Мінфін - Курси валют України

Встановити
26 березня 2018, 7:52

Долар перестав падати: що далі

Минулого тижня темпи зміцнення гривні на валютному ринку поступово знижувалися, а в п'ятницю долар навіть трохи виріс. Нова тенденція починає керувати настроями учасників ринку - валюту ніхто не поспішає продавати. Всі сподіваються на зростання котирувань незабаром.

Минулого тижня зміцнення гривні на валютному ринку поступово загальмувалося, а в п'ятницю долар навіть незначно виріс.
Фото: NYPost

Все це сталося не зважаючи на «пільгові» умови для гривні: 1) проведення клієнтських бюджетних платежів; 2) продаж валюти нерезидентами (хоча й в невеликих обсягах) під проведене 20-го березня Мінфіном України розміщення ОВДП; 3) відсутність активного попиту на готівковому ринку; 4) відсутність великих сум відшкодувань ПДВ.

Тільки в п'ятницю після обіду від Держказначейства стали заходити великі суми, але вони не встигли активно вплинути на хід торгів.

За фактом за період з 19 по 23 березня курс продажу долара знизився всього на 17 копійок — з 26,41 / 26,45 до 26,26 / 26,28 гривень. Це значно менше темпів, з якими гривня зміцнювалася з початку березня.

Допомогли валюті два основні чинники — зростання попиту з боку великих імпортерів і дії самого Нацбанку. Останній кілька разів виходив на ринок в тихому форматі «запиту кращого курсу» і купував валюту за курсами, наближеними до максимальних в цей період на ринку.

І хоча обсяги викупу, за нашими даними, були незначними ($ 10 млн по 26,31 гривень — у вівторок і ще $ 10 млн за середньозваженим 26,2658 гривень у четвер) — такі дії регулятора дали ринку чіткі сигнали. По-перше, що НБУ підтримує долар і не готовий до продовження істотного падіння курсу. По-друге, що особливого надлишку валюти вже на ринку немає, бо навіть такими обсягами викупу на міжбанку регулятор зупиняв падіння котирувань фактично на весь день.

Як результат, продавці валюти знижують обсяги пропозиції, сподіваючись на швидке зростання котирувань.  Покупці, навпаки, починають активніше купувати валюту, керуючись за принципом: «краще не ризикувати, хто знає, що буде з курсом найближчим часом». Таким чином подальше серйозне просідання курсу загальмувало. Це починає керувати настроями учасників ринку.

Що буде впливати на курс в найближчі дні

1) Дні податкових платежів у клієнтів, відшкодування ПДВ та ліквідність в банківській системі. Весь минулий тиждень коррахунки банків плавно знижувалися за рахунок проведення компаніями розрахунків з бюджетом. Залишки на коррахунках впали з 57,8 млрд гривень до 50,3 млрд на ранок 23 березня. Це працювало на зміцнення позицій гривні.

Але вже в другій половині минулої п'ятниці на ринок вийшло, за нашими даними, майже 2,7 млрд гривень відшкодувань ПДВ, які просто не встигли особливо зіграти на валютному ринку в цей день.

Вони почнуть активно тиснути на курс вже сьогодні. Це не останні великі вливання гривні до кінця місяця в банківську систему у вигляді відшкодувань ПДВ. Тому бажання експортерів активно скидати валюту понад обсяги обов'язкових продажів зменшується. А апетити великих імпортерів ростуть. Все це спрацює проти гривні.

Підтримати нацвалюту може необхідність деяких компаній продовжити розрахунки з бюджетом. Це частково нейтралізує в цілому по ринку зростання попиту на валюту;

2) Календарний фактор і вихідна п'ятниця в США. Остання декада березня змусить активізуватися клієнтів перед закінченням місяця за господарськими операціями. Це призведе до зростання операцій на валютному міжбанку, тому що збільшиться потреба в гривні у всіх компаній.

Крім цього, 30 березеня — вихідний в США (Страсна п'ятниця). Всі розрахунки в доларі будуть проходити на умовах ТОМ (розрахунки в гривні — цим днем, зарахування долара — наступним понеділком). Це не дуже зручно для українських компаній. Тим більше в кінці місяця і кварталу. Тому вони будуть прагнути завершити свої валютні операції не пізніше четверга, що призведе до зростання обсягів операцій в період з понеділка по четвер і різкого їх зниження у п'ятницю.

Додатково це створить перекоси попиту і пропозиції валюти як 30 березня, так і в наступний понеділок і вівторок — коли буде зараховуватися валютна виручка експортерів (2 квітня) і продаватися збільшений обсяг обов'язкових продажів (3 квітня);

3) Відсутність великого попиту на валюту на готівковому ринку з відсутністю значної різниці між котируваннями міжбанку і курсу в обмінниках. Це знижує привабливість спекулятивної гри на переливах валюти з однієї частини цього ринку на іншу і стабілізує ситуацію по курсу.

Прогноз обсягів операцій та активності валютного міжбанку на цей тиждень:

26-29 березня (понеділок — четвер). Тренд по курсу на міжбанку сформують ситуативні завдання великих гравців, дії Нацбанку і вливання з боку Держказначейства у вигляді відшкодувань ПДВ. Обсяги операцій складуть до $ 340-410 млн при укладанні до 510-620 угод.

Найімовірніше — у понеділок попит буде перевищувати пропозицію за рахунок виходу на ринок першого великого траншу відшкодування ПДВ (зайшло в минулу п'ятницю близько 2,7 млрд гривень), що буде грати проти гривні. Не виключений вихід Нацбанку з продажем долара через «запит кращого курсу», якщо курс ситуативно піде вище 26,35 гривень.

Починаючи з вівторка і до четверга — попит і пропозиція будуть перебувати в хиткій рівновазі, а основним фактором, що впливає на поведінку учасників ринку будуть обсяги нових відшкодувань ПДВ.

Якщо Держказначейство одноразово перерахує у банківську систему великі обсяги гривні — попит на міжбанку активно перевищить пропозицію і долар закріпиться вище рівня в 26,35 гривень, а НБУ доведеться періодично виходити на торги з продажем валюти.

Якщо ж дії Держказначейства і Нацбанку будуть узгодженими, а обсяги вливань відшкодувань ПДВ будуть розтягнуті в часі без особливих перекосів, то котирування долара в ці чотири дні особливо не зміняться і будуть перебувати в коридорі 26,10-26,35 гривень.

При цьому у Нацбанку буде шанс не тільки не витрачати ЗВР за рахунок майже врівноваження самим ринком попиту і пропозиції, а й періодично викуповувати невеликі суми ситуативного надлишку долара на ринку.

30 березня (п'ятниця). У США — вихідний (Страсна п'ятниця). Операціі в доларі проходять на умовах ТОМ. Активність на ринку різко знизиться, що традиційно відбувається з українським міжбанком в період американських або європейських вихідних.

Загальний тренд на торгах буде забезпечений ситуативними інтересами великих гравців міжбанку. Свою лепту внесуть і спекулянти, які на малооб'ємному і малоактивному ринку можуть спробувати «розгойдувати» курс на невеликих угодах. Не виключений вимушений вихід Нацбанку з інтервенцією для згладжування таких коливань, але швидше за все — цього не знадобиться.

Клієнти вже пристосувалися до специфіки роботи в умовах розбіжності вихідних в Україні, США і ЄС і з урахуванням фактично закінчення місяця (як раз припадає в цьому році на 30 березня) — по-максимуму завершать свої зовнішньоекономічні операції не пізніше 29-го числа. Обсяги операцій в п'ятницю складуть до $ 260-290 млн при укладанні до 430-480 угод.

На готівковому валютному ринку на цей тиждень «Мінфін» прогнозує досить спокійну ситуацію і курс долара в межах коридору 26,00-26,40 гривень. Спред по долару в банках буде в межах 25-30 копійок, в обмінниках фінкомпаній — до 15-20 копійок.

На міжбанку. Дії Держказначейства на цьому тижні з ресурсами, які отримуються їм у вигляді сплати податків та його перерахуваннями в банківську систему у вигляді відшкодувань ПДВ — стають визначальними для поведінки учасників валютних торгів.

НБУ буде періодично виходити на торги з відповідними ситуації інтервенціями.

Активність на торгах буде максимальною з понеділка по четвер і мінімальною у п'ятницю.

Тренд по курсу буде залежати від двох основних складових:

1) ситуативних курсових завдань та інтересів найбільших учасників міжбанку по завершенню місяця;

2) узгодженості дій Держказначейства і НБУ по «нейтралізації» зайвої ліквідності в системі після виходу на ринок основних сум відшкодувань ПДВ.

Спекулянти в основному працюватимуть в форматі «в дві сторони», але будуть не проти «пограти» з курсом на малооб'ємному ринку в п'ятницю.

Основну загрозу для гривні на цьому тижні може представляти істотне перевищення попиту на валюту, підкріплене великими вливаннями відшкодування ПДВ у разі несвоєчасної реакції на це з боку НБУ.

Якщо ж Нацбанк буде оперативно реагувати на ситуативне перевищення попиту над пропозицією і своєчасно закривати інтервенціями потенційний недолік валюти, то котирування міжбанку на цьому тижні будуть перебувати в межах коридору в 26,10-26,35 гривень.

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися