В криптовалютному просторі вже запущені перші децентралізовані біржі, які були розроблені на основі блокчейн-технологій. Державі складно, і навіть неможливо «натиснути» на такі майданчики. В чому їх перевага і яке майбутнє в децентралізованих бірж, розповідає аналітик компанії Альпарі Васелин Пєтков.
Боротьба за майбутнє: децентралізовані криптобіржі vs централізовані
Останнім часом у криптовалютному просторі почало активно обговорюватися питання про необхідність децентралізованих криптовалютних бірж.
Потреба в них стає все більш актуальною, враховуючи неодноразові хакерські атаки на такі відомі майданчики, як Mt. Gox, Shapeshift і Bitfinex, а також через постійний тиск з боку регуляторів на криптовалютні біржі.
В останні місяці користувачі криптовалютних бірж неодноразово стикалися з різними проблемами, які не всім вдавалося вирішити. Я наведу кілька подібних прикладів. Так, недавно більшість провідних криптовалютних бірж зажадали, щоб їх клієнти пройшли процес верифікації. Клієнтам, які не змогли пройти цей процес, було відмовлено в подальшому обслуговуванні. Найнеприємніше, що були випадки, коли криптовалюта у користувача вже перебувала на біржі, і щоб вивести свої кошти він повинен був пройти верифікацію. У разі неуспішного проходження цього процесу, клієнт не зміг би вивести свої кошти, які, таким чином, могли застрягти на біржі.
Також деякі криптобіржі мають дуже жорсткі призначені для користувача угоди. Наприклад, американська криптобіржа Bittrex, що є однією з провідних у світі, має право без попередження заблокувати кошти клієнта в разі, якщо біржа запідозрить, що клієнт відмиває гроші, отримав свої кошти за рахунок нелегальної діяльності, є резидентом країни, яка потрапила під ембарго США і т.д. Іншими словами, Bittrex просто може відібрати кошти будь-якого свого клієнта і придумати будь-яке виправдання. Найнеприємніше, що в цьому випадку користувач не зможе нікому поскаржитися.
На початку поточного року ряд криптовалютних бірж в Південно-східній Азії заблокували кошти своїх клієнтів, які були громадянами США. Припускаю, що це сталося під тиском влади США.
В результаті на криптовалютних форумах інвестори все частіше і частіше скаржаться, що їх утискають криптобіржі. На мій погляд, ці проблеми почали виникати, тому що багато держав почали втручатися в криптовалютний ринок, щоб спробувати його регулювати. По суті, з технічної точки зору дуже складно регулювати крипторинок — швидше за все, навіть неможливо. Тому регулятори в різних країнах знайшли ахіллесову п'яту нинішнього крипторинка і вирішили натиснути на криптовалютні біржі. А насправді тиск на криптовалютні біржі можливий, тому що вони централізовані — у них є офіси, вони зареєстровані в будь-якій юрисдикції, у них також є відповідальні фізичні особи і т.д. Іншими словами, їх можна знайти.
Щоб спробувати вирішити всі вищевказані проблеми, в криптовалютному просторі вже запущені перші децентралізовані біржі. Вони розроблені на основі блокчейн-технологій. На ці біржі держава не може ніяк натиснути — там немає центру, це децентралізовані проекти.
Однією з таких децентралізованих бірж є криптовалюта 0x (ZRX), яка розроблена на основі ефіріума. Вона з'явилася в серпні 2017 року.
В даний час на цій децентралізованій біржі можна обмінюватися лише ERC-20 токенами, але це тільки початок.
Вважаю, що майбутнє за децентралізованими біржами.
Коментарі