5 січня 2018 року набрало чинності нове положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою правління Нацбанку від 29.12.2017 р. № 148. «Мінфін» визначив три найважливіших на наш погляд нововведення.
Касова дисципліна по-новому: три поради
Оприбуткування готівки
Так, Нацбанк змінив саме поняття «оприбуткування готівки». Така операція включає проведення суб'єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі/книзі обліку доходів і витрат.
Тобто, відтепер оформлення операції в КОРО не вважається оприбуткуванням готівки.
З одного боку, це означає, що відсутність відповідного запису в КОРО не є підставою для застосування п'ятикратного штрафу за неоприбуткування готівки. А з іншого – те, що починаючи з 5 січня 2018 року підприємства, які застосовують РРО (РК), зобов'язані щоденно вносити записи про підсумки операцій за день до касової книги.
Нові типові форми касових документів
Новим положенням затверджено нові типові форми касових документів:
- відомості на виплату готівки;
- прибуткового касового ордера (форма № КО-1);
- видаткового касового ордера (форма № КО-2);
- журналу реєстрації прибуткових і видаткових касових документів (форми № КО-3 та КО-3а — ведеться одна з них на розсуд керівника підприємства);
- касової книги (форма № КО-4);
- книги обліку виданої та прийнятої старшим касиром готівки (форма № КО-5);
- акту про результати інвентаризації наявних коштів;
- акту про перевірку дотримання порядку ведення операцій із готівкою.
Ліміт каси
Порядок розрахунку ліміту каси лібералізовано. Певні вказівки щодо розрахунку ліміту у новому положенні лишилися. Однак нині немає вимоги визначати ліміт саме на підставі показників надходження/видачі готівки за три будь-які місяці поспіль з останніх 12-ти, що передують строку встановлення (перегляду) ліміту каси.
Коментарі - 1