Ревальвація гривні чинить суперечливий вплив на економіку. Вона може мати як позитивні, так і негативні наслідки. Про це «Мінфіну» розповів головний експерт Ради НБУ Віталій Шапран.
Експерт розповів про головний ризик, який несе зміцнення гривні
Плюси ревальвації гривні
Серед плюсів подорожчання гривні Віталій Шапран назвав зниження вартості обслуговування держборгу, частина якого номінована в доларах США і євро.
Ревальвація позитивно впливає на інфляційні очікування населення й бізнесу — вони знижуються.
«Населення відчуває себе більш комфортно при ревальваційному тренді. Доходи більшості прив'язані до гривні, і ревальвація для багатьох — це розширення можливостей щодо купівлі імпорту, а це 90-95% автомобілів, побутової техніки, оргтехніки тощо», — зазначає експерт.
Читайте також: НБУ пояснив, чому при зміцненні гривні не падають ціни
Мінуси ревальвації
Основний фундаментальний негатив від ревальвації — стимулювання споживання імпорту, зростання від'ємного сальдо торгового балансу за підсумками 2019 року вище запланованого обсягу — до 13-14 млрд доларів.
«При цьому поведінка іноземних інвесторів у 2020 році може бути непрогнозованою. Немає гарантій, що ми не доживемо до ситуації, коли приплив капіталу припиниться, а ми залишимося наодинці зі стрімко зростаючим дефіцитом торгового балансу», — припускає Шапран.
Читайте також: Смолій пояснив, що відбувається з курсом гривні
Він нагадав, що НБУ зараз нарощує золотовалютні резерви за рахунок припливу капіталу. «Але ця подушка безпеки не призначена для зміни трендів на валютному ринку, а лише для усунення різких коливань», — застерігає головний експерт Ради НБУ.
Що відомо
- Інтервенції Національного банку із продажу валюти протягом цього тижня склали 200 млн доларів для згладжування тимчасових коливань курсу.
-
Аналітики інвестбанку Morgan Stanley очікують, що до кінця 2019 року курс гривні знизиться до 26,5 гривень за долар.
-
З початку року офіційний курс гривні зміцнився на 12,5%.
-
На кінець 2019 року експерти агентства S&P очікують курс 27 грн/долл. На кінець 2020 року — 27,5 грн/долл., до кінця 2021 — 28,00 грн/долл., а до кінця 2022 — 28,5 грн/долл.
-
У проекті державного бюджету на 2020 рік, який Кабмін вніс у Раду, розрахунки здійснено з використанням прогнозного курсу на кінець року 28,2 грн/долар.
Коментарі - 11
П.С — вкладывают.
«я бы за пару лет мог бы привести страну к подъему эконмики» - ух ты, не вы батенька и жарите!