Національний банк оприлюднив проект структури валютного регулювання, яке набуде чинності разом із введенням в дію закону України «Про валюту та валютні операції» 7 лютого 2019 року.
НБУ оприлюднив проект структури майбутнього валютного регулювання
«На відміну від заплутаної чинної бази з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання, нова база буде простою, зрозумілою та доступною», — йдеться в повідомленні НБУ.
Дана база буде складатися з семи нових ключових нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання, які визначатимуть:
- структуру валютного ринку та правила торгівлі іноземною валютою та банківськими металами;
- порядок розрахунків, операцій з купівлі та переказів іноземної валюти на території України та за кордон;
- транскордонне переміщення готівкової національної та іноземної валюти, банківських металів, а також цінних паперів в документарній формі банками, юридичними та фізичними особами;
- загальний перелік заходів захисту для можливого застосування Національним банком, критерії і порядок їх запровадження, умови їх подовження та дострокового припинення;
- перелік запроваджених заходів захисту та порядок їх застосування (антикризова постанова, що має тимчасовий характер);
- інші інструменти стабілізації грошово-кредитного ринку (резервування за валютними операціями), а також повідомлювальну систему збору інформації про валютні операції;
- порядок дотримання граничних строків розрахунків, встановлених Національним банком.
«Розроблення структури валютного регулювання – це перший крок до втілення закону „Про валюту і валютні операції“ в життя. Далі ми будемо наповнити їх змістом. При цьому проект кожної з постанов ми плануємо обговорити з банківською та експертною спільнотою перш, ніж остаточно завершити їх опрацювання та оприлюднити їх фінальну версію для ознайомлення громадськості за місяць до набуття ними чинності», — зауважив Олег Чурій.
Відповідно до закону «Про валюту і валютні операції», низку кроків для лібералізації валютного регулювання буде запроваджено одразу після початку дії закону. Зокрема:
- Граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами буде розширено до 365 днів (зараз він становить 180 днів).
- Буде скасовано валютний нагляд для експортно-імпортних операцій на суму до 150 тис. грн.
- Індивідуальні валютні ліцензії буде скасовано. Натомість з’явиться система електронних лімітів.
- Будуть скасовані санкції у вигляді припинення зовнішньо-економічної діяльності за порушення строків розрахунків.
- Буде дозволено online купівлю іноземної валюти фізичними особами. При цьому на такі операції розповсюджуватиметься аналогічний ліміт, як і на купівлю готівкової валюти (зараз – до 150 тис. грн на день в еквіваленті).
Нагадаємо, закон України «Про валюту та валютні операції» було схвалено Верховною Радою 21 червня 2018 року. Закон набрав чинності 7 липня 2018 року та вводиться в дію через сім місяців перехідного періоду з дня набрання ним чинності.
Коментарі - 3
получилось еще веселее — анонсировали что «все разрешат», но когда начали это прописывать — оказалось что все нормальные операции и так разрешены (или разрешаются элементарно собственной постановой нБУ), а ненормальные — разрешать и не хочется. И сели у разбитого корыта — не знают что теперь делать.