З 5 серпня 2019 року в Україні стартує запровадження міжнародного номера банківського рахунку IBAN відповідно до вимог стандарту ISO 13616. Про це повідомляє прес-служба регулятора.
Нацбанк розповів деталі переведення банківських рахунків на IBAN
Терміни та дати
З 5 серпня 2019 року нові рахунки клієнтам банки відкриватимуть відповідно до вимог стандарту IBAN.
Водночас чинні номери рахунків банки змінюватимуть відповідно до вимог цього стандарту зі збереженням чинного номера аналітичного обліку.
З 1 листопада 2019 року застосування IBAN стане обов’язковим для клієнтів усіх банків України під час здійснення переказів коштів як у національній, так і в іноземних валютах, зокрема під час транскордонних переказів. Тобто всі перекази з 1 листопада 2019 року будуть здійснюватися лише з використанням IBAN.
Важливо, що всі платіжні картки, емітовані банками до рахунку клієнта, залишаються чинними, вони є платіжним інструментом, який надає клієнту можливість за допомогою платіжного пристрою, зокрема ініціювати переказ коштів з банківського рахунка.
Структура IBAN
Банки України відкриватимуть своїм клієнтам нові рахунки тільки за стандартом IBAN, рахунки складатимуться з 29 літерно-цифрових символів, викладених у такій послідовності:
- код України – UA-2 літери;
- контрольний розряд – 2 цифри;
- код банку – 6 цифр;
- рахунок – довжина номера рахунка не є фіксованою (до 31 жовтня 2019 року – від 5 до 14 символів, з 01 листопада 2019 року – від 5 до 19 символів).
Заповнення реквізитів
У період з 5 серпня до 31 жовтня 2019 року клієнти банків у документах на переказ коштів можуть заповнювати реквізити «Код банку» та «Рахунок» у будь-яких варіаціях.
У документах на переказ коштів в реквізитах платника/отримувача клієнт може заповнювати як пару реквізитів (номер рахунка платника/отримувача та код банку платника/отримувача), так і номер рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN. У разі заповнення номера рахунка платника/отримувача за стандартом IBAN, у реквізиті «Код банку платника/отримувача» зазначається нуль.
Банк платника обов’язково має прийняти до виконання документ на переказ коштів з реквізитами, варіації заповнення яких обрав платник.
Банк отримувача коштів зобов’язаний зарахувати кошти на рахунок отримувача:
- за парою реквізитів («Код банку» та «Рахунок», якщо рахунку не присвоєно стандарт IBAN або платнику не відомо рахунок отримувача за стандартом IBAN); або
- за стандартом IBAN.
Обрана платником варіація заповнення реквізитів не може бути підставою для повернення документа на переказ коштів без виконання або не зарахування коштів на рахунок клієнта.
Система електронних платежів Національного банку України у період з 05 серпня до 31 жовтня 2019 року забезпечить проведення міжбанківського переказу коштів незалежно від варіації заповнення реквізитів.
Переваги IBAN
Запровадження IBAN дасть можливість гармонізувати український платіжний простір з європейським, а також сприятиме подальшій запланованій модернізації системи електронних платежів Національного банку. Загалом використання стандарту IBAN завдяки скороченню реквізитів має зробити зручнішим оформлення розрахункових документів.
Завдяки цьому клієнти банків зможуть:
- зручно та просто ідентифікувати платника та отримувача коштів, а також банк України, що їх обслуговує;
- уникнути помилок у реквізитах рахунків завдяки скороченню реквізитів в розрахункових документах;
- швидше переказувати й отримувати кошти.
Серед інших переваг для клієнтів банків Національний банк планує запровадження стандарту для здійснення платежів з використанням QR-кодів для учасників платіжного ринку. Використання QR-кодів, які міститимуть інформацію про IBAN, сприятиме спрощенню сплати рахунків та обміну платіжною інформацією.
У разі необхідності клієнти банків можуть користуватися пам’яткою, підготованою Національним банком у зв’язку із запровадженням IBAN.
Коментарі - 45
Или будем еще по старинке забивать платежи по реквизитам? :)
вместо 10 значного номера счета и 6 значного кода банка (МФО) забивать 29 значный ИБАН ?
это типа прогресс? реквизиты - это и есть ИБАН.
глобально- н еготовы. но подготовятся. Первые пару месяцев будет бардак , куча потерявшихся пллатежей и т.п. к весне - наладится.
Это произошло не сразу.
При чем внутри сделать обмен валют будет попроще, нежели делать «переезд» уже существующих счетов и добавлять это в софт. :)
>куча потерявшихся пллатежей
Это уже не есть хорошо.
А удлинение номера счета с 10 до 29 символов - какую радость дает пользователям ?
В существующей системе мфо+счёт есть существенный недостаток - отсутствие контроля целостности. Пусть цифр меньше, но если в номере счёта допущена ошибка, то об этом можно будет узнать лишь после проводки, когда банк получатель не получит средств.
В то время как IBAN можно сразу проверить на корректность, и сразу предупредить, что в номере счёта допущена ошибка. А значит количество потерянных платежей уменьшится.
а что нужно сейчас ?
К тому же скопировать одно пусть и длинное число много проще чем копировать три: номер счёта, МФО, код ЕДРПОУ.
Имеем два факта: в платежке не будет графы «Код банка»(все остальное на месте) и появится возможность дополнительного ключевания. Как она будет реализована на практике - увидим.
Пользуются. Если верить вики то число стран вне ЕС пользующихся IBAN минимум такое же: примерно около 40 стран и территорий в Европе, включа микроскопические типа Ватикана и Монако и около 40 вне ЕС, в том числе и вне Европы (Казахстан, ОАЕ, Бразилия).
> счет в этом формате можно получить уже лет 6-7. может и больше
Теперь не надо отдельно получать, теперь можно просто сразу им пользоваться внутри и снаружи.
В странах ЕС для переводов «внутри» еврозоны есть SEPA - очень быстро и нет коммисий, для того чтобы уйти от свифта они делают INSTEX. Исходя из моего опыта: проблемы скорости платежей в нормальных банках в Европе уже давно нет.
IBAN (International Bank Account Number) – это номер банковского счета клиента в банке или в другом финансовом учреждении, присвоенный в соответствии с международным стандартом ISO 13616.
НОМЕР СЧЕТА.
Был 2600...ХХХХ (для юрлиц) или 2620...УУУУ (для физиков), в большинстве банков 14 значное число. Теперь будет 24 знака. Название банка и получателя как указывали так и будем указывать.
Кстати о количестве знаков в IBAN по версии авторов статьи. Было от 5 символов до 14, добавим 10 и станет от 5 до 29? Интересная арифметика.
При чем один из основных аргументов «так номер счета становится длиннее». И что с этого? Зато уменьшается количество полей.
Я больше говорю «фе» по поводу формулировок статьи. О преимуществах IBAN.
Удобно и просто идентифицировать плательщика и получателя средств, а также банк Украины, который их обслуживает? Так же как и сейчас.
Избежать ошибок в реквизитах счетов, благодаря сокращению реквизитов в расчетных документах? Сокращения нет, количество набираемых символов в платежке такое же.
Быстрее переводить и получать средства? За счет чего?
О количестве знаков в новом счете (от 5 до 29) уже писал. Тщательнее надо готовить материал.
Но согласитесь, что унификация и уменьшение граф все таки лучше.