5 вересня 2019, 13:11 Читать на русском

Стратегія розвитку ІТ: міжнародна практика

Розвиток ІТ-сфери формує імідж країни і значно впливає на її економіку. Світлана Михайловська, заступник директора Європейської бізнес асоціації, поділилася з «НВ» думкою про податки і пільгові умови для ІТ. «Мінфін»вибрав головне.

Розвиток ІТ-бізнесу
фото: international-group.it

Попит на інноваційні послуги зростає з року в рік, тому індустрія має величезний потенціал. За статистикою ІТ-сектор в 2018 році склав 4% ВВП країни, 2 млрд доларів експорту. Якщо порівняти з минулим роком, то це приріст на 283 млн доларів.

Інформаційні технології створюють нові робочі місця, нові рішення і програмні продукти для інших індустрій, залучають іноземних інвесторів, сприяють співпраці з іншими країнами і збільшують приплив валюти в Україну.

В інформаційному просторі активно обговорюється питання оподаткування ІТ-індустрії. Державу звинувачують у надмірній підтримці даного сектора, а ІТ-фахівців — в ухиленні від сплати податків.

Насправді зміна податкових ставок необхідна для конкурентоспроможності на міжнародній арені. Трудові відносини давно застарілого КЗпП неможливо застосувати до специфіки розвитку інформаційних технологій. Свідомий бізнес використовує альтернативу — ФОП 3 групи.

Група спрощеного оподаткування не просто зменшує податкові виплати, а й забезпечує щорічне зростання на 5-10%. Комітет Європейської бізнес асоціації відзначає легальність, прозорість і зручність використання цього механізму IT-індустрією.

Спрощена система оподаткування — ФОП 3 групи — стала рушійною силою розвитку інформаційних технологій в Україні. Вона створювалася не як пільга для окремої індустрії, тим більше ІТ. Вона стала інноваційним рішенням і переходом до нових трудових відносин.

Детальніше про умови оподаткування ФОП 3 групи тут.

Зараз співробітників ІТ-бізнесу часто вважають злісними неплатниками податків і суб'єктами без соціальної відповідальності. Але ставка оподаткування до 5% є запорукою збільшення високотехнологічного ВВП і економіки «в смартфоні». Оскільки розвиток і підтримка інформаційних технологій приховує за собою великий потенціал.

Потрібно віддати належне передбачуваності і стабільності податкового середовища, яка є важливим фактором зростання. Наприклад, 70-80% витрат ІТ-компаній йде на оплату праці. А нове оподаткування дає можливість ІТ-фахівцям вести одночасно кілька проектів, що критично для індустрії.

«Нам необхідно формувати власну стратегію розвитку ІТ-індустрії, тривало, стратегічно і продумано — років на 10 вперед. І тут мова повинна йти не про зниження податків, а про комплекс заходів».

Україна має шанс стати інноваційно-цифровою державою. Наші фахівці дуже цінуються в усіх країнах. Завдяки високому рівню експертизи, гарному знанню англійської мови і невисокої вартості послуг.

Міжнародні кейси стимулювання ІТ

Індія

Яскравим прикладом ефективної взаємодії держави з ІТ-сектором є Індія. Вона зараз лідирує серед країн з найкращими умовами для ІТ-розробок. Зараз уряд Індії обговорює з індустрією новий пакет пільг на 5-10 років. Головне завдання — розвиток стартапів і R&D.

Спеціальні пільгові умови передбачають, що компанії-експортери послуг перші 5 років не платять податок на прибуток і власність, а 10 років — податок з продажів. Наступні 5 років виплачується тільки половина податку на прибуток з можливістю продовження пільги ще на 5 років. Крім цього, ІТ-компанії користуються електроенергією за заниженими тарифами.

Великобританія

Великобританія відома своїм креативним підходом до розвитку економіки. Держава відшкодовує витрати і скорочує податкові навантаження. Наприклад, розробникам комп'ютерних і мобільних ігор повертають 20% витрат.

США

США мають жорстку податкову систему. Але деякі штати використовують довгострокові податкові кредити для компаній або стартапів. У Луїзіані пропонують податкові кредити в розмірі 25% на витрати компаній і 35% на робочу силу для програмних розробників. Для ігрової індустрії схожі умови існують в штатах Мен і Нью-Мексико.

Японія

Японія пропонує ІТ-компаніям безвідсотковий податковий кредит. Його розміри залежать від розміру компанії та термінів. Вони можуть становити від 6% до 30% для компаній, що займаються R&D.

Румунія

Влада Румунії затвердила для працівників податок з усіма соціальними внесками в розмірі 32,5%. При цьому румунські ІТ-фахівці звільняються від податків за умови, що річний оборот компанії перевищує 100 тис. доларів. З 2015 року це актуально і для стартапів.

Вірменія

Пільгове оподаткування в Вірменії протягом 2018 року отримало 360 ІТ-стартапів. Для реалізованих стартапів податок на прибуток склав 0% (замість 20%), а ПДФО для розробників зменшили до 10% (замість 23-36%).

Білорусь

Уряд Білорусії в 2005 році прийняв Декрет про пільгове оподаткування софтверних і технологічних компаній. Це ознаменувало епоху так званого «Парку високих технологій». Компанії, як результат, отримали перелік преференцій. Зокрема, звільнення від ПДВ за умови імпорту комп'ютерної техніки, зняття податку на прибуток і нерухомість, звільнення від земельного податку.

Казахстан

Схожа ситуація в Казахстані. Держава створила спеціальну економічну зону — «Парк інноваційних технологій». Вона передбачає 0% ставки для корпоративного і соціального податку, оренди земельних ділянок, податку на власність і землю.

Грузія

Грузинська практика полягає у створенні офшорної зони для ІТ-компаній. Держава провела віртуальну реєстрацію компаній, які займаються експортом послуг і рішень в сфері інформаційних технологій. Їм гарантували звільнення від податку на прибуток і ПДВ. Лише за виплати дивідендів компанією відраховується 5% на користь держави.

Таким чином податкові преференції зараз — ефективна практика.

Інформаційні технології ведуть конкуренцію з класичною промисловістю. Держава отримує доходи не тільки від продажу нафти і газу, але і від інноваційних рішень і продуктів. А також ІТ успішно інтегруються в будь-яку індустрію від банківського до аграрного сектору.

Україна може стати активним гравцем міжнародної ІТ-арени.

Український фонд стартапів — лише перший крок. Варто працювати над реформуванням ІТ-освіти, змінювати застарілий КЗпП, заохочувати і підтримувати індустрію. ІТ-бізнес готовий до спільної роботи і вироблення чіткого бачення розвитку сектора.

Коментарі - 18

+
+142
brigadirius
brigadirius
5 вересня 2019, 13:42
#
Ну так оставьте в IT- индустрии всё так как есть сегодня:  единый налог 5 % + ЕСВ с минималки. Откуда все эти статьи о реформировании налогообложения IT - сферы. Это то немногое что ещё пока нормально работает. Если что либо работает то не надо пихать государству туда свои грязные лапы.
+
+3
MaxTirpiz
MaxTirpiz
5 вересня 2019, 16:07
#
Хорошая  статья. Недавно был большой срач в комментах, где некоторые «эксперты» доказывали, что ИТ-шник ничем не отличается от работяги в гарячем цехе(шахте) и должен платить те же налоги что и штатный сотрудник ; а льгота ИТ -сектору - это несправедливо.
+
+13
MaxTirpiz
MaxTirpiz
5 вересня 2019, 16:11
#
Ыксперд))
Andrey M
16 августа 2019, 12:47
#
Скільки сплачує ІТшник при його доході в еквіваленті 3 тис у.е.?
Я вам скажу, він сплачує ЕСВ з мін ЗП + единий податок, тобто його прямі фіскальні витрати майже в 10 разів менше від звичайного найманого працівника, яким більшість наших ФОПів ІТ фактично і є!
+
+31
SergValin
SergValin
6 вересня 2019, 7:04
#
> ИТ-шник ничем не отличается от работяги в гарячем цехе(шахте) и должен платить те же налоги что и штатный сотрудник

а чем ИТ-шник отличается от работяги в «гарячем» цехе(шахте) и почемпу не должен платить те же налоги, что и штатный сотрудник?
+
+12
Bischof
Bischof
6 вересня 2019, 9:56
#
Отличается тем, что заводит в страну доллары. Причём платит он не только с оборота, который в несколько десятков раз превышает оборот работяги в «гОрячем» цехе, но и ещё больше платит покупая и новую машину, квартиру, заправляя машину топливом, платит НДС каждый раз при покупке чего-либо.

А еще тем, что ИТ-шнику не составляет труда собрать манатки и уехать туда, где государство понимает, что лучше иметь 100 ИТ-шников, чем 10000 работяг в горячем цехе.
+
+15
SergValin
SergValin
6 вересня 2019, 11:12
#
А кто больше «заводит в страну доллары»: фермер, металлург или айтишник?
+
+31
MaxTirpiz
MaxTirpiz
6 вересня 2019, 13:09
#
Если говорить про личный вклад. то металлург или шахтер ни  цента не заводят. Заводит его работодатель или владелец бизнеса. А айтишник лично получает доллары на карту.
Уедет айтишник за границу - страна  может лишиться валютной выручки тысяч 50 дол в год.
Уедет шахтер за границу - ничего не изменится, шахта ничего не потеряет.
+
+28
SergValin
SergValin
6 вересня 2019, 15:13
#
> А айтишник лично получает доллары на карту

Господи, какая чушь. А вот те ФОПы, которые тут активно обсуждаются, наверное договоры заключают вместо трудового не с местной фирмой, а «напрямую получают доллары на карту».

Не говоря уж о том, что айтишники-аутсорсеры не создают никакого прибавочного продукта (потому что он создаётся за бугром), а фермеры и металлурги создают. А ещё фермеры и металлурги создают огромное количество смежных производств.
+
+4
MaxTirpiz
MaxTirpiz
6 вересня 2019, 16:12
#
Есть и такие что получают на карту в Украине от нерезидента. А еще айтишники создают платежеспособній спрос, а металлурги на зарплате нет
+
+15
SergValin
SergValin
6 вересня 2019, 16:42
#
> создают платежеспособній спрос, а металлурги на зарплате нет

Логика на грани фантастики: айтишники спрос создают, а металлурги не создают. Чего это?
+
+28
MaxTirpiz
MaxTirpiz
6 вересня 2019, 16:45
#
Потому что средний доход ИТшника в разы  выше именно из за единого налога.
+
+42
Bischof
Bischof
5 вересня 2019, 16:39
#
Этот их «Украинский фонд стартапов» и прочие пафосные слова и идеи – это лишь ширма, за которой скрывается тупое повышение налоговой нагрузки в 2-3 раза. И это не сложно подсчитать.

Новая модель предполагает увеличение отчислений с 5% до 11.5% от оборота, увеличение ЕСВ от 1 МЗП до 2 МЗП и увеличение количества налогов, которые нужно администрировать, с 2 до 4.

Как это вообще может называться «улучшением» для IT отрасли?
+
+28
Игорь Коляда
Игорь Коляда
5 вересня 2019, 21:20
#
Стоит работать над реформированием  ІТ-образования, изменять устаревший КЗоТ, поощрять и поддерживать индустрию.

Причём тут КЗоТ ,если ФОП и работодатель - оба есть субъекты хозяйствования, отношения которых регулирует «ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ» ?
ФОП имеет признаки ЮРлица и является субъектом хозяйствования, и поэтому какие-то изменения если и требуются — то в «ГОСПОДАРСЬКИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ», регулирующий отношения между ЮРлицами(субъектами хозяйствования), а не в «Кодекс законів про працю України», которым регулируются трудовые отношения между ФИЗлицами(наёмными работниками) и ЮРлицами(работодателями).
Об этом здесь https://minfin.com.ua/blogs/igor68/120046/
+
+43
barbav
barbav
6 вересня 2019, 8:38
#
Все ИТ компании самые злостные неплательщики налогов.
В 90% их сотрудники оформлены как ФОП, который платит есв с минималки.
Их проверять нужно в первую очередь, а не льготы им выдумывать.
+
0
MaxTirpiz
MaxTirpiz
6 вересня 2019, 10:10
#
Не путайте мокрое с мягким. Там нет одновременно ФОПов и сотрудников. Если ИТшник является ФОПом то он НЕ СОТРУДНИК. На него КзОТ не распространяется, по табелям он не проходит.
+
0
barbav
barbav
6 вересня 2019, 10:34
#
Об этом и речь.
на большинстве галер сотрудники оформлены не как работники, которые должны платить ндфл со своей  зарплаты плюс работодатель  есв, а как фопы на минимальной зп.
+
0
MaxTirpiz
MaxTirpiz
6 вересня 2019, 13:05
#
Ну не может быть фопа на минимальной ЗП, не позорьтесь.  ФОП работает по договору ГПХ, он не получает зарплату
+
0
GRNG
GRNG
6 вересня 2019, 10:12
#
Зверніть увагу на досвід США та Японії. Ніхто не говорить про пільгове оподаткування. Мова йде про податкові кредити.
Індія. Головне завдання — розвиток стартапів і R&D. А це явно не наш аутсорс
Вірменія. Пільгове оподаткування ІТ-стартапів, а не аутсорс компаній

«Спрощена система оподаткування — ФОП 3 групи — стала рушійною силою розвитку інформаційних технологій в Україні.»
Серйозно? Тобто, якщо б ІТ-шники платили податки так, як звичайні громадяни, то розвитку ІТ-сфери в Україні не було б? Ви вірите в це? я ні.

«Але ставка оподаткування до 5% є запорукою збільшення високотехнологічного ВВП і економіки «в смартфоні».»
Гра слів у звя'зку із тим, що діюча влада почала говорити про державу в смартфоні. Яке відношення мають до цього наші аусорсери, які працюють на іноземців і їхні продукти? Є багато інших сфер, які не менше впливають на збільшення ВВП.

«Оскільки розвиток і підтримка інформаційних технологій приховує за собою великий потенціал.»
Для іноземних компаній

То чим кращий працівник сфери ІТ, від працівника будь-якої іншої сфери? Не бачу жодних причин, щоб вони мали платити менші податки, ніж працівники інших сфер
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама