Мінфін - Курси валют України

Встановити
20 листопада 2017, 11:45

Як облікова ставка впливає на дохідність ОВДП

Останні дні жовтня принесли зміни на ринку держаних облігацій, які не можна обійти стороною. 31 жовтня Мінфін прийняв запропоновані ринком рівні дохідності за ОВДП на первинному аукціоні, та підвищив дохідності ОВДП слідом за підвищенням облікової ставки. Але це підвищення було значно меншим ніж збільшення облікової ставки. Чому так сталося, в своїй статті на Liga.net пояснив Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU. «Мінфін» публікує скорочений варіант колонки.  

Останні дні жовтня принесли зміни на ринку держаних облігацій, які не можна обійти стороною. 31 жовтня Мінфін прийняв запропоновані ринком рівні дохідності за ОВДП на первинному аукціоні, та підвищив дохідності ОВДП слідом за підвищенням облікової ставки.
Мінфін наразі не готовий ще підвищувати ставки

31 жовтня Мінфін прийняв увесь заявлений попит на загальну суму 1,12 млрд грн за номінальною вартістю, та підвищив максимальні доходності ОВДП на 35-44 б.п. до рівня 14.70-14.94%. Однак, це підвищення було значно меншим ніж збільшення облікової ставки, яка зросла на 100 б.п. до 13.50%. Чому відбулось саме так, і чому ставки за ОВДП навряд чи зміняться більше, варто поглянути як ці ставки рухались впродовж 2016 та 2017 років.

Як ми бачимо на графіку, у першій половині 2016 року облікова ставка наздоганяла доходності облігацій, і зменшувалась дуже швидкими темпами, але з осені минулого року доходності облігацій змінювались дуже повільно, і майже не реагували на зниження облікової ставки, і різниця між ними зростала. Це може бути свідченням того, що облікова ставка не є визначальною для ринку облігацій, але безумовно має певний вплив на ціноутворення.

Тож наприкінці жовтня, коли було підвищено облікову ставку, ринок ОВДП відреагував значно м«якше, і зростання доходностей склало менше половини руху облікової ставки, і відбулось зменшення так званого спреду між ними з 185 б.п. (останній раз при обліковій ставці 12.50% річні ОВДП розміщувались за ставкою відсікання 14.35%) до 120 б.п. (на останньому жовтневому аукціоні ці облігації було розміщено за ставкою відсікання 14.70%). А це відповідає різниці між цими ставками, що спостерігалась у листопаді 2016 року.

Відхилення Мінфіном минулого тижня попиту за ще вищими ставками, ніж останньому аукціоні жовтня, свідчить про те, що емітент наразі не готовий ще підвищувати ставки. І це могло бути також спробою подати сигнал, що на його думку варто орієнтуватися на вже зафіксовані рівні. Причина тут може полягати у бажанні відсікти можливі спекулятивні настрої, адже підвищення ставок може продовжитись, а також досягти оптимального рівня витрат з обслуговування боргу, та не вийти за межі обсягу коштів на цю мету, передбачених у законі про бюджет.

Отже, крива дохідності наразі зміщується в середньому на 40 б.п. вверх і на відрізку від року до трьох розмістилась в межах 14.70-14.94%, а за рештою інструментів зміна ставок може відбутися вже незабаром. Таким чином, можна очікувати що ставка відсікання за 5-річними облігаціями може зрости до 15.40%, а за піврічними до рівня близько 14.3-14.5%.

Коментарі - 1

+
0
bampi
bampi
20 листопада 2017, 14:37
#
Все верно, а это говорит лишь об одном, что НБУ нужно реформировать рынок капитала из-за низкой эффективности такой политики. Но и проблема в самом рынке FI и ММ — достаток инструментов бы, — хороший был заработок на 1s3s5s. Так что чувствительность лежит в неэффективности самой структуры рынка, а не в спекуляциях.
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися