Детінізація економіки стала одним із завдань уряду Гройсмана. Але головною причиною тіньової економіки є високе податкове навантаження на бізнес і відсутність можливості розвиватися в законному полі. Про те, чого чекають представники малого і середнього бізнесу розповів Андрій Гарнат, координатор громадської організації «Рух бізнесу в Україні».
Що заважає бізнесу вийти з тіні
За гучними виборами і поточними проблемами з блокуваннями податкових накладних все забули про «хронічну хворобу, що не лікуэться». Йдеться про те, що для підприємств-платників, що генерують послуги власними силами, ПДВ є фактично податком з обороту.
Податкове навантаження на бізнес непосильне
Особливо відчутно і болісно це позначається на малих компаніях, де у вартості кінцевого продукту, висока частка праці. А часто цей показник перевищує 30% і навіть доходить до 50%.
На виході ці компанії мають податкове навантаження у вигляді: 20% ПДВ, хоча по факту з обороту компанії сплачується 16,67%. А також 41,5% на весь фонд оплати праці, а ще в кінці року податок на прибуток — 18% і податок на дивіденди — 5%.
Дивлячись на ці цифри, всі програми уряду Гройсмана, спрямовані на детінізацію бізнесу, розбиваються об здоровий глузд і почуття самозбереження бізнесу.
Нагадаю, що облікова ставка НБУ хоч і знизилася з 26 квітня, але все ще становить високі 17,5%, що виливається компаніям-позичальникам в часто непідйомною банківському відсотку на рівні 21-23% річних.
Звичайно, державний бюджет обтяжений зобов'язаннями: пенсії, дотації, пільги, внутрішні і зовнішні борги і т.д. І якщо завтра провести насильно повну детінізацію бізнесу, то багато компаній з реального сектора економіки просто закриються.
При цьому, економіку потрібно виводити зі стану застою, підвищувати ВВП, приходити до європейських соціальних стандартів.
Що ж робити?
Період закінчення четвертого економічного циклу депресії (кінець 2018 г.) і початку першого циклу економічного зростання (початок 2019 г.), характеризується максимальним задіянням фінансових ресурсів.
А значить, Нацбанку треба сміливіше продовжувати знижувати облікову ставку, ресурси повинні стати більш доступні, так як у більшості малих і середніх компаній, які пройшли кризу, власний капітал вичерпується.
Уже можна не побоюватися, що ці гроші підуть на споживчий ринок і піднімуть інфляцію.
У перші періоди початку нового десятирічного економічного циклу, відбувається максимальна кількість банкрутств серед діючих, але застарілих підприємств.
А значить, якщо ви хочете, щоб ваш бізнес не просто вижив, а й почав розвиватися після кризи, необхідно терміново, вже зараз оновлювати, покращувати свою продукцію, робити її більш корисною, переглядати чинну бізнес модель.
Верховній Раді та Уряду, в першу чергу треба приділити увагу скороченню державних витрат, так як вибухового зростання доходів в найближчому майбутньому не передбачається, бо детінізація економіки в період виходу з кризи — це всього лише «переливання рідини з сполучених посудин, при якому обсяг самої рідини не збільшується ».
Вже згадані Мінсоцполітики і Податкову міліцію треба розформувати, направивши кошти, що вивільняться від першої установи — на розвиток науки. А замість другої слід створити нарешті Службу фінансових розслідувань, сфокусовану на попередженні і перешкоджанні виведення незаконними способами грошей за кордон, тому що саме там прихована левова частка втрат.
Коментарі - 9
Наші «бідні» підприємці на крузаки ставляють більші дзеркала з увігнутими поверхнями, бо писок в стандартні вже не влазить. Маю знайомого, який є власником сільського магазинчика, так от, він казав ще 12 років тому, що має чисті збитки, на той час понад 7 тис грн в рік… Після того вже викупив орендоване під магазинчик приміщення, купив буса… самі збитки.
Для чого бізнесу виходити з тіні, йому і там не погано живеться. Схеми налаштовані. Все само грає, тіко дуй.
Бізнес не вийде з тіні до тих пір, поки його звідти не випхають силою. Я таке можливо, що у нас робоча сила дешева, енергоресурси дешевші ніж в Європі (так-так, і не треба плакати на тарифи, вони також значно менші) ціни на товари на рівні європейських, податки не більші, ніж у Франції, а підприємці працюють в борг??? Як таке можливо??? Може руки не звідти ростуть??? А може не варто очікувати окупності вкладеного за рік??? Досить нити, не вигідно, закривай богадєльню, ходи на воркюей і працюй на того, хто вміє організувати підприємство.
Вместо того, чтобы начать реально, что-то делать.
Я тебе открою секрет, SkrudjMacduck. Весь бизнес хочет выйти из тени. Работать в белую намного лучше и комфортнее и быть полезным своей стране не только меценатством, а реальными налогами и т.д. И не боятся, что к тебе придут и будут руки выкручивать. Но система сама отказывается от этого. Вместо налоговых каникул и снижения НДС еще сильнее гайки закручивают.И уничтожают средний класс. Потому что плевать они все хотели на твои карманы. Им важно содрать то, что есть, а после раздеребанить. А мужик о котором ты говоришь скорее всего красавец, впахивает и семью свою обеспечивает. Лучше бы пример брал с него.