На валютному ринку чергові сюрпризи. Точніше навіть не сюрпризи, а загадки поведінки деяких учасників торгів та курсу.
Долар падає: що вплинуло і чому питання залишаються
Основні критерії, за якими оцінювали перспективи гривні на той чи інший період зараз особливо не спрацьовують.
Наприклад, залишки на коррахунках банків то росли майже до 60 млрд гривень і при цьому котирування знижувалися, то при здавалося б низької ліквідністі в межах 40 млрд гривень — курс раптом йшов вгору. Все це говорить тільки про одне - основна ліквідність в банківській системі зосереджена на всього декількох великих гравцях і саме їхні ситуативні курсові завдання роблять ринок того чи іншого дня.
Це дуже погана ситуація як з точки зору відсутності реальної конкуренції на валютному ринку, так і з точки зору залежності міжбанку від бажань та гри декількох учасників.
За ідеєю, в якійсь мірі цю ситуацію повинен розбавляти Нацбанк як універсальний покупець та продавець на торгах. Але з огляду на те, що він заручник необхідного обсягу ЗВР (вимоги МВФ порушувати не можна і резерви один з головних маркерів оцінки фінансового ринку України з точки зору західних кредиторів) — дуже часто регулятор залишає міжбанк на відкуп діям декількох банків. А вузький та малооб'ємний ринок при слабкій конкуренції — завжди найслабша ланка для будь-якої економіки. І Україна — не виняток.
Ось і сьогодні при досить високих залишках на коррахунках (на ранок 53,9 млрд гривень) і вчорашньої «свічці» за курсом долара на міжбанку — його котирування активно просідали за рахунок продажів всього декількох великих гравців.
Причому, якщо в першу годину сесії ще було не особливо зрозуміло куди піде ринок, то як тільки після 11 години великі продавці вийшли з своїми основними сумами — курс негайно пішов донизу. Це говорить про те, що всього кілька гравців змогли сформувати тренд по курсу на весь день і це досить небезпечно з точки зору спокуси «погратися з курсом» з їх боку в масштабах всієї країни.
Хід торгів:
У першу годину сесії долар почав просідати, хоча і не поспішав робити це активно. До 11 години курс з ранкових 26,28/26,33 гривень за долар знизився до 26,295/26,3150. І тільки після 11:15 опір долара було остаточно зламано за рахунок дій декількох гравців, що вийшли з великими обсягами продажу. Біля 12 годин курс опустився до 26,27/26,29 гривень і в межах коридору 26,26-26,27/26,285-26,295 знаходився вже до закінчення активної фази торгів. К закриттю сесії долар дотиснули на поодиноких операціях до рівня 26,25/26,285 гривень. Основні операції за даними ВалКлі у четвер пройшли в межах 26,3054-26,3303.
Головні події 21 червня на міжбанку:
1. Зниження курсу доллара майже на 4 копійки — з ранкових 26,28/26,33 гривень до 26,25/26,285 к кінцю сесії;
2. НБУ не виходив на ринок в більш публічному форматі аукціону, але судячи з поведінки міжбанку схоже попрацював зі скупки валюти в «анонімному» форматі;
3. Зареєстровано 672 угоди на суму $518,10 млн за середньозваженим курсом 26,3054.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram
Коментарі - 5
На самом деле крупные группы могут плюс-минус задавать тон торгов даже несмотря на активность НБУ.
Дело в том что у нас по сути остались те же группы, и нет новых которые разбавляли все это действие.