Мінфін - Курси валют України

Встановити
29 серпня 2018, 8:02

Від людини до людини: що відбувається з P2P-кредитуванням в Україні

P2P-кредитування давно стало нормою в розвинених країнах. У світі, де править Інтернет, людям простіше взаємодіяти один з одним безпосередньо, посередники відпадають самі собою. Так що банкам варто серйозно задуматися про свою роль у фінансовій системі майбутнього. Хоча українським кредиторам, схоже, поки що нічого не загрожує.

У світі багато людей, у яких є вільні гроші, і ще більше таких, яким не вистачає коштів. Перерозподілом грошей між ними по-старому займаються банки. Вони залучають вільні ресурси на депозити, а потім видають кредити під відсотки. P2P-кредитування використовує іншу модель. Воно виключило з ланцюжка ланку посередників і дозволяє людям кредитувати один одного напряму, оминаючи банки, фінансові компанії та кредитні спілки. Все, що їм для цього потрібно — майданчик, на якому кредитори і позичальники можуть зустрітися і домовитися про умови.

Трохи історії

Перший такий майданчик з'явився у Великобританії 13 років тому. Він отримав назву ZOPA і до сьогодні відмінно себе почуває. За твердженням ZOPA, за час свого існування, компанія видала понад £3,55 млрд. За нинішнім курсом це близько 125 млрд грн. Для порівняння: загальний кредитний портфель юридичних і фізичних осіб українських держбанків на 1 червня 2018 року складав всього на 70 млрд грн більше — 195 млрд грн.

З появою ZOPA, ринок P2P-кредитування почав активно розвиватися. За даними Transparency Market Research, до 2015 року обсяг глобального ринку P2P-кредитування виріс до $26,16 млрд. А до 2024 року ця цифра має збільшитися до $897 млрд.

Даних про обсяги P2P-кредитування в Україні ніхто не збирає. А в українському законодавстві цей термін взагалі відсутній. Але сам P2P-ринок — в нашій країні вже формується і набирає обертів.

Кредити «на чайники» 

Українські компанії, які займаються P2P-кредитуванням, можна умовно розділити на два типи. Одні спрямовані на масовий сегмент, інші — на роботу із заможними клієнтами.

До числа перших можна віднести FinHub. Ця компанія називає себе «першою в Україні онлайн P2P-платформою». На її розробку пішло 1,5 року, майданчик стартувавв листопаді 2017. Як розповіли «Мінфіну» в FinHub, за цей час на платформу прийшло більше 1 000 інвесторів, і понад 10 000 позичальників.

Така активність не дивує. FinHub обіцяє інвесторам запаморочливі відсотки — до 170% річних. Для порівняння: максимальні ставки  за річними депозитами у гривні сьогодні в 10 разів менше — 16,7% річних у гривні. Все, що потрібно P2P інвестору — зайти на платформу та обрати заявку від потенційного позичальника. Правда, є важливий нюанс: інвестиція — це великий ризик. Цілком може статися так, що позичальник не поверне гроші. На відміну від банківських депозитів, такі інвестиції ніхто не гарантує.

У FinHub запевняють, що проблемних кредитів у них зовсім небагато. «Частка NPL становить менше 5% портфеля. За всіма простроченими позиками ведеться постійна робота щодо стягнення, як силами внутрішньої колекторської служби, так і зовнішніми підрядниками-колекторами. Це — одна з послуг, яку платформа надає користувачам», — розповіли «Мінфіну» в компанії.

У компанії також кажуть, що платформа робить максимум для коректної верифікації та скорингу позичальників. Це дозволяє на старті відсіяти шахраїв і неплатоспроможних клієнтів. А щоб мінімізувати ризики неповернення, FinHub радить диверсифікувати портфель і інвестувати не в одну, а в кілька заявок на позики невеликі суми — від 500 грн.

Слід знати і про те, що FinHub роздає кредити через свою фінкомпанію — Фінкредіт Плюс. Вона позичає позичальникам власні кошти, а інвестори отримують права вимоги на вже видані кредити.

На FinHub можна отримати кредити двох типів: «до зарплати» і «споживчі». Для першої категорії максимальна сума встановлена ​​на рівні 5 000 грн, а термін — до 30 днів. Споживчий кредит позичальнику може досягати 15 000 грн, їх доведеться повернути через 12 місяців.

Заяв на позики досить багато. У кожної з них свій рівень ризиковості, термін, мета кредиту, і дохідність. При чому інвестор може сам вирішувати, скільки йому інвестувати в того чи іншого позичальника.

Наприклад, невідомий позичальник хоче взяти кредит на «туризм/здоров'я». Йому потрібно зібрати 13 400 грн, які він обіцяє повернути через 3 місяці. FinHub оцінив ймовірність його дефолту в 14%, а дохідність виданого кредиту — в 70% річних. За підрахунками FinHub, якщо кредитор виділить на цю заявку 10 000 грн, то в підсумку він поверне 13 840 грн.

Позичальникам FinHub, навпаки, обіцяє дешеві кредити — 0,083% в день або 30,29% річних. Ця інформація розміщена на сайті компанії. Хоча, якщо придивитися уважніше, можна знайти й інші дані. Внизу сторінки зазначено, що річна відсоткова ставка при кредиті в 10 000 грн на 3 місяці може становити і 123,01% річних. При цьому загальна сума кредиту і відсотків до повернення за цей час — 12 050 грн. Правда, якщо скористатися для розрахунків калькулятором FinHub, то загальна сума до повернення — 12 387 грн.

Оператори контакт-центру FinHub стверджують, що в середньому кредит обійдеться в 3% на місяць або 36% річних.

«Мінфіну» також не вдалося взяти кредит, щоб перевірити, скільки відсотків беруть з позичальника. Послуги FinHub не доступні для громадян з ID-паспортами.

Заставний P2P

Ще дві українські компанії, які позиціонують себе як P2P-платформи, зайняли нішу заставного кредитування.

Royal Standard Group — одна з них. Ця компанія надає консультації для позичальників та інвесторів. Отримати кредит через цю платформу можна тільки під заставу нерухомості. Підійде квартира, будинок або навіть офіс. Є й альтернативний варіант — закласти авто.

Royal Standard Group не розкриває умов кредитування. Єдине, на що можна орієнтуватися — калькулятор відсотків. З його допомогою «Мінфін» підрахував, що за гривневий кредит в 10 000 грн на 12 місяців позичальник переплатить 1 002 грн. Примітно, що якщо взяти позику в доларах на ті ж суму і термін, то відсотків також «набіжить» $1 002. Калькулятор відсотків за кредитами під заставу авто теж показує подібні «смішні» відсотки.

Royal Standard Group обіцяє позичальникам кілька сюрпризів. Клієнти, які підписали договір з компанією, можуть поїхати на безкоштовному «комфортабельному таксі». А ті, хто отримав консультацію про кредит під заставу авто, можуть безкоштовно залити в бак до 20 літрів бензину.

Інвесторів компанія також не ображає. Їм Royal Standard обіцяє дохідність за доларовими інвестиціями 22%, за гривневими — 33%. При цьому на інвестора оформлюється заставне майно позичальника. Якщо боржник не поверне гроші, компанія обіцяє «проконсультувати і допомогти максимально швидко продати майно».

AFA — ще одна P2P-платформа, яка спеціалізується на видачі позик під заставу нерухомості. Перші угоди вона уклала в 2009 році.

Засновник AFA Юрій Прус розповів «Мінфіну», що цільова аудиторія його компанії — середній і малий бізнес. Це підтверджує і «середній чек» — позичальники тут беруть кредити на суму близько $20 000.

AFA видає кредити під заставу квартир, будинків, а також комерційної нерухомості. Відсоткова ставка за позиками стартує від 1,5% на місяць або 18% річних. Максимальна сума, на яку може розраховувати позичальник — 80% від вартості застави.

Інвесторам обіцяють дохідність до 12% річних з доларових інвестицій. AFA бере на себе повністю всю «паперову тяганину» з оформлення кредиту. Також компанія обіцяє сприяти поверненню інвестиції.

За словами Юрія Пруса, якщо позичальник має тимчасові труднощі, через які він не може платити по кредиту, AFA самостійно виплачує щомісячний платіж інвестору. Якщо ж позичальник остаточно йде «у відмову», компанія займається примусовим стягненням застави, і, відповідно, поверненням грошей інвестора.

Найчастіше AFA намагається знайти компромісний варіант для всіх: позичальникові списують частину заборгованості і не нараховують штрафних санкцій, якщо він добровільно вирішить продати заставу і повернути гроші інвестору. За словами Юрія Пруса, на таку «схему» згодна переважна кількість недбайливих боржників. А всього неповоротних кредитів в портфелі — менше 1%.

А де ліцензія?

До недавнього часу українські P2P-компанії працювали дуже тихо. Про них рідко писали ЗМІ, було мало реклами. Але нещодавно Нацбанк влаштував компаніям свого роду «піар».

В кінці липня НБУ своїй сторінці в Facebook розповів, що до регулятора часто звертаються вкладники з приводу легальності роботи Royal Standard Group. Регулятор вирішив прояснити ситуацію і заявив, що у компанії немає ліцензій на кредитування і залучення депозитів. А тому платформа працює поза правовим полем.

Відповідь від Royal Standard не змусила себе довго чекати. За твердженням компанії, вона лише супроводжує угоди по P2P-позикам і додатково надає фінансову інформацію. Для цього їй не потрібні ліцензії на видачу кредитів та залучення депозитів. Відповідно, платформа працює повністю легально. Royal Standard пообіцяла «встановити контакт зі співробітниками НБУ», щоб усунути «непорозуміння». Чим закінчилася справа, доки невідомо.

«Мінфін» поцікавився у Нацбанку, вважає регулятор роботу Royal Standard незаконною і що він в принципі думає про P2P-платформи. НБУ проігнорував запит. Royal Standard Group також не відповіла на питання «Мінфіну».

Що стосується інших P2P-платформ, там стверджують, що повністю дотримуються «букви закону».

AFA надає консалтингові послуги своїм клієнтам. Тобто AFA — сполучна ланка між фізособою-позичальником і фізособою-інвестором. Вона супроводжує угоду, але сама по собі кредитів не видає і не залучає депозити населення.

У FinHub кажуть, що компанія є лише «оператором платформи finhub.ua» і не надає «самостійних фінансових послуг». Позики ж видає фінансова компанія Фінкредіт Плюс. «Відповідно до вимог українського законодавства, надавати позики фізичним особам мають право тільки організації, що володіють відповідною ліцензією. У нашій моделі це робить Фінкредіт Плюс», — підкреслюють в FinHub.

Ні FinHub, ні Фінкредіт Плюс не залучають депозити населення. А обіцяти інвесторам 170% річних — закон не забороняє. Компанія може пообіцяти їм хоч тисячу відсотків, і її ніхто за це не покарає. Тому інвестувати в такі проекти краще з обережністю.

Олексій Рябуха

Коментарі - 33

+
0
100110001
100110001
29 серпня 2018, 8:22
#
Попытался зарегистрироваться как заемщик, но ничего не вышло. Кнопка «Зарегистрироваться» в форме регистрации не реагирует. Закрыл и забыл.
+
0
Влад Тугаринов
Влад Тугаринов
29 серпня 2018, 8:45
#
Что за компания?
+
0
Влад Тугаринов
Влад Тугаринов
29 серпня 2018, 8:46
#
По описанию afa похожа на чтото реальное остальное сразу в шлак.
+
+15
mary27
mary27
29 серпня 2018, 16:27
#
«Такая активность не удивляет. FinHub обещает инвесторам головокружительные проценты – до 170% годовых» — раз их бизнес так успешен, зачем им платить % «депозитам», когда можно брать деньги в кредит под 16% в «Авале» или «Укрсиббанке»?)
Или это очередные финансовые пирамиды в новой обертке?)

30% по кредитам и 170% по депозитам?
Точно, очередное «МММ».
+
+14
Алексей К
Алексей К
29 серпня 2018, 17:17
#
Mary27, Не совсем, так. Прежде чем делать такие выводы, предлагаю Вам разобраться в вопросе более детально. Инвесторы могут инвестировать в заявки с разным уровнем риска, а соотвественно, и доходности. 170% максимальная эффективная годовая ставка, соответственно, и риск максимальный, и заявок таких немного, большинство в диапазоне 40-60%. Для заемщиков работает risk-based pricing лучше кредитная история — меньше процент, в среднем, заемщики с хорошей кредитной историей и небольшой платежной нагрузкой могут расчитывать на условия по потребительскому займу в диапазоне 70-90% эффективной годовой ставки.
+
+15
mary27
mary27
29 серпня 2018, 18:21
#
«Прежде чем делать такие выводы, предлагаю Вам разобраться в вопросе более детально» — полагаете, убедить меня, что вы не обычная финансовая пирамида?
+
0
Алексей К
Алексей К
29 серпня 2018, 18:35
#
Скорее дал больше информации для анализа и выводов. Если у Вас действительно есть желание разобраться в продукте и условиях, можем это более детально обсудить.
+
+10
mary27
mary27
29 серпня 2018, 18:38
#
«Если у Вас действительно есть желание разобраться в продукте и условиях» — вы не по адресу.
Пишите бывшим «вкладчикам» в «ИРЦ» и банк «Михайловский», «Капитал » и «Суперкапитал».
Они с радостью отдадут вам деньги, а потом будут носиться с плакатами (за 200 грн) под НБУ.
+
+30
AleksandrBank
AleksandrBank
29 серпня 2018, 17:50
#
Интересно, а потом если заемщик не платит, за какой % потом начинают работать коллекторы FINHUB?!

«Royal Standard Group обещает заемщикам несколько сюрпризов.» — сюрпризы начинаются потом…

Кстати после скандала с НБУ, в Royal Standard Group начали искать себе на работу руководителя фин.компании, я так понял старый сразу ушел быстро, пока репутация чиста
+
+7
Алексей К
Алексей К
29 серпня 2018, 18:03
#
Относительно тарифов за услуги внешних коллекторов в FinHub — от 25% до 35% от суммы просроченной задолженнсти. Сумма просроченной задоженности вклбючает в себя сумму всех платежей заемщика, вышедшего на просрочку — тело, проценты, штраф и пеня.
+
0
Rybalove
Rybalove
30 серпня 2018, 16:21
#
… а может ее (финкомпании) там и не было вовсе :)
+
+41
Jack Nox
Jack Nox
29 серпня 2018, 19:13
#
Никаких гарантий возврата займа:(((((
+
+15
Rybalove
Rybalove
30 серпня 2018, 16:21
#
Смешная шутка :)
+
+30
AleksandrBank
AleksandrBank
30 серпня 2018, 10:12
#
Если проанализировать проценты и суммы, то на таких условиях будет брать только «сброд»!
+
0
Rybalove
Rybalove
30 серпня 2018, 16:24
#
Частный бизнес, работающий «втемную», который сейчас не могут кредитовать банки — вот их клиенты + те кому деньги нужны очень сильно.
Так что не сброд, а малый и средний бизнес :)
+
+30
AleksandrBank
AleksandrBank
30 серпня 2018, 17:51
#
Малый и средний бизнес — это тот который показывает так или иначе обороты, хотя бы часть.

А те кто в полной тени — это те кем я их назвал. Обычно кто в полной тени и у них есть деньги, их не нужны такие компании. Если есть потребность в деньгах — берется у частных инвесторов под залог недв-ти и все. 2,0-2,5% в мес. в дол. сша и все.
+
0
Андрей Венченко
Андрей Венченко
31 серпня 2018, 15:16
#
Как финансист могу сказать, что финансовый алгоритм выдачи денег и в целом процесса компании ( с финансовой точки зрения) лучшее Royal Standard.
Занимался изучением этой отрасли. Свой вердикт вынес
+
+15
vladimir25
vladimir25
21 вересня 2018, 18:17
#
Немного полезной информации для инвесторов в финхаб (за 3 мес).
Проинвестировано 44 долгосрочных кредита
4 Кредита погашено в течении 1-го месяца
10 кредитов выпали в просрочку (месяц назад было 12 — так что какое то улучшение есть)
Остальные платят.

В деньгах это
Инвестировано 120 тыс грн
досрочно погасили 25 тыс грн
просрочка 25 тыс грн
Заработано за все время 4 тыс грн

Пусть каждый инвестор считает сам. Мое мнение пока финхаб не научится работать с просрочкой — туда инвестировать глупо!!! Не повторяйте моей ошибки

+
+1
mary27
mary27
21 вересня 2018, 18:33
#
А зачем им «учиться работать с просрочкой»?
Им это не нужно.
Это обычная финансовая пирамида)
+
+1
AleksandrBank
AleksandrBank
24 вересня 2018, 10:35
#
Спасибо за совет реальных инвестиций.

Обычной когда предлагают инвестировать, есть много рисков, в т.ч. что проект мало рентабельный. Если он был на сколько «крут», нашлись бы деньги и так
+
0
Anatoly01
Anatoly01
20 грудня 2019, 11:30
#
Да по факту оказалось, что это иллюзия заработка. Схема такая: часть аккаунтов фейковая, т.е. за ними нет паспортов реальных и инвестор в конечном итоге после определенного алгоритма инвестирования уходит в большой минус.
+
0
RuslanVakh
RuslanVakh
12 липня 2019, 14:37
#
ФінХАБ - сумнівна організація.
Я є позичальником більше року і маю певний досвід співпраці із сервісом.
1. З приводу %, то дійсно сервіс фінхаб пропонують відсотки дещо більші ніж це роблять банки.
    Але це не 60-170% річних (гра чисел та введення в оману інвесторів), а реальних 15 -35%. 
2. З інвестованих 5700 грн - отримав прибутку за рік по всім інвестиціям 761 грн, та втрат по неповернутим позикам на -1432 грн.. Тобто мій «дохід» від такої собі сумнівної співпраці «- 671 грн» (-11.7% річних)))))

Фінхаб пише, що працюють із боржниками, хоча за останніх півроку по діям, що зроблені ні слуху ні духу. З чого роблю висновок, що це ще один трюк, щоб втримати інвесторів аби ті не забирали гроші.

Рекомендації(якщо цікаво):
Не вартує зв'язуватись з Finhub взагалі, так як немає ні прибутку, ні гарантій, ні зворотнього зв'язку та документального підтвердження.
+
0
mary27
mary27
13 липня 2019, 12:48
#
+1000.
Финансовая пирамида.
+
0
sergi wergi
sergi wergi
12 вересня 2019, 11:56
#
Не советую вообще быть инвестором  тут... никаких гарантий возврата... попробовал   по итогу через 4 месяца о каких нибудь денег  ,  после разговора с оператором - информация... работает коллекторская компания... работа 3-4 месяца .. по итогу может быть что то  получите )))))  «смешно»...  Т.е. «разводняк»  на чистом месте
+
+1
yuri31
yuri31
2 жовтня 2019, 8:36
#
Не наступайте на мои грабли!!!
деньги не отдают инвесторам.я поверил минфину , к которому испытываю доверие.после просмотра его рекламы стал инвестором.30 процентов инвестированных денег не вернули за полгода.я не верю ,чтобы заемщики их не вернули, потому что вклады по 500 гривен и легко подсчитать что это больше десятка заемщиков.что они все не отдают заем???!!! это вряд ли. значит все проще-мои инвестиции и кредиты от финхаб не связаны никак. нет у меня реальных заемщиков -это такая крутая компьютерная игрушка для обмана доверчивых лохов.я бы не стал лохом, если бы не уважаемый минфин с его рекламой!
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
2 жовтня 2019, 10:40
#
Это как поверить Рекламе Франшизе тут. Легко ничего не бывает.
+
+30
Minfin
Minfin
2 жовтня 2019, 11:37
#
Уважаемый пользователь, благодарим за внимание к информации, размещенной на «Минфине», и обращаем внимание, что перед участием в платформе Р2Р кредитования, которой является и FinHub, каждый участник должен ознакомиться с условиями такого участия, а также понимать, что в такой инвестиционной деятельности присутствуют определенные риски. Стоит также отметить, что компания FinHub является лицензированной компанией и размещение ее рекламы на портале «Минфин» было в рамках действующего законодательства.
По Вашей ситуации рекомендуем обратиться в Службу поддержки FinHub на info@finhub.ua или по телефону 0 800 502 346.
+
+16
sergi wergi
sergi wergi
11 листопада 2019, 2:05
#
Минфин вы такое уважаемое издание и прикрываете лоходром... При чем тут  правила и т.д.
  вы рекламировали как серьезную платформу котораю можно использовать без риска и  при контакте с оператор финхаба, тоже получили словесное утверждение что деньги не сгорят ... так почему так происходит когда вкладывают деньги то все  берущие  вторят один в один что  вы не пожалеете что обратились и будете еще приходить и вкладывать.. Но когда происходит потеря... вы сразу направляете на страничку условий? ... никто из серьезный финансовых банков сейчас не старается нагреть а старается  показать все риски , что бы клиент вернулся или остался... но тут  явный сертифицированный лоходром...и если бы был только один пострадавший... а судя по вашему комменту ... вы наверное в доле  ( от рекламы )))
+
+1
yuri31
yuri31
9 жовтня 2019, 15:17
#
Minfin
обращение в службу поддержки finhub пройденный этап и похоже бесполезный.
дело даже не в рекламе и платформе. я же написал , что не верю принципиально !!!больше 10 человек только мне не вернули взятый заем.как такое может быть?кто же там тогда вообще возвращает взятые деньги полгода назад? это явная ложь.
конечно к Вам это не относится никак, жертвой лицензионных обманщиков может стать любой.
+
0
Anatoly01
Anatoly01
20 грудня 2019, 11:44
#
@Minfin Никакой реальной поддержки у сертифицированной организации нет, как и офиса впрочем. Получается что за якобы 'Кредиторами' тоже нет реальных людей. Точнее есть небольшой процент, остальные фейковые. Воры из finhun сами создают заявки и якобы инвесторы не возвращают. В суппорт поддержке общается один и тот же человек, который рассказывает сказки про то как люди массово (по 9 человек) берут кредиты по 500-2000 грн, выкидывают карточки и уезжают из страны :))))) Честно говоря такой лохотрон дешевый запустили под видом красиво P2P платформы, что до слез смешно и грустно за гнилых людей.
+
+16
Евгений Парасюк
Евгений Парасюк
18 грудня 2019, 6:27
#
Увы но в свое время я повелся на этот лохотрон и даже прибыль получал, но все до одного момента, когда якобы хорошие заемщики (с хорошим кредитным рейтингом) просто все дружно скатились в неплательщиков и мои деньги все так и висят
а самое обидное что был момент когда мне все выплатили после нескольких сильных просрочек и я решил больше не вкладывать.
но нет же. жадность фраера сгубило и я снова полез в эту клоаку, а зря.
+
+30
Anatoly01
Anatoly01
20 грудня 2019, 11:12
#
Внимание инвесторам!! FinHub развод, берегите свои финансы и не связывайтесь с мошенниками. Платежи не возвращаются в 90% случаев, особенно с высокими ставки %. У меня подвисло 9. Мне не вернули и отказались показывать реальные паспорта людей, фейковые лица судя по всему.

Схема такая: сначала все хорошо и выплаты идут, 2-5 платежей, пока пробуешь. Как только сформировалось доверие и пробуешь инвестировать больше $500, все подвисло подряд. Лохотрон на 2ечку!! создателю

Никакой действенной суппорт поддержки нет, за ваши средства никто ответственность не несет и стребовать не с кого. Офиса нет, по указанному адресу находится кабинет на территории склада без логотипов и вывесок. Всех благ, берегите себя и свои финансы от гнилых людей!
+
+15
Anatoly01
Anatoly01
20 грудня 2019, 12:12
#
Друзья по несчастью, прошу вашей помощи с реальным Рейтингом компании Finhub по запросу 'finhub отзывы'. Давайте оставим свои отзывы, поможем людям!
Оставить на Google Review свои отзывы, там фантастически фигурирует 4 и на остальных сайтах 5. Организация развод и на переговоры идти прозрачно не хочет. Это нужно останавливать.

Благодарю!
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися