Мінфін - Курси валют України

Встановити
18 лютого 2019, 7:52

Чи обвалиться долар цього тижня

Початок другої декади лютого на валютному ринку не був вдалим для гривні. За період з 11 до 15 лютого долар подорожчав при продажу на 14 копійок до рівня в 27,22/27,25 гривень до кінця торгів п'ятниці.

Не допомогли нацвалюті ні аукціони з розміщення ОВДП, що проводяться Міністерством фінансів, ні активізація господарської діяльності підприємств в середині місяця.

Останнім часом фактор розміщення ОВДП (щотижня по вівторках сам аукціон і по середах — розрахунок за куплені папери) істотно впливає на курсоутворення, оскільки значну частину українських паперів скуповують нерезиденти. Для розрахунків за гривневі облігації іноземцям потрібні ресурси і вони активно продають валюту, що і знижує котирування міжбанку.

Але минулого тижня Мінфін України продав паперів всього на суму 3,45 млрд гривень в еквіваленті за курсом Нацбанку і іноземці не особливо торгували валютою для їх покупки. Тому істотного зміцнення нацвалюти в ці дні на міжбанку так і не відбулося.

Не особливо активні на торгах були й експортери. Вони стали притримувати валюту понад обов'язкових 50% виручки як тільки відчули потенційну можливість продатися потім подорожче.

Основна частина пропозиції поглиналася самим ринком і Нацбанк всього один раз за тиждень зумів поповнити свої резерви, купивши минулого вівторка за нашими розрахунками до $10-15 млн за 26,98 гривень. Але навіть цією невеликою покупкою він фактично остаточно розгорнув ринок в сторону подорожчання валюти.

Що вплине на курс найближчим часом

У ці дні головними факторами, що впливають на поведінку валютного ринку будуть:

— Період клієнтських бюджетних платежів і господарська діяльність підприємств. На сплату податків у клієнтів залишається не так вже й багато часу. Починаючи з сьогоднішнього дня активізуються з продажем валюти експортери і знизять свої апетити імпортери. Компаніям буде потрібна гривня для розрахунків з державою, що спрацює на користь нацвалюти.

Початок другої декади лютого на валютному ринку не був вдалим для гривні.
Фото: ABS-CBN News

Крім того — частина клієнтів 18-19 лютого ще буде виплачувати аванс персоналу за першу половину місяця, що також збільшить потребу в гривні у бізнесу.

Допоможе нацвалюті і наближення піку основного періоду підготовки аграрного сектора до весняних польових робіт, що змушує сільгоспвиробників охочіше продавати свої валютні запаси для їх фінансування;

— Проведення 19 лютого чергового розміщення ОВДП Міністерством фінансів. Будуть пропонуватися досить привабливі для іноземців короткострокові і середньострокові облігації як в гривні, так і у валюті. При вдалому розміщенні цих паперів — у вівторок і середу на торги вийде валюта для їх придбання;

— Поведінка та інтереси найбільших клієнтів банків і їх курсові ситуативні завдання. Крім необхідності забезпечення гривнею податкових перерахувань і господарської «плинності» у більшості клієнтів — є ще й індивідуальні особливості окремих металургійних підприємств (проводять модернізацію і ремонт обладнання), а також поставки зерна та іншої сільгосппродукції великими агрохолдингами. Своїми обсягами продажів валюти під ці цілі — такі клієнти цілком можуть розгортати ринок в ту чи іншу сторону не гірше будь-яких спекулянтів;

— Перекоси попиту і пропозиції на міжбанку через вихідний в США 18 лютого — Дня народження Дж. Вашингтона. Американські банки в понеділок працювати не будуть і частина українських клієнтів не захоче працювати за доларом на умовах ТОМ (розрахунки в гривні цим днем, поставка валюти — наступним), побоюючись «зависання» коштів або товарів.

Багато хто перенесуть свої заявки на купівлю валюти відразу на вівторок, що створить перекоси попиту і пропозиції практично на перші три дні тижня.

У понеділок і вівторок виникне потенційний дефіцит валюти за рахунок відносно стабільного обсягу попиту на тлі низької пропозиції. Зате в середу (після зарахування вівторком долара за робочі в Україні 18 і 19 лютого) — пропозиція істотно збільшиться за рахунок зростання обсягів як мінімум обов'язкових 50% виручки за два перші дні тижня.

Все це відіб'ється на співвідношенні попиту та пропозиції на торгах в цей період і істотно вплине на поведінку учасників міжбанку;

— Ситуація на готівковому ринку та інтервенції НБУ.
У цей період готівковий ринок продовжить залишатися заручником поведінки безготівкового долара на міжбанку і буде змушений постійно коригувати свої цінники в залежності від того, що відбувається на торгах.

Нацбанку доведеться часто бути присутнім на міжбанку для згладжування ситуативних перекосів попиту і пропозиції.

В особливий надлишок долара на ринку ми не віримо. Основна пропозиція буде поглинати сам міжбанк. Швидше за все основною здобиччю регулятора будуть $20-30 млн у вівторок-середу (за рахунок іноземців, які куплять нову порцію ОВДП в ці дні) і до $30-45 млн за рахунок перекосів попиту і пропозиції через вихідний понеділок в США і період клієнтських бюджетних платежів.

Тим більше, що загальна сума такого викупу з ринку ($50-75 млн за тиждень) повністю впишеться при такому розкладі в концепцію НБУ в частині викупу в день до $15 млн. Застосовувати регулятор буде «анонімний» формат через Matching. 

Прогноз готівкового і міжбанківського курсів на період з 18 до 22 лютого:

У ці дні не буде чіткої переваги впливу тих чи інших факторів на міжбанку. Занадто багато різноспрямованих дій та інтересів клієнтів будуть впливати на курсовий тренд. Збережеться залежність міжбанку від ситуативних завдань найбільших гравців (особливо в період податкових платежів), дій іноземців з купівлі ОВДП на аукціоні 19 лютого і тактики Нацбанку щодо поповненню ЗВР.

На готівковому валютному ринку обмінники продовжать працювати в режимі «з обороту» і будуть орієнтуватися на реальний попит і пропозицію з боку населення з оглядкою на курсовий тренд міжбанку. Спред по долару в обмінних пунктах фінкомпаній буде на рівні 15-20 копійок, а в банках — в межах 20-35 копійок.

Ми прогнозуємо загальний коридор за доларом на 18-22 лютого в обмінниках фінансових компаній в межах 26,95-27,30 гривень і в банках 26,90-27,35.

На міжбанку. Головну проблему для нацвалюти на цьому тижні ми бачимо в перекосах попиту і пропозиції на ринку через вихідний понеділок в США.

А істотну підтримку їй надасть вдале розміщення ОВДП у вівторок і фактор періоду клієнтських бюджетних платежів.

Спекулянти намагатимуться пограти на всіх диспропорціях міжбанку і будуть заробляти як у форматі «в дві сторони», так і підлаштовуючись під дії великих учасників ринку з грою «на підвищення/пониження».

При своєчасних виходах Нацбанку з інтервенціями з купівлі/продажу долара на торгах (особливо в понеділок — середу) «Мінфін» прогнозує коридор по долару на міжбанку на цей тиждень в межах 26,90-27,30 гривень за долар.
При запізненні НБУ з реакцією на можливі перекоси попиту і пропозиції — цей коридор може розширитися до рівня в 26,85 -27,35 гривень за долар.

Обсяги щоденних операцій на торгах складуть:

У понеділок (18 лютого) через роботу міжбанку за доларом на умовах ТОМ — зниження обсягів операцій та активності клієнтів в межах до $360-380 млн при укладанні до 410-440 угод. Основною частиною пропозиції в доларі на міжбанку в цей день будуть обов'язкові продажі валютної виручки, зарахованої минулою п'ятницею на рахунки експортерів;

У вівторок-середу (19-20 лютого) за рахунок періоду бюджетних платежів у клієнтів і проведення аукціону Міністерства фінансів з розміщення ОВДП — істотне зростання обсягів операцій і активності міжбанку в межах до $430-470 млн при укладанні до 510-600 угод;

У четвер (21 лютого) — деяке падіння обсягу операцій в межах до $400-420 млн при укладанні до 480-530 угод;

У п'ятницю (22 лютого) — зниження активності на торгах за рахунок ефекту закінчення тижня. Обсяги операцій складуть до $380-400 млн при укладанні до 430-470 угод.

Автор:
Олексій Козирев
Аналітик Олексій Козирев
Пише на теми: Валюта, цінні папери, інвестиційні проєкти, кредитування, міжнародні валютний та фондовий ринки, фінансові стартапи

Коментарі - 8

+
+22
verizon4ik
verizon4ik
18 лютого 2019, 8:12
#
Не обвалится
+
0
Олег Шишов
Олег Шишов
18 лютого 2019, 9:51
#
Кто-то знает, много ли ОВГЗ зальют в продажу? Ощущение, будто бы тренд на ослабление гривны.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
18 лютого 2019, 10:08
#
Прогноз нормальный.
Думаю коридор примерно будет 27,00-27,40.

Если аукцион будет вялый то такой примерно. Хотя в случае хорошо варианта курс будет плясать в районе 27.00 +/- 10 коп.
+
0
Kanarej
Kanarej
18 лютого 2019, 14:46
#
Вот вторник-среду может и ниже 27 уйти. Слишком много факторов накладывается в пользу гривны.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
18 лютого 2019, 17:28
#
Да факторов много.

Но упрется все в итоге по аукциону и то как НБУ будет стричь. Если он начнет жестко выходить, можем ниже 27 не увидеть.
+
0
kozyrev
kozyrev
18 лютого 2019, 10:22
#
Аукцион по определению будет вялый с точки зрения объемов привлечения средств в бюджет. Они «ДОРАЗМЕЩАЮТ» бумаги, поэтому он будет активен с точки зрения быстрой продажи, но небольшой по объемам.
+
0
Maleficarum
Maleficarum
18 лютого 2019, 10:23
#
Если это вопрос от «Минфина» о обвале доллара То мой ответ — скорей всего обвалится… Цепная реакция пойдёт… Ко всем перечисленным «Минфином» причинам добавятся остальные… А именно Можно фактом уже считать окончание зимы… Так что пополнять хранилища газом уже не станут сейчас Будут ждать до лета… Если такая тёплая погода уже и сохранится то вообще отопление отключат в середине марта месяца- опять таки сэкономят объёмы… Ну и главный стимул проседания бакса- посевная… Сельхозы разных форм «собственности» начнут оный скидывать… Сие касательно и наличного рынка кстати… Как там НБУ недавно подсчитал «затарки» зеленью «сельхозами» 40%нов от общего числа захомяченной валюты принадлежит им… Вот этот вал и сливаться станет… И даже удорожание нефти- как стимул импортёрам- продавать дороже на посевную ГСМ сельхозам- особо на объёмы слива доллара последними кардинально не повлияют… Так что- моё мнение- доллар будет в цене к гривону активно проседать…
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
18 лютого 2019, 11:17
#
Со следующей недели этот фактор будет активней.

Хотя такое тепло как сейчас, многих удивляет. Если все будет хорошо по погоде, то на март многие аграрии построят планы. Соответственно будет резкий заход.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися