7 листопада 2018, 18:11 Читать на русском

Нова нормативка: НБУ запропонував обговорити майбутні зміни в валютному регулюванні

Національний банк оприлюднив для публічного обговорення три з семи проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для нової системи валютного регулювання, передбаченої законом України «Про валюту і валютні операції».

Національний банк оприлюднив для публічного обговорення три з семи проектів нормативно-правових актів, які стануть основою для нової системи валютного регулювання, передбаченої законом України «Про валюту і валютні операції».
Фото: dpchas.com.ua

У вересні Національний банк презентував проект структури валютного регулювання, яке буде складатися з семи нових ключових нормативно-правових актів:

  1. структура валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;
  2. порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;
  3. транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів в документарній формі банками, юридичними та фізичними особами;
  4. загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Національним банком, критерії і порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення;
  5. перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер);
  6. інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції;
  7. порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком.

Три з цих постанов — №1, №2 та №3 – визначають норми валютного регулювання, що застосовуватимуться, коли Україна повністю перейде до свободи проведення валютних операцій за принципом «дозволено все, що прямо не заборонено законом», як це передбачено законом «Про валюту і валютні операції».

Як і закон, ці документи частково запрацюють з 7 лютого 2019 року, а на повну силу – за сприятливих макроекономічних умов і після цього будуть діяти постійно. До того часу валютне регулювання також буде частково здійснюватися в рамках тимчасових постанов – №5, №6 та №7.

Крім того, тимчасові акти будуть запроваджуватися для захисту економіки і фінансової системи від кризових явищ у випадках, коли макрофінансова ситуація відповідатиме критеріям, за яких мають бути задіяні заходи захисту (постанова №4). Однак після відновлення макрофінансової стабільності тимчасові акти припинятимуть дію, а валютне регулювання продовжить здійснюватися відповідно до постійних актів.

Нове валютне регулювання містить такі новації

Дерегуляція інвестицій за кордон. Бізнес та населення, яке зараз змушене отримувати ліцензії для інвестування за кордон, зможе протягом перехідного періоду здійснювати їх в рамках електронного ліміту, який не вимагатиме отримання будь-яких дозвільних документів, а згодом – взагалі без обмежень.

Спрощення проведення транскордонних операцій населення з валютою. Зокрема, місце валютного контролю при здійсненні платежів за кордон посяде постфактум нагляд за валютними операціями. Операції на суму до 150 тис грн не потребуватимуть документарного супроводу, а нагляд за здійсненням операцій понад цю суму буде спрощений.

Також для фізичних осіб буде підвищено ліміт для здійснення переказів за кордон без відкриття рахунку і документів – з 15 тис грн до суми, яка визначається Держфінмоніторингом (зараз це 150 тис грн), а для операцій з використанням платіжних карток цей ліміт взагалі буде скасовано.

Крім того, стосовно поштових відправлень фізосіб, замість чинного ліміту в 300 євро, почнуть діяти загальні правила переміщення через митний кордон, які наразі встановлюють ліміт в 10 тис євро.

Розширення переліку валютних операцій, доступних клієнтам банків. Останні отримають можливість розраховуватися за валютні ОВДП не лише у гривні, а і у валюті, а також проводити операції валютного свопу. В обох випадках – якщо іншою стороною є банк. Крім того, вони зможуть не лише купувати і продавати, а і конвертувати готівкову валюту через термінали та інші програмно-технічні засоби банків.

Спрощення процедури купівлі валюти на міжбанківському ринку для клієнтів банків. Так, операції на суми до 150 тис. грн не потребуватимуть від юридичних осіб документарних підтверджень, які вони мають надавати зараз. В перспективі такий підхід буде розповсюджений на всі операції клієнтів банків з купівлі валюти на міжбанківському ринку.

Розширення можливостей для проведення операцій з банківськими металами. Компанії відповідної спеціалізації зможуть купувати банківські метали без обмежень, а також отримають право її ввозу-вивозу через кордон (зараз таке право мають лише банки).

Фізичні особи зможуть проводити операції з банківськими металах в межах ліміту Держфінмоніторингу, що діє для операцій з іноземною валютою (зараз – у межах 150 тис. грн), але в подальшому обмеження цілком будуть скасовані і для них.

Коментарі - 5

+
+21
Qwerty1999
Qwerty1999
7 листопада 2018, 20:30
#
НБУ готовит проекты об упрощении валютного регулирования, а депутаты рассматривают законопроекты о закручивании гаек, снижая порог не облагаемых налогом посылок из-за рубежа до 22 евро.

Никакой согласованности, никакой стратегии развития, какое-то сиюминутное болтание — кто в лес, кто по дрова…
+
+15
Pens
Pens
8 листопада 2018, 3:16
#
«снижая порог не облагаемых налогом посылок из-за рубежа до 22 евро»
Если бы вы прочли законопроект № 9260, то узнали бы, что разговор идет о 100-та евро, а не о 22-х.
+
0
yarg
yarg
7 листопада 2018, 21:30
#
Это не проекты. это печальный треш, написанный на коленке. Набор тезисов, вырванных из нескольких постановлений НБУ, без связи между собой и смысла. Печаль.
+
0
ns5465456
ns5465456
7 листопада 2018, 21:54
#
Обещают коммунизм… наверное даже не надо будет умирать… все идет по плану…
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
8 листопада 2018, 10:44
#
Мне кажется многие не понимают суть, но при этом рассуждают «але взагале», без четких тезисов что не нравится.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися
 
Реклама