У вівторок, як і прогнозував «Мінфін», долар істотно знизився на міжбанку. Котирування американської валюти впали день на 23 копійки, знизившись з ранкових 28,19/28,22 гривень до 27,96/27,99.
Обвал котирувань триває: що далі
Падіння курсу долара призвело до зміцнення гривні і до інших валют міжбанку — євро та рубля. Євровалюта подешевшала з 34,8259/34,8601 гривень до 34,7906/34,8167, а рубль — з 0,5005/0,5013 гривень до 0,4967/0,4975.
Ми як і раніше вважаємо, що даний тренд на торгах по зниженню котирувань долара — це тільки корекція курсу після зльоту з грудневих 27,2 гривень за долар до 28,95 гривень і вище в недавньому минулому. Після свідомої «гри на підвищення», яку ми спостерігали в кінці грудня і майже весь січень — тепер вже почався ситуативний обвал курсу долара. Але в повернення долара до рівня в 27,2 гривень ми не віримо. Швидше за все, корекція закінчиться досить швидко.
Причин активного зміцнення гривні кілька. Це і активізація частини валютно-ресурсних спекулянтів після підвищення облікової ставки до 16%, які перевкладаються з валюти в гривневі цінні папери держави і депсертіфікати НБУ з підвищеною прибутковістю, і ситуативні інтереси великих гравців міжбанку, які після гри «вгору», тепер качають ринок «до низу» для отримання спекулятивного заробітку, і реальне збільшення активності експортерів в останні дні перед закінченням місяця, і завтрашній конкурс з продажу частот для роботи в 4G, що збільшило приплив валюти в країну для забезпечення гривневого внеску учасників торгів.
У будь-якому випадку, зниження котирувань міжбанку і можливість для Нацбанку поповнити ЗВР, викуповуючи надлишок валюти через «запит кращого курсу» — явище позитивне.
Головне, щоб на початку лютого — коли підуть виводи валюти під репатріацію дивідендів — НБУ оперативно згладжував стрибки курсу за рахунок відповідних інтервенцій на міжбанку, а не знову чекав піку котирувань і тільки потім починав гасити чергову валютну пожежу, яка поглинає дуже мізерні досягнення української економіки та робить громадян країни ще біднішими.
Причому незалежно від того, як ці громадяни економічно ефективно працюють, а тільки тому що комусь із чиновників НБУ коливання в плюс-мінус одну гривню здаються не суттєвими. Для чиновників цього відомства така логіка природна — адже не їм же треба всі ці валютні втрати відносити на збитки власного бізнесу або знову втрачати купівельну спроможність і без цього худих гаманців простих громадян.
Хід торгів:
З самого початку торгової сесії пропозиція знову переважала, а великі покупці не поспішали активно скуповуватися, вважаючи за краще вичікувати оптимально низький курс. Ця тактика, як завжди - спрацювала.
До 11 години долар з ранкових декларативних 28,19/28,22 гривень обвалився до рівня в 27,99/28,04 з подальшим трендом на падіння, після чого Нацбанк вийшов з «запитом кращого курсу» і викупивши близько 10 млн доларів — припинив суттеве зниження курсу. На торги вийшли основні покупці і настала хитка рівновага попиту і пропозиції.
НБУ був помічений ще кілька разів «із запитом кращого курсу». До 12 години долар опустився до 27,98/28,02 гривень і в цих межах вже прибував до кінця активних торгів. Після обіду — ближче до закінчення сесії на поодиноких угодах - долар ще подешевшав до 27,96/27,99 гривень. На цьому рівні торги і завершилися.
За даними ВалКлі більшість угод сьогодні пройшло в межах широкого коридору 28,0088-28,0685. У більш публічному форматі аукціону — НБУ на ринок не виходив.
Головні події вівторка:
1. Падіння курсу долара на 23 копійки — з ранкових 28,19/28,22 до 27,96/27,99 гривень.
2. Нацбанк не виходив на ринок в більш публічному форматі аукціону, але був неодноразово помічений в скупці валюти через «запит кращого курсу».
3. Непогана статистика торгів — зареєстровано 666 угод на суму $462,62 млн по середньозваженому курсу 28,0088.
Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram
Коментарі - 20
А результат всегда один…
При падении — очень неадекватная реакция.
Сравните динамику курса доллара и цены на бензин во время прошлогоднего сезонного укрепления гривны (13 янв. — 29 авг.): http://funkyimg.com/i/2BLXf.jpg
Вот к нему и будут двигаться.
Хоть до августа, хоть после. Значения не имеет.
Да и рановато говорить об «обвале» доллара. До весны ещё месяц… А за месяц многое может поменяться.
Скоро обратная волна пойдет.
Сейчас начнутся выплаты МВФ, плюс как писал выше «corntr» — баланс наш, незабываем окончательное решение по долгу перед РФ, МВФ не даст денег без нового суда и части др.реформ (это не раньше майя, если не июнь в лучшем случае).
Я лично против МВФ кредитов!