Мінфін - Курси валют України

Встановити
13 грудня 2017, 16:13

Ринок житла. Підсумки року і прогнози на 2018

Нескінченна кількість будівельних майданчиків, що заполонили цього року українські міста, рекламні борди і масові пропозиції розстрочки від забудовників створюють враження, що країна переживає будівельний бум.

Ринок нерухомості пов'язаний безпосередньо з купівельною спроможністю населення. Всім очевидно, що незважаючи на падіння цін, більшість українців все одно не може собі дозволити придбати власне житло. На що розраховують будівельники? Чи зможуть вони продати побудовані квадратні метри? Чи варто пересічному українцеві вкладати свої кровні в новобудови або краще не ризикувати і придбати житло на вторинному ринку, тим більше, що ціни там падають?

Ярослава Чапко, директор City Development Solutions.

Ярослава Чапко
Ярослава Чапко

Пропозиція на ринку дійсно перевищує попит. Однак більшість квартир, які пропонуються сьогодні, будуть добудовані не раніше 2019-2020 рр. Основне питання, від якого залежить розвиток цього сектора, чи вистачить у забудовників власних коштів, щоб добудувати розпочаті об'єкти в умовах невеликих обсягів продажу. Сьогодні багато хто з них фінансують будівництва переважно за рахунок продажу квартир, а покупці навпаки прагнуть інвестувати на більш пізніх етапах будівництва, знижуючи свої ризики. Тому розвиток первинного сектора житла буде багато в чому залежати від наявності власних джерел фінансування у забудовників. Ризик зупинки будівництв є, але оскільки більшу частину ринку займають системні великі забудовники, у яких є фінансове плече, цей ризик притаманний більш дрібним компаніям, які фінансують будівництво за рахунок грошей покупців.Другий фактор, який може допомогти ринку поглинути квартири, що будуються, — запуск програм іпотечного кредитування з невисокими відсотковими ставками.Якщо оперувати гривневими цінами, то очікувати зниження цін на первинному ринку житла нижче 12-14 тис грн / кв м навряд чи варто. Навіть це вже на межі собівартості будівництва. Більш того, забудовники, які працюють в самому нижньому ціновому сегменті, будуть намагатися підвищити свої ціни, оскільки дорожчають будівельні матеріали, ростуть зарплати і інші витрати.

На вторинному ринку ситуація буде залежати від темпів розвитку первинного сегмента. Якщо припинеться будівництва, то обсяг угод на вторинному ринку значно зросте. Мені здається, що цінам є куди ще посунутися на 10-15% мінімум. Оскільки сьогодні великий обсяг вторинного ринку представлений спекулятивними квартирами — тобто купленими на первинному ринку в будинках, що будуються. Їх намагаються перепродати з хорошим запасом прибутку. Крім цього, продовжує дешевшати застаріле житло — панельки, хрущовки, малосімейки.

Анатолій Топал, віце-президент Асоціації професійних управителів нерухомістю.

Анатолий Топол
Анатолій Топал

На первинному ринку житла є ознаки затовареності. Дійсно, пропозиція випереджає попит. Але при цьому в багатьох популярних комплексах з реалізацією все в порядку. У другій половині 2017 року багато забудовники вийшли з пропозиціями щодо кредитування та розстрочки, що дозволило залучити покупців.

Що буде з цінами на житло далі, залежить від економічної ситуації в цілому в країні. Якщо не буде поліпшень і реального збільшення доходів громадян, то вже до середини 2018 роки ми зможемо спостерігати зниження фінансового потоку від приватного інвестора в новобудови. Деякі будівництва можуть бути заморожені на невизначений період часу. Шанси на користь реалізації такого сценарію дуже високі. За оцінками експертів, будівництв, які «зупинять крани» в 2018 році, може бути до 10 — 12% від існуючих сьогодні. Моя особиста думка — головне питання — не економіка, і не кількість квадратних метрів понад попиту. Головне — повернення довіри до забудовників в цілому і впевненість у захисті вкладених коштів в будівництво.

Що стосується вторинного житла, то ціни повільно (на 0,5 — 1% в місяць) будуть йти вниз. «Декомунізація» в нерухомості триває. Як і раніше, бачимо зниження попиту і цін на квартири в будинках масової радянської забудови (хрущовки, чешки, брежневки і т.д.). Відсутність доступних кредитних грошей, зниження доходів громадян, сильна цінова конкуренція з боку первинного ринку (можливість розстрочок і кредитів) — всі ці фактори говорять про те, що тенденція до зниження цін може зберегтися і наступного року.

Олена Шуляк керівник сектора «Будівництво» Офісу ефективного регулювання (BRDO)

Елена Шуляк
Олена Шуляк

Говорити, що найближчим часом «бульбашка» на ринку нерухомості лусне, підстав недостатньо. Швидше — ціни на первинну нерухомість більше не можуть рости, через те, що купівельна спроможність обмежена рівнем доходів.

Ціни на житлову нерухомість на первинному ринку практично досягли порогу рентабельності. Проте продажі житлової та більшості сегментів комерційної нерухомості, в першу чергу, залежать від рівня доходів населення і підприємств малого і середнього бізнесу. А зараз він знаходиться на вкрай низькому рівні. Тільки в Києві, за даними експертів, майже 60 тисяч квартир в новобудовах не продані і як мають всі шанси не бути реалізованими найближчим часом. Фактор низької купівельної спроможності не дозволяє очікувати значного зростання цін на первинну житлову нерухомість, а рівень витрат на організацію будівництва, в свою чергу, не сприяє можливості їх зниження.

Ринок вторинної нерухомості також залежить від багатьох факторів. Очікувати зниження цін на «вторинку» в престижних районах з добре розвиненою інфраструктурою в 2018 році не варто. Але при цьому можливі коливання цін на житло так званого середнього класу і економ класу, самого затребуваного на даний момент в Україні, в межах 5% в річному вираженні.

Ростислав Симонов, керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG

Ростислав Симонов,
Ростислав Симонов

Побоювання про формування так званої «бульбашки» на ринку житлової нерухомості зовсім не обгрунтовані. Немає навіть ознак її виникнення, оскільки цей ринок формують всього лише кілька компаній. Біля 70% ринку «тримають» 7 компаній, а 50% обсягу і зовсім належить двом: Укрбуд і Київміськбуду. Ці забудовники можуть контролювати свої обсяги введення житла в експлуатацію. Отже, очікувати різкого падіння ринку не варто. Основні оператори на певному етапі можуть знизити темпи введення в експлуатацію, і, відповідно, вирівняти попит і пропозицію.

А ось на вторинному ринку в цьому році все ще спостерігалося зниження цін. Падіння склало $60 в порівнянні з 2016 р, а в гривневому еквіваленті — близько на 3 тис. грн. за квадратний метр. Така ситуація виникла через те, що вторинний ринок житла залишається під тиском первинного, де забудовники прагнуть пропонувати більш вигідні умови для стимулювання попиту.

Ймовірно, ми будемо спостерігати незначне збільшення цін, але різких змін в 2018 р, швидше за все не відбудеться. Зокрема, ціни на первинному нерухомісті економ-класу і далі залишатимуться стабільними і цілком порівнянними з показниками останніх трьох років.

Слідкуйте за цікавими і ексклюзивними матеріалами «Мінфіну» в Telegram 

Коментарі - 32

+
0
laa1999
laa1999
13 грудня 2017, 16:23
#
У Ростистика Симонова курс уже 50…
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
13 грудня 2017, 16:25
#
Все правильно говорят, только как по мне будут снижаться темпы роста новых построек, и возможность часть которые строятся — так и не достроятся и остановятся краны, так как есть уже обьекты где продажи туго идут и застройщик сам по себе никакой и уже ищут новых начальников отдела продаж.
Себестоимость действительно увеличивается, как стройматериалы так и остальное, поэтому сейчас клиентам будут предлагать именно сейчас вложиться, потому как не смотря на скидки — себестоимость квадратного метра будет только расти, как и растет сам доллар. действительно сейчас многие клюют на рассрочку от застройщика, потому как оформлять и платить в банке не каждый сможет, да и тупо так как еще нужно делать ремонт. Тогда проще готовую на вторичке брать в кредит.
+
+32
Lexa999
Lexa999
13 грудня 2017, 17:24
#
Разумный, сбалансированный и адекватный взгляд только у Яраславы Чапко.
+
0
AleksandrBank
AleksandrBank
14 грудня 2017, 10:31
#
Анатолий Топол также правильные вещи говорит, и я с ним соглашусь.
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
14 грудня 2017, 11:53
#
Имхо, бужущее за таун-хаусами и за частными недорогими домами. Население страны уменьшается, а следовательн ои плотность населения. Проще в пригороде прикупить земли и домик сделать, нежели купить квартиру. Да и риски минимальные- есть деньги, продолжаешь строить, нету денег- остановился. Так практичнее.
+
+9
ballistic
ballistic
14 грудня 2017, 13:46
#
Порівнювати квартиру і приватний будинок не зовсім коректно, бо це два різні стилі життя.

«есть деньги, продолжаешь строить, нету денег- остановился»
— знаю такі приклади.
Але як на мене прожити півжиття «в будівництві» — це мабуть для любителів «мазо». :)
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
14 грудня 2017, 17:18
#
На съемной квартире- куда хуже. таун-хаусы сейчас огого строят, и организовывают маршрутки. Пример Киева- по житомирской трассе если ехать- куча сел, там таун-хаусы клепают пачками, и на маршрутке/машине добираться до центра куда быстрее чем с броваров-лесной или с троещины. при этом всем, на том же харьковском массиве- квартиры дороже стоят нежели таун-хаус. все дело в информации- некоторым она недоступна
+
+38
Kusturitza
Kusturitza
14 грудня 2017, 17:46
#
Доберись в 8:30 утра или в 19:00 вечера по житомирской трассе и обратно, успехов.
А завтра Виталик ещё пару уставших мостов закроет как обещал на ремонт, и тогда ещё веселей станет :)
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
14 грудня 2017, 20:45
#
Каждый день добираюсь =) кто там живет- раньше выезжают работать, а раньше приезжают домой. ПыСы: живу за ЖК Чайка в частном секторе
+
0
Kusturitza
Kusturitza
15 грудня 2017, 13:12
#
2 месяца жил в Ирпене, офис на Бессарабке, поэтому тоже знаю ;)
+
0
ballistic
ballistic
14 грудня 2017, 18:41
#
По-перше, таун-хауси — це не приватний будинок.
А по друге, життя в дешевих сільських таун-хаусах має свої недоліки. Головний — це школа та садок, вибору майже нема і/або добиратися далеко. Згоден з Kusturitza, що в плані транспорту це ніяк не зручніше. Без свого авто жити за містом — це погодитись на значні обмеження та незручності.

А якщо порівнювати таун-хауси з найдешевшими висотними новобудовами на окраїнах Києва, то не дуже й зекономити вийде.
Звісно, в кожній сім'ї свої критерії «кращого». Тому однозначно сказати де краще/вигідніше не вийде.
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
14 грудня 2017, 20:47
#
Там где живу я- ест ьи гос садики, и частные. добираться везде просто- надо знать трафик. автобусы-маршрутки ходят постоянно. в основном, новые таунхаусы- утеплены по последнему писку моды- а это экономия на ЖКХ и тепло в доме. Хотя, кому нравится мурыжиться на троещине-броварах-харьковском, то понятно- бог в помощь, но это мазохизм, имхо
+
+9
ballistic
ballistic
14 грудня 2017, 21:21
#
А для мене маразм — це жити в коробці з дешевого газобетону утепленому пінопластом на околиці села.
Якщо ж проект якісний, екологічний та енергоефективний, а поряд розвинена інфраструктура, то такий таунхаус дешево не може коштувати.

А так, звісно «кожна жаба своє болото хвалить» (с)
:)
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
15 грудня 2017, 9:44
#
Кто сказал про дешевый газобетон? с такой логикой- добро пожаловать в свечки на политехе, котоыре как-попало построены, разве что не из картонных коробок =) и да, вы как-нибудь прокатитесь, а не по карте смотрите- будете удивлены, как и я в своё время
+
0
ballistic
ballistic
15 грудня 2017, 13:36
#
Цікаво, дайте посилання на продаж якісного таунхаусу, який, як Ви кажете «дешевше квартири на Харківському».
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
15 грудня 2017, 22:14
#
Olx открывайте и сверху вниз любое что понравилось клацайте- квадрат дешевле квартирного минимум на 30%
+
0
ballistic
ballistic
16 грудня 2017, 0:48
#
«квадрат дешевле квартирного минимум на 30%»
— це ж некоректне порівняння. З такою логікою можна розказувати, що трикімнатні квартири дешевші за однокімнатні :)
Для еквівалентного комфорту таунхаус має бути більшим за квартиру, тому порівнювати треба кінцеву вартість об'єктів.

«Olx открывайте»
— так не годиться. Без конкретики конструктивної дискусії не вийде.
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
16 грудня 2017, 11:18
#
Перефразирую ваш же комментарий: шо, в 1комнатной мусорной конуре жить? Это на любителя. Дешевле же в коробке картонной спать. Если вы запрашивали не дешевый газобетон на таунхаусы, то какой смысл сравнивать его в 1комнатной панелькой для всей семьи? а про olx намекнул- ибо вы не в теме что происходит вокруг. Это тоже часть информативного обзора.
+
0
ballistic
ballistic
16 грудня 2017, 15:32
#
Суть в тому, що за вартість «1комнатной мусорной конуры» не купиш навіть «мусорний» таунхаус.
Але за вартість таунхаусу з дешевого газобетону можна купити більш пристойну квартиру еквівалентного комфорту без інфаструктурних проблем.

«а про olx намекнул...»
— я Вас спитав про конкретний приклад, що Вам відомий і в якому Ви впевнені.
Відсилання до пошуку розцінюю як спробу уникнути конкретики.
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
16 грудня 2017, 17:44
#
Инфраструктура… вот что туда по вашему мнению должно входить? если банальное: маршрутка-аптека-магаз-закусочная-детский сад- заправка-ремонты, то как раз удобнее она там где плотность населения меньше, если вы не любитель очереди стоять, естественно. А то что за городом давно это все есть- факт. По соотношению стоимости кв метра- танухаусы дешевле и лучше по качеству. Если руки кривоваты, и не можете набрать на olx таунхаус, то простенько оп- https://www.olx.ua/obyavlenie/uyutnyy-taunhaus-92-m-kv-v-belogorodke-29-700-IDvOEj0.html#4090d52ba9 322$ кв,
https://www.olx.ua/obyavlenie/1-k-kvartira-v-novom-dome-zhk-harkovskiy-harkovskoe-shosse-210-IDj8hes.html#e7426f98b6;promoted 789$. Занавес
+
0
ballistic
ballistic
17 грудня 2017, 0:09
#
Дякую за конкретику.
Комплекс в Білогородці виглядає красиво на картинці і ціна дуже низька, в межах Києва в безпроблемних забудовах такої не буде.

Я так розумію, що низька ціна обумовлена:
+ масова забудова
— дешева земля, розташована в полі, 3 км від села, 15 км від метро
— інвестуванням в фундамент при 100% передплаті
— економією на проекті та матеріалах (опалення електрикою?! матеріал стін та утеплювача не вказано! всього 2 свердловини на комплекс і всього 82 м глибина)

Можна допустити, що забудовник добросовісний, реально знайшов формулу як видати нормальну якість за низьку ціну. Але ризиків багато, тому треба добре перевіряти.

Але Ви цей ризиковий об'єкт далеко за містом у полі на стадії фундаменту з акційною ціною передплати порівнюєте з майже готовим будинком біля метро.
Також для коректного порівняння до вартості цього таунхаусу треба ще додати вартість автомобіля (а краще двох) з витратами на пальне, щоб отримати порівняний траспортний комфорт з Києвом, де можна обійтись без авто.

Для мене найбільший інфраструктурний ризик — це дитячі заклади.
Як діти до школи та назад будуть добиратися? А якщо сільська школа не підійде? А якщо дитині потрібно буде розвивати певний талант? В Києві це набагато простіше вирішити.
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
17 грудня 2017, 11:53
#
Рядом есть 4 уже готовые проекты, на 15% дороже, их можно использовать как наглядную модель что получится. часть из них сдается в аренду, так что можно прикинутся арендатором и посмотреть что да как.
«Для мене найбільший інфраструктурний ризик — це дитячі заклади.»-рядом очень много частных садиков, 1600грн в месяц- копейки. Школы- бог в помощь, 15 минут на маршрутке, если довезти ребенка на своей машине нет вариантов
+
0
ballistic
ballistic
17 грудня 2017, 14:30
#
Якщо цей проект реально якісний і зручний для життя, то буде великий попит.
Якщо буде багато таких дешевих проектів, то попит на квартири в місті впаде, а з ними і ціна.
Час покаже…
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
17 грудня 2017, 15:21
#
Ну, судя по тому как все застраивается у меня рядом- спрос есть. единственный напряг- все время обламывать ребяток, которые пытаются лес рядом выпилить.
+
0
ballistic
ballistic
17 грудня 2017, 15:55
#
Там де великий попит, там і велика спокуса :)
Створюйте асоціацію жителів ЖК і боріться за свої права.
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
17 грудня 2017, 16:58
#
У нас все нормально в этом плане: и шлагбаумы между улицами, и дружинники, и охрана леса, так что спасибо)
+
0
Maks Asgard
Maks Asgard
15 грудня 2017, 8:19
#
Ну, да. Фондового рынка нет, потому что буйно цветет паразитирующая олигарх-экономика, народ вкладывает свои средства в бетон и бетонные 30-е «тюльпаны», уродуя киевский ландшафт. А некоторые провластные аферисты строят за счёт кредитов гос.банков. Никонов — партнер Кличко.
+
0
Ukrmercy
Ukrmercy
15 грудня 2017, 9:46
#
Фондового рынка нет, потому что он не нужен банановым республикам. Вы на полном серьёзе полагаете, что человек в здравом уме, отечественный или из-за бугра, понесёт деньги в такую шарашкину контору, зная что у нас всё можно отжать, поделить, обанкротить итд итп?) расслабтесь- это данность, а не новинка
+
0
Наталья Солнцева
Наталья Солнцева
11 лютого 2018, 22:07
#
Спасибо, интересно было прочесть. Вообще что-то похоже на строительный бум и происходит, но цены притом постепенно снижаются.
+
0
Сергей Панев
Сергей Панев
12 лютого 2018, 13:14
#
Рынок недвижимости растет и развивается, что с одной стороны радует. Но есть и другая сторона — ценовая политика, которая делает жилье не таким доступным, как хотелось бы многим украинцам. Хотя если покупать квартиру напрямую от застройщика, то можно здорово сэкономить, а особенно если вложиться еще на стадии строительства.
+
+1
Ukrmercy
Ukrmercy
12 лютого 2018, 17:26
#
А можно подождат ьпару лет, чтобы застройщики напрямую конкурировали за клиента, и цены вниз еще знатно прожмут.
+
0
Сергей Панев
Сергей Панев
13 лютого 2018, 16:35
#
Хорошая идея однако )
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися