Мінфін - Курси валют України

Встановити
14 лютого 2019, 12:57

Угоди M&A в Україні: чи варто очікувати зростання в 2019

За результатами звіту KPMG M&A Review 2018, обсяг угод злиттів і поглинань в Україні в минулому році встановив новий максимум і досяг показника $1,8 млрд. Про те, чи продовжиться позитивна динаміка у 2019 році і що може стати перешкодою для нарощування обсягів M&A, «Мінфіну» розповів директор відділу інвестицій та ринків капіталу KPMG в Україні Дмитро Щур.

У тренді

Кількість угод на ринку M&A в Україні зросла на 19% — до 80 угод, при цьому їх сукупна вартість перевищила $1,8 млрд, що на 78% вище показника попереднього року.

Іноземні інвестори демонструють зростаючий інтерес до України. Так, протягом 2018 іноземними інвесторами було укладено близько третини угод (25 угод), що на 47% більше ніж у 2017 році. Сукупний обсяг іноземних інвестицій в українські компанії склали 508 млн дол. США, важливим є те, що майже половина всіх іноземних інвесторів в 2018 році є новими гравцями на українському ринку, що свідчить про зростання довіри до української економіки та інвестиційного клімату.

Найбільш активними іноземними інвесторами в Україні були інвестори з Близького Сходу та Європи, на які разом припадає 83% від загальної вартості угод. При цьому, чемпіоном із залучення міжнародних інвестицій став агросектор, на який припало 72% загальної вартості залучених іноземних інвестицій. Прикладом тому може служити угода з придбання інвестиційною компанією SALIC з Саудівської Аравії агрохолдингу «Мрія». Тим не менше, більшість угод все ж здійснювалися внутрішніми інвесторами. Найбільші з них проходили в таких галузях як металургія, сільське господарство, товари народного споживання і комерційна нерухомість. Українські компанії також активно виходили на зовнішні ринки: один з найбільших українських холдингів МХП купив словенського виробника м'яса та птиці Perutnina Ptuj за 100 млн дол. США.

В Україні, як і на глобальному ринку, значно зросла активність фондів приватних інвестицій (private equity). Так, інвестиційна компанія Horizon Capital у 2018 році cформувала новий фонд Emerging Europe Growth Fund III з обсягом інвестицій $200 млн. і планує інвестувати в швидкозростаючі та експортно-орієнтовані компанії в Україні.

Таким чином, український ринок M&A повністю йде у фарватері світових тенденцій. У 2018 році вартість угод на глобальному ринку досягла трирічного максимуму і склала $3,5 трлн.

Тим не менш, в першій половині 2019 року можливе зниження активності інвесторів, які будуть очікувати завершення виборів. Однак в разі збереження урядом послідовної і фінансово відповідальної політики, у другій половині року в Україні, за нашими прогнозами, можна буде очікувати відновлення потоку інвестицій на ринок M&A.

На нашу думку, основними секторами економіки, які будуть стимулювати зростання українського ринку M&A, залишаться сільське господарство, комерційна нерухомість, енергетика, споживчий ринок. Цей список також може доповнити сектор інформаційних технологій.

Чому Україна може недоотримати інвестиції

З одного боку, ринок M&A стримує висока вартість позикового фінансування для компаній сектора МСБ. Якщо в світі для МСБ такий інструмент є комерційно вигідним, то українські компанії задовольняються дорогим ресурсом від локальних банків. З іншого, гальмує розвиток ринку злиттів і поглинань фактична відсутність великої приватизації, що призводить до погіршення фінансового становища держкомпаній і блокування повномасштабної модернізації основних фондів.

Важливими стримуючими факторами не перший рік залишається і недостатній обсяг інвестицій в розвиток інфраструктурних проектів та модернізацію об'єктів логістики: морські порти, залізниця, автомагістралі. Не секрет, що незадовільний технічний стан цих об'єктів знижує інвестиційну привабливість і експортний потенціал всіх секторів економіки, зокрема, для закордонного інвестора.

Тим часом, в період турбулентності на світових ринках Україна має значні можливості привернути до себе увагу на глобальному ринку M&A. В цьому випадку українські компанії могли б отримати не тільки доступний кредитний ресурс, який дозволяє профінансувати проекти капітального будівництва та розвитку бізнесу, а й експертизу іноземного інвестора. Це також відкриває доступ до нових технологій і зарубіжних ринків збуту.

Маючи висококваліфіковану і відносно дешеву робочу силу, а також галузі з високим потенціалом та гарною дохідністю Україна могла б скерувати частину коштів зарубіжних інвесторів на свій ринок. Переваг країні додає і близькість до ЄС. Але монетизація цих конкурентних переваг буде неможлива без кардинальної модернізації інфраструктури.

Коментарі - 1

+
+15
AleksandrBank
AleksandrBank
14 лютого 2019, 13:13
#
«Иностранные инвесторы демонстрируют растущий интерес к Украине. Так, в течение 2018 иностранными инвесторами было заключено около трети сделок (25 ), что на 47% больше чем в 2017 году. Совокупный размер иностранных инвестиций в украинские компании составили 508 млн долл. США. Важным является то, что почти половина всех иностранных инвесторов в 2018 году являются новыми игроками на украинском рынке, что свидетельствует о росте доверия к украинской экономике и инвестиционного климата.» — кратко о важном. Если бы этот размер был не 0,5 млрд.дол., а 2-3 млрд.дол — это существенно бы отразилось на на экономике и курсе. То что тенденция на улучшение растет, это хорошо, но нужны «крупняки», в нефтегазодобычу например, производство деталей и готовых изделий для мировых компаний в машиностроениии, электроники, и т.д.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися