Мінфін - Курси валют України

Встановити
9 листопада 2017, 16:11

Податкова соціальна пільга (ПСП) — 2019: актуальні цифри

Кожна працююча людина має право на податкову соціальну пільгу (ПСП). Така пільга дозволяє зменшити суму загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати.

Будь працююча людина має право на податкову соціальну пільгу (ПСП).
У 2018 році розмір «звичайної» ПСП складе 881 грн. Фото: tqm.com.ua

Право на застосування податкової соціальної пільги безпосередньо залежить від показника граничного доходу для її застосування. З'ясовуємо, хто має право на ПСП у 2019 році.

Розмір ПСП

Розмір ПСП безпосередньо залежить від розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2019 року, згідно з проектом держбюджету-2019, передбачено в розмірі – 1921 грн. З огляду на цей розмір у 2019 році, ПСП становитиме:

  1. 100% ПСП = 1921 грн х 0,5 = 960,5 грн;
  2. 150% ПСП = 1440,75 грн;
  3. 200% ПСП = 1921 грн.

ПСП у 2019 році, як і раніше, буде застосовуватися до доходу у вигляді зарплати, a також прирівняних до неї виплат, якщо розмір такого доходу не перевищує розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на 1 січня 2019 року, помноженого нa коефіцієнт 1,4 та округленої до найближчих 10 грн.

Тобто максимальний розмір зарплати, до якого може бути застосована звичайна ПСП у2019 році = 1921 х 1,4 = 2690 грн.

ПСП «на дітей»

Граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків, визначається як добуток 2690 грн та відповідної кількості дітей.

Далі докладно про пільгу батькам.

100% ПСП надається в розрахунку на кожну дитину одному з батьків, у яких є двоє і більше дітей у віці до 18 років.

Особливість надання ПСП «на дітей» полягає, перш за все, в особливому механізмі визначення граничного розміру заробітної плати для застосування пільги. Так, у одного з батьків така межа визначається як добуток загальновстановленої граничної величини зарплати і кількості дітей (пп. 169.4.1 ПКУ).

Наприклад, якщо у працівника троє дітей до 18 років, граничний розмір заробітної плати в 2019 році, який дає йому право скористатися пільгою, визначається як 2690 грн х 3 детей = 8070 грн.

Така ПСП надається до кінця року, в якому дитина досягає 18-річного віку.

ПСП для працівників, що мають дітей, у 2019 році

Якщо ви бажаєте скористатися пільгою «на дітей», крім заяви потрібно надати підтверджуючі документи. Це:

  • копія свідоцтва (дублікат свідоцтва) про народження дитини (дітей), або документ, що підтверджує встановлення батьківства, чи документи, які підтверджують вік дитини (дітей), затверджені відповідним органом країни, в якій іноземна фізична особа — платник податку постійно проживав (-а) до прибуття в Україну;
  • копію рішення органу опіки і піклування про встановлення опіки чи піклування (якщо із заявою звертається опікун або піклувальник).

Документи, необхідні для застосування ПСП

ПСП застосовується до доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати). Місце можна вибирати на свій розсуд, не дивлячись на те, де лежить ваша трудова книжка.

Для підтвердження свого вибору місця отримання ПСП потрібно подати заяву.

До сьогоднішнього дня спеціальна форма заяви контролюючими органами не встановлена. Тому заяву на ПСП подаємо в довільній формі.

ПСП починає застосовуватися з дня отримання роботодавцем заяви. Щорічно подавати заяву про застосування ПСП не потрібно.

Роботодавець відображає у формі № 1ДФ всі випадки застосування або незастосування ПСП.

Тобто працівник, який бажає скористатися ПСП, подає працедавцю заяву та відповідні підтверджуючі документи.

Категорії платників податків, які мають право на ПСП, і перелік пільг встановлені п. 169.1 ПКУ. Перелік документів на отримання податкової соціальної пільги затверджено Порядком № 1227.

Доходи, до яких застосовується ПСП

Так, ПСП застосовується до доходу у вигляді заробітної плати. Під терміном «заробітна плата» також розуміють заохочувальні та компенсаційні виплати або інші виплати та винагороди, які виплачуються у зв'язку з відносинами трудового найму.

ПСП надається при дотриманні наступних умов:

  • місячний дохід платника, який бажає скористатися пільгою, не повинен перевищувати розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого на 1 січня року, в якому пільга застосовується. Саме ця сума і є базовою для розрахунку ПСП;
  • платник податків звертається до свого роботодавця із заявою про застосування податкової соціальної пільги (крім державних службовців, від яких уявлення заяви законодавством не передбачено). У разі, якщо платник має право на застосування пільги з кількох підстав, то в заяві необхідно вказати, яким видом пільги платник хоче скористатися;
  • ПСП надається за підсумками звітного місяця;
  • пільга надається тільки за одним місцем роботи і тільки по одному виду доходів платника — його заробітній платі.

До інших видів доходів ПСП не застосовується, наприклад, до доходів самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, до винагороди, виплаченого на підставі цивільно-правового договору за виконані роботи та надані послуги.

Також, ПСП не застосовується до зарплати, якщо вона отримана одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення, виплаченого з бюджету.

Перерахунок ПДФО при застосуванні податкової соціальної пільги

ПКУ розмежовує підстави, за якими роботодавець:

  • зобов'язаний здійснити перерахунок суми доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, і суми наданої ПСП (пп. 169.4.2 ПКУ);
  • має право здійснити перерахунок суми доходів, нарахованих платнику податку, суми утриманого податку, незалежно від факту застосування ПСП (пп. 169.4.3 ПКУ).

Обов'язок перерахунку суми доходів, нарахованих платнику податку у вигляді заробітної плати, і суми наданої ПСП виникає у роботодавця:

  • за результатами кожного звітного податкового року, в якому надавалася ПСП;
  • при проведенні розрахунку за останній місяць застосування податкової соціальної пільги;
  • при проведенні остаточного розрахунку з працівником, який припиняє трудові відносини з роботодавцем.

Перерахунок полягає в уточненні виплачуваних протягом року місячних доходів з урахуванням сум, які були нараховані безпосередньо за відповідні звітні місяці (відпускні, лікарняні і т. п.). Уточнені доходи розраховуються кожний окремо. Розрахована по кожному місяцю сума оподатковуваного доходу порівнюється:

  • з граничною сумою доходу, який надає платнику податку право на застосування податкової соціальної пільги;
  • з сумою доходу, яка визначається для оподаткування за ставкою 18%.

Після проводиться кінцеве оподаткування (визначається сума ПДФО за кожним місяцем окремо).

У разі перевищення річної розрахункової суми ПДФО над фактично утриманих податком за рік визначається сума недоплати. Сума такої недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу. А в разі недостатності суми – за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців до повного погашення суми такої недоплати.

Якщо ж внаслідок проведення остаточного розрахунку (припиняються трудові відносини) виникає сума недоплати, що перевищує суму виплати за останній звітний період, то непогашена частина такої недоплати включається колишнім працівником в декларацію про майновий стан і сплачується ним самостійно.

Відповідальність за порушення порядку застосування ПСП

Як вже говорилося вище, ПСП починає застосовуватися працедавцем з дня отримання заяви та відповідних підтверджуючих документів.

І якщо заяву було подано більш ніж одному працедавцю або платник отримує доходи, які позбавляють його права на звернення для отримання ПСП (наприклад, отримує крім заробітної плати стипендію), то такий платник притягується до відповідальності.

В такому випадку, роботодавцем з нього будуть утримані кошти в сумі наданих пільг і штраф в розмірі 100% від цієї суми. Також такий працівник втрачає право на застосування податкової соціальної пільги за всіма місцями роботи.

Інформування роботодавців платника податку про наявність порушень застосування податкової соціальної пільги та повідомлення про наявність зазначених порушень здійснює контролюючий орган (ДФС).

Відновлення права на застосування податкової соціальної пільги можливе за таких умов:

  1. подання платником податків заяви про відновлення ПСП;
  2. погашення недоплати податку, яка виникла в зв'язку з неправомірним застосуванням ПСП;
  3. сплати штрафу.

ПСП відновлюється з місяця, наступного за місяцем, в якому виконані перераховані вище вимоги.

Ірина Петрусенко

Коментарі

Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися