла участь в оцінці усіх 78 робіт: «Ми тісно співпрацюємо зі студентами по всій Україні, чудово розуміючи, що без них немає майбутнього у жодного бізнесу. Дуже радію тому, що сьогодні молодь не обмежується виключно власними, часом, практичними, інтересами, а ставить перед собою амбітні цілі змінювати своє місто, країну і світ на краще! Ми, як бізнес, бачимо, як сильно змінилися вимоги майбутніх працівників до роботодавця. Для них, в першу чергу, важливі місія та цінності компанії. Тому, якщо ми хочемо бачити серед наших співробітників талановиту і допитливу молодь, ми також повинні своєчасно відзначати та задовольняти її потреби».
Тетяна Сахарук, директорка Глобального договору ООН в Україні: «Сьогодні, законодавство України жодним чином не стимулює бізнес включатися у процес сталого розвитку. Все, що робиться компаніями у цьому напрямку у нашій країні є або вимогою західних інвесторів, які все більше враховують нефінансову діяльність компанії як умову надання їй інвестиції, або свідомістю ТОП менеджменту компанії, що зустрічається зрідка. Аби стимулювати інтерес до технічних професій, має бути державна програма підтримки, адже такий фах має бути привабливим. А поки що в нас інші тренди і ніхто з цим не бореться, ніхто не показує, що можна бути дуже успішним спеціалістом в українській чи закордонній компанії, маючи освіту інженера тощо».
Коментарі