Як ми і попереджали в ранковому прогнозі — валютні котирування зросли. За день долар на торгах подорожчав з 26,19/26,23 до 26,26/26,30 гривень, а його офіційний курс піднявся на 19 копійок — з 26,112451 гривні до 26,304698.
Не будемо лестити народним депутатам — зростання котирувань відбувалося не через фактичну провалу ними ініціатив президента в частині розпуску Верховної Ради. Причини носили більш прозаїчний і суто економічний характер, але те, що Рада в черговий раз показала свою неконструктивність і бажання продовжити для себе «свято життя і атракціон нечуваної щедрості» — побачили всі громадяни України і зробили для себе відповідні висновки.
Отже, що ж вплинуло на подорожчання валюти і наскільки це критично для бізнесу та населення.
1. Були малоактивними нерезиденти. За понеділок і вівторок вони вже продали необхідну суму валюти для розрахунків у середу за куплені гривневі ОВДП і це призвело до зниження пропозиції на міжбанку.
2. Активізувалися покупці. Частина клієнтів «занервувала» в момент помилкових та фейкових повідомлень про від'їзд місії МВФ (новина виявилася «жовтою») і вирішила не ризикувати, скуповуючи валюту сьогодні.
Курс пішов угору: чи варто скуповувати валюту
Частина компаній вирішила скористатися ситуативним зниженням котирувань вівторка і вийшла з купівлею на курсовому «дні».
А частина клієнтів виявилася заручниками суто виробничих завдань за зовнішньоекономічними розрахунками з іноземними партнерами і активно купувала валюту під ці операції напередодні скорого настання кінця місяця.
3. Почали активно притримували валюту експортери. Через декілька днів настає період основних відшкодувань ПДВ від держави і тому вони не поспішають продавати валюту, витрачаючи поки свої гривневі залишки в надії «дотягнути» до нових надходжень гривні у вигляді таких відшкодувань.
4. Ситуативно більшість великих гравців міжбанку сьогодні були «в одному боці» — на купівлі, що сформувало перевагу попиту на торгах. НБУ не став витрачати свої раніше куплені на цьому тижні валютні резерви на підтримку позицій гривні і тому учасники ринку закривалися самі по вже діючому на момент курсу.
Все це й призвело до зростання котирувань. Готівковий ринок зреагував на підвищення міжбанку, але своєї гри, як ми й писали в ранковому прогнозі — не грав. Просто трохи скорегував свої цінники, але без істотної спроби розігріти ринок.
Ми розцінюємо сьогодняшнє зростання курсу як явище ситуативне і просто як корекцію ринку після вчорашнього просідання котирувань і вельми середніх результатів розміщень ОВДП на аукціоні вівторка.
Подальший розвиток подій буде залежати від графіка та обсягів вливань в банківську систему відшкодувань ПДВ експортерам і від активності великих покупців в частині скупки валюти в найближчі дні.
Хід торгів:
У першу годину сесії попит перевищував пропозицію в досить великих обсягах і долар зріс з ранкових 26,19 / 26,23 гривень до 26,32 / 26,34 на 11:00. До 12 годин курс трохи просів до 26,30 / 26,33 гривень за долар, а вихід основної частини продавців почав знижувати котирування.
На обід дилери вже пішли з рівнем 26,29 / 26,32 гривні за долар, а на 15:00 курс зупинився на позначці 26,28 / 26,30.
В останні дві години (на невеликих угодах) долар подешевшав до рівня 26,26 / 26,30 гривень на момент закінчення торгів.
Головні події 22 травня на міжбанку:
1) За день долар ситуативно зріс з ранкових 26,19 / 26,23 до 26,26 / 26,30 гривень на 17:00;
2) Нацбанк не виходив на торги в публічному форматі аукціону і гривню не підтримував;
3) Довідковий курс НБУ на 12:00 зареєстрований на позначці 26,3036 гривень за долар, а офіційний курс Нацбанку на 23 травня встановлено на рівні 26,304698.
Стежте за цікавими й ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram
Коментарі - 16