Суди між урядом України та колишніми власниками націоналізованого Приватбанку тривають. Особливо гострою дискусія стала після результатів першого туру виборів президента України.
5 мільярдів Приватбанку. Що далі
Про те, чим може обернутися ймовірне повернення Приватбанку попереднім власникам, розповів на своїй сторінці у Facebook экс-міністр фінансів Віктор Пинзеник.
Пригадую події десятирічної давнини, коли у період розгортання фінансової кризи один за одним лопалися десятки банків світу. Деякі з них рятували уряди, проводячи їх примусову націоналізацію.
Пам’ятаю і націоналізацію одного з європейських банків, за який власникам заплатили — аж 1 євро! Бо цей банк не коштував більше! Хоча власники вклали колись у його капітал не мільярди, а десятки мільярдів євро. Та то було колись.
Але велика частка непрацюючих активів — кредитів, які взяли і не повернули відносяться в кінцевому рахунку на зменшення капіталу банку. І це правильно. Бо не клієнти банку чи громадяни країни мають нести відповідальність за кризу банку, а в першу чергу — його власники.
В Україні, на відміну від інших країн, банківська криза затягнулася на десятиліття. Небажання вчасно і адекватно реагувати на проблему зумовили таку глибину і масштабність кризи. І в багатьох українських банках капітал не просто зник, а став мінусовим.
Простою мовою – кошти від наданих кредитів надходили в набагато менших обсягах, ніж потрібно для повернення боргів банку перед вкладниками та іншими власниками грошей. Цей розрив часто не покривав «останній бастіон» — власний капітал банків, що реально набував мінусового значення.
Деякі банки в такій ситуації довелося рятувати шляхом націоналізації. В Україні таким банком став Приватбанк. На його порятунок Уряд витратив понад 5 млрд. доларів. Не беремо це до серця і не сприймаємо як проблему, бо банк не накрився разом з грошима своїх вкладників та підприємств? Бо в такому випадку ми все зрозуміли б краще, на відміну від варіанту націоналізації, коли гроші витратив бюджет.
Читайте також: Держава не поверне Приват Коломойському — результати опитування
Але заплатили з тієї ж кишені, тільки через бюджет. І не якимись папірцями, як заявляють, а зобов'язаннями, за якими і відсотки, і погашення ведеться цілком реальними гривнями. І продати ці папірці можна теж за реальні гривні.
І тепер нам як довгоочікуване «щастя» треба сприймати повідомлення про спроби забрати назад банк чи отримати компенсацію капіталу націоналізованого банку? По справедливості. А як же інакше?
Читайте також: Коломойський вимагає в суді повернути йому акції Приватбанку
А хто нам поверне 5 млрд доларів, витрачених на порятунок цього банку? Бюджет якої країни? Чи більшість із нас і надалі буде жити ілюзіями, що бюджет нас не стосується і нашої кишені не зачіпає?
Ситуація проста, як пісня. Три роки назад банк націоналізували. Яку цінність придбав Уряд? Борги!
На вирішення проблем банку, власником якого була не держава, а приватні особи, урядом було спрямовано понад 5 млрд.доларів. А тепер за те, що всі громадяни через бюджет взяли на себе тягар проблеми, нам заявляють про зобов'язання сплатити ще кілька мільярдів доларів. Все по чесному, все по справедливості. Нічого було брати на свої плечі чужі борги!
Хтось не розуміє цієї простої арифметики? Не вірю!
Коментарі - 22
Думаю все ЗА за такой расклад. Думаю ЗЕ или не ЗЕПрезидент будет также за такой формат обмена.
Может я чего-то не понял, но зачем возвращать 5 млрд, чтобы получить 2млрд?
Можно меньше вложить в кандидатов в Президенты и поставить своего человека — плюс это все окупится.
Все банально просто за рубежом с долгами историю замнут, а Украина оплатит 2 млрд. долга.
А насчёт выборов, то президент Зеленский и со всей «командой», в другой расклад не верю. У нас население разделяет свой и государственный карман.
Он оперирует неточными цифрами в миллиардах долларов США (более пяти миллиардов — это сколько конкретно), хотя прекрасно знает о том, что Министерство Финансов Украины докапитализировало национализированный Приватбанк гривневыми ОВГЗ.
Если у него старческий маразм или просто запамятовал, то может поднять постановления Кабмина и узнать номинальную гривневую стоимость ОВГЗ до копейки — благо у народного депутата Пинзеныка есть доступ к постановлениям Кабмина не только через сайт ВРУ…
Если Приватбанк докапитализировали гривнами — так будьте последовательны и требуйте вернуть долг в гривнах, а не в долларах США да ещё и с округлением в большую сторону.
А пока нет закона — нет смысла вообще об этом говорить,
даже если команда фанатов кандидата в Президенты Зеленского
по каким-то причинам растеряла все свои профессиональные навыки…
Говорить о том, что Зеленский самостоятельный политик — это злая шутка.
Порошенко — ставленник международного империализма, и это не далеко от истины.