Паніки немає, однак коливання курсу долара може призвести до підвищення ціни квадратного метру в новобудовах.
Як відреагував ринок нерухомості на воєнний стан
Про те, як відреагували учасники ринку нерухомості на введення воєнного стану, розповідає заступник директора з комерційних питань «ІБК Обрій» Олеся Перчак.
З моменту окупації Криму Україна перебуває в стані війни із зовнішнім агресором без введення воєнного стану. І ось він став офіційною реальністю. Враховуючи стан невизначеності подальшого розвитку подій, ця ситуація не може мати позитивний ефект для ринку нерухомості, як і для бізнесу в цілому.
Якщо порівняти наявну ситуацію на первинному ринку нерухомості з тими панічними настроями, які ми пережили в 2014 році, висновок такий: всі спостерігають за розвитком подій і не поспішають з рішеннями. Міжнародний валютний фонд заявив, що не припинить співпрацю з Україною. НБУ запевнив, що банківська система буде працювати без обмежень, а в разі потреби Нацбанк підтримає гривню інтервенціями. Ситуація на початку тижня на готівковому валютному ринку, коли курс долара піднявся до 30 грн/$, була переважно психологічною реакцією на негативний фон інформаційних новин.
В той самий час девальвація гривні позитивно позначилася на динаміці продажів квартир в об'єктах, де ціна квадратного метра формується в гривні. Період курсових стрибків сприятливий для покупців, які відкладають кошти на квартиру в валюті. Вони можуть обміняти валюту по вигідному курсу і купити квартиру в новобудові дешевше, оскільки девелопери не реагують оперативно підвищенням цін на падіння курсу гривні. Тож на початку грудня варто очікувати підвищення ціни квадратного метра до 5% у багатьох новобудовах.
Зовсім протилежна реакція на девальвацію гривні в новобудовах і об'єктах вторинного ринку нерухомості, де ціна прив'язана до долара США. На ці об'єкти формується відкладений попит, покупці затягують з укладанням угод в надії на зниження ціни і стабілізацію валютних коливань.
За свою історію ринок нерухомості переживав різні ситуації, тож девелопери знають, як працювати в складних ринкових умовах і приймають виважені рішення. Незважаючи на воєнний стан, господарська діяльність проходить у звичайному режимі, всі об'єкти реалізуються відповідно до намічених бізнес-планів.
Ряд фінансових експертів припускають, що навіть короткочасний період в 30 днів воєнного стану і майбутні президентські вибори можуть призвести до подальшого зростання курсу долара США. У такому випадку це відобразиться на вартості квадратного метра в новобудовах, оскільки постачальники будівельних матеріалів проіндексують ціну поставок.
Тому для оптимістично налаштованих клієнтів, які планують купити квартиру, наразі слушний період: ціна квадратного метра в новобудовах підвищиться не відразу. До того ж кінець року для ринку нерухомості традиційно період активних продажів і новорічних вигідних пропозицій. Багато покупців планують саме до Нового року стати власниками новенької квартири і чекають цей період, щоб придбати житло за більш вигідною ціною.
Коментарі - 22
Было бы смешно, если не было бы так печально.
Совсем совести нет. Деньги очень нужны?
Кто/что — «он стал»? Пишите тогда уже «он встал», и то больше смысла.
не сказал бы что это «цены на жилье почти такие как в столице»
Знаю о жизни в городе из первых рук — тетя живёт.
Работы почти нет, в курортный сезон жизнь есть — потом город засыпает,
Да и курортный сезон стал хуже — почти нет «жирных» клиентов из РФ, особенно как раньше- из Краснодара которые намного дешевле отдыхали
квартиры они распродают почти все еще на половине стройки.
На крайняк, просто остановят работы (как это уже было 10лет назад) и ничего не потеряют.
Теряют частные инвесторы, но большинство людей с деньгами просто не знает что делать — дома ссыкотно держать, банки могут обанкротить, недвига дешевеет… тяжело народу с баблом у нас :-)
не знаете что делать с деньгами — вкладывайте в воспоминания :)
А если серьезно — застройщиков это очень волнует. Остановить работы и ликвидировать свой бизнес хотят далеко не все.
а оборудование? краны, которые у большинства в посуточной аренде… рабочие, которые разойдутся, а собрать их опять заново — непростая задача. о репутации я молчу, но и она играет уже немалую роль, сейчас не 2007 год, когда на строительном рынке была тьма однодневок и проходимцев.
Да и без бабла не легче…
Будьте проще и смотрите на окружающий вас мир с неиссякаемым оптимизмом.
Нет денег — значит и нечего терять.
Есть деньги — значит ничего страшного не произойдёт, если немного потеряете.
Конечно, а как же иначе! Ведь у нас всегда при прогнозируемом росте спроса цены специально снижают, чтобы покупатель ни в коем случае не переплатили лишнего. Заботятся, понимаешь, аж слеза почти покатилась.
Прямо фестиваль абсурда. Это все, наверное так делают: накопили сумму денег, могут наконец-то купить желаемые метры, но вместо того, чтобы покупать думают такие: «а, подождём-ка мы Нового Года, куда спешить? Пусть деньги полежат пока, что с ними случится? А там и скидки, естественно, Дед Мороз, свято наблыжаеться...»
Или нет...?
Многие месяцами подбирают нужные товары, а потом в «чёрную» пятницу или в не менее «чёрный» понедельник скупаются по всему перечню, что за целый год написали…
А если брать именно жильё, то конечно ждут очередной круглой даты, например «столетие фирмы-застройщика» и в этот праздничный день скупают все квадратные метры с огромнейшей скидкой — ну просто задаром…