Мінфін - Курси валют України

Встановити
2 жовтня 2017, 8:21

Курсова лихоманка: що пішло не так і чого чекати в найближчі дні

Вересневі події на валютному ринку не порадували українців.

За місяць безготівковий долар на торгах виріс на 93 копійки — з 25,67 / 25,70 до 26,60 / 26,63 гривень. Майже третина цього стрибка прийшлася на минулий тиждень, коли долар злетів з 26,27 / 26,295 гривень на ранок 25 вересня до позначки в 26,60 / 26,63 до вечора 29 числа.

Лихоманило і готівковий ринок. Якщо ще 1 вересня долар в обмінниках продавали по 25,75 гривень і нижче, то зараз — за бакс вже хочуть не менше 26,65 гривень.

Осіння девальвація гривні знову збагатила спекулянтів, зробивши пересічних громадян біднішими, а український бізнес — вразливішим до валютних ризиків.

І це при тому, що у вересні Україна зменшила своє боргове навантаження на найближчі роки, випустивши нові валютні облігації на $ 3 млрд і частково погасивши за рахунок цих грошей зобов'язання з погашенням в 2019 і 2020 роках. Це позитивно вплинуло на настрої інвесторів і рейтингових агенств по оцінці українського ринку і повинно було зміцнити гривню. Але цього не сталося …

Читайте також: НБУ пов'язує ослаблення гривні зі спекуляціями у ЗМІ та зростанням імпорту

Не падав курс за останню декаду вересня, коли:

а) коррахунки банків знизилися з 54,4 млрд гривень до 42,4 млрд, що зазвичай зв'язує спекулятивні можливості на міжбанку та стимулює експортерів до більш активного продажу валюти на ринку;

б) традиційно активізується продаж валюти компаніями для закриття господарських операцій по місяцю та остаточних розрахунків з податковою.

Відсутність надлишку валюти на ринку відчувалося і в поведінці самого Нацбанку. За вересень він жодного разу не зміг провести аукціон з викупу надлишків долара. Зате був змушений не менше 8-ми разів, за спостереженнями «Мінфіну», продавати долар через «запит кращого курсу» або аукціон. За нашими розрахунками він витратив не менше $159,6 мільйонів на стримування падіння гривні на міжбанку.

Читайте також: Україна взяла в борг 3 млрд. Дефолт відміняється?

Можна, звичайно, говорити про те, що:

  1. Дорожчає нафта і імпортери енергоносіїв витрачають все більше валюти на її купівлю, що стимулює попит. Але при цьому ж і сприятлива кон'юктура по продукції української металургії і частини сільгосппродукції зберігається, як запевняють наші чиновники. За логікою це мало б приблизно вирівнювати попит та пропозицію. Але цього не відбувається …

  2. Спрацював фактор «викиду» на ринок значних сум відшкодувань по ПДВ в другій і третій декаді вересня, що скоротило апетит експортерів до продажу валюти на ринку і знизило пропозицію. Так це правда, але і податкові виплати бізнесу за твердженнями уряду ростуть стрімко. А значить, оборотних коштів у підприємств не так вже й багато, щоб вони масово скуповували валюту або не продавали її, не маючи потреб у гривні;

3) Про глобальну сезоність нашої сировинної економіки з традиційною тратою валюти в осінньо-зимовий період та надходженнями її в період збору врожаю вже не говорив тільки ледачий, що теж правда;

Все це дійсно працює проти гривні, але це вже наслідок основних диспропорцій української економіки.

Головними ж причинами наших проблем в останні роки, крім перерахованих вище, а також — корупції, відсутності захисту прав кредиторів і іншого, є:

  1. Деіндустріалізація України, особливо в останні роки;

  2. Відсутність у чиновників на всіх рівнях політичної волі до реальних змін (їх все влаштовує) і бажання «покерувати потоками» замість оцінки їх роботи за кінцевими економічними результатами, а також — звичка закривати економічні діри і прорахунки через механізми девальвації національної валюти, що робить біднішою значну частину населення.

Тепер такою частиною населення стають залишки середнього класу і бізнес (крім частини олігархату). Саме середній клас в підсумку оплачує трикратну девальвацію гривні, банкопад, нескінченне зростання тарифів (громадяни з такими доходами не потрапляють під соцкомпенсаціі), а також інші грошово-кредитні експерименти в Україні. За часів СРСР це відбувалося через фактично конфіскаційні грошові реформи 1947, 1961 та 1991 років. Тепер — через механізм емісії (читай інфляційний податок) та гри з курсом.

Ось і зараз зростання соціальних виплат ляже на плечі того ж середнього класу у вигляді фактично чергового інфляційного податку та нової девальвації гривні. Але можливості середнього класу не можуть бути безмежними.

Читайте також: Або інфляція рвоне. Або курс обвалиться

До тих пір, поки буде працювати такий механізм «перерозподілу» фактичних ресурсів через «друкарський верстат» або через планомірну девальвацію в потрібні для чиновників терміни та без глобальних змін в самому базисі економічного життя країни — до тих пір гривня буде знецінюватися на догоду вузького кола зацікавлених осіб і наближених до них бізнес груп.

Що буде впливати на курс в найближчі дні

Ось основні чинники, які впливатимуть на валютний ринок на цьому тижні:

Початок нового кварталу. Після закінчення звітного періоду активність клієнтів в перший день-два знизиться. Топ-менеджери компаній будуть визначатися зі стратегією роботи на новий період, що дещо знизить обсяги операцій та активність ринку. Починаючи з середи всі клієнти вже войдут в звичайний ритм і міжбанк досягне середньоденних обсягів угод. Це дещо знизить напруження на міжбанку в перші дні тижня;

Збільшення розриву курсів готівкового і безготівкового долара після чергового стрибка котирувань на торгах минулої п'ятниці. Це буде провокувати спекулятивні переливи між двома сегментами валютного ринку. Така гра на курсах валютного налу і безготівки втрачає економічну доцільність з урахуванням витрат банків і фінкомпаній по підкріпленню обмінників валютною готівкою при розриві в 3-7 копійок. Поки цей розрив перевищує цей поріг — переливи триватимуть;

Сприятлива динаміка цін і попиту на українську продукцію на зовнішніх ринках зберігається. Але триває і зростання цін на енергоносії. Це буде надавати різноспрямований вплив на курсоутворення в залежності від того, хто у даний момент буде переважати на ринку — металурги і аграрії або нафтотрейдери;

Активізація господарської діяльності підприємств за розрахунками за сировину, матеріали, з оренди та виплати зарплати на початку місяця. Якщо не буде нових великих виплат відшкодувань ПДВ експортерам, то нестача гривневих оборотних коштів у підприємств призведе до збільшення ними продажів валюти. Це буде працювати на гривню;

На готівковий ринок буде також впливати графік виплат Пенсійним фондом збільшених з 1 жовтня пенсій. Це змінить структуру грошових агрегатів (в першу чергу — готівки в обігу) і частково впливатиме на поведінку обмінників. Зрозуміло, що пенсіонерам — не до скупки валюти навіть після підвищення пенсій, але зростання готівки в банківській системі зазвичай «тисне» на курс.

Динаміка курсу і активність ринку на цьому тижні

За оцінками «Мінфіну», на цьому тижні курсові коливання на валютному ринку посиляться. Підігрівати волатильність котирувань будуть як чергове зростання розриву готівкового та безготівкового ринку, так і відсутність особливої пропозиції валюти з боку експортерів. Обов'язкові продажі становлять основний обсяг пропозиції на міжбанку, а ось розлучатися з тими 50% виручки, яка залишається в розпорядженні експортерів — компанії будуть дуже неохоче.

Причина — висхідний тренд по долару. Логіка їх проста — навіщо продавати сьогодні, якщо завтра буде дорожче. Це скоротить пропозицію валюти. Цей же мотив але в форматі — «терміново купити, буде дорожче» буде підштовхувати клієнтів імпортерів.

До традиційних покупців валюти — нафтотрейдерів, поступово додадуться «дочки» іноземних компаній, які виведуть чергову порцію валютних дивідендів (в межах графіків, узгоджених з НБУ).

Крім цього, перекоси готівкового та безготівкового ринків періодично будуть створювати додатковий малопрогнозований приплив-відтік валюти на цих ринках за рахунок спекулятивних переливів.

Врятувати гривню може тільки Нацбанк, періодично проводячи аукціони з продажу долара або «запити кращого курсу».

Але чи захоче він витрачати ЗВР, питання досить спірне. За минулий місяць регулятор продав на ринку мінімум $159,6 млн, але особливого успіху це не принесло. 

Нацбанк, хоча і декларує повну незалежність, не може жити у повній відірваності від навколишньої дійсності. Падіння ЗВР, та ще й з продовженням девальвації гривні і невизначеністю з керівником відомства — загрожує чиновникам можливими втратами своїх посад після призначення нового голови.

Тому ми впевнені, що особливо витрачати валюту для утримання курсу НБУ не буде.

Але і допускати постійні обвали курсу Нацбанк теж не може. Це вдарить по показниками інфляції, яка вже перевищила всі прогнози регулятора. Назріває скандал і на Інститутській ніхто не хоче виявитися крайнім і відповідальним за помилки як по курсу, так і по інфляційним показникам.

Читайте також: Пострпред МВФ: Україні потрібна визначеність в питанні призначення керівника центробанку

Тому періодично НБУ буде боротися з ростом котирувань на міжбанку, але з допомогою дуже малих обсягів вливань. Такий підхід до цієї проблеми є половинчастим і до успіху не приведе.

Самим небезпечним для гривні на цьому тижні «Мінфін» вважає поведінку готівкового ринку. Якщо населення продовжить скуповувати валюту по зростаючому курсу, це опосередковано буде «бити» по міжбанку.

Цей тиждень буде важким для гривні на валютному міжбанку. «Мінфін» вважає, що розраховувати на особливі поблажки ринку або постійну підтримку з боку Нацбанку — не має сенсу.

На готівковому валютному ринку «Мінфін» прогнозує поступове зростання валютних котирувань з постійною оглядкою на поведінку долара на міжбанку. В цілому за тиждень курс покупки долара буде в межах 26,40-26,60 гривень, а продажу — на рівні 26,65-26,80 гривень з широким розкидом як котирувань, так і спреда через збільшення валютних ризиків.

В обмінниках фінкомпаній спред буде нижче, ніж у банків — до 14-25 копійок, у самих фінустанов — до 35 копійок на доларі.

На міжбанку активність на торгах знизиться у порівнянні з минулим тижнем. Але  курсові коливання збільшаться, а спекулятивні атаки на гривню продовжаться. Учасники торгів будуть пильно стежити за діями Нацбанку зі згладжування перекосів попиту і пропозиції.

Ми очікуємо як мінімум одного-двох виходів НБУ на міжбанк для згладжування цих перекосів, але не чекаємо від регулятора великих обсягів продажу валюти — максимум $30-40 млн за інтервенцію.

Причому, якщо диспропорції ринку будуть значними, НБУ виходитиме з валютними аукціонами, оголошуючи їх суми в межах $100 млн, щоб у більш публічному форматі вербально тиснути на спекулятивні очікування учасників торгів.

Якщо ж коливання будуть незначними, Нацбанк буде надавати перевагу формату «запитів кращого курсу».

У понеділок і вівторок (2 і 3 жовтня) «Мінфін» прогнозує обсяги операцій в межах $280-330 млн при укладанні до 500 угод. Зниження обсягів торгів та їх активності буде пов'язане з тим, що клієнти будуть тільки входити в робочий ритм після закінчення кварталу.

У середу і четвер (4 і 5 жовтня) ми очікуємо поступове зростання операцій на міжбанку в межах до $ 350-390 млн при укладанні до 520-550 угод.

У п'ятницю (6 жовтня) — відбудеться незначне зниження активності на ринку. Ми прогнозуємо зменшення обсягів операцій до $ 240-300 млн при укладанні до 430-490 угод.

В цілому, враховуючи реальні загрози для стабільності гривні, «Мінфін» прогнозує курс на торгах по долару на цьому тижні в широкому діапазоні 26,30-26,80 гривень.

Коментарі - 16

+
+25
balxash100
balxash100
2 жовтня 2017, 8:29
#
Да всё так, осенью в верх, весной в низ. Хватит уже пугать население и нагнетать обстановку, своими публикациями.
+
+66
Nekrasov
Nekrasov
2 жовтня 2017, 11:44
#
Да ладно «раскачивать, нагнетать обстановку» — это ж не Минфин делает. Вы давно в магазины заходили или мимо обменок проходили.Там много интересного за последние дни происходит. Советую посмотреть. Думаю — вопрос не в СМИ, а это вопрос к «стратегам» НБУ и Министерства финансов с другими чиновниками. Чем они опять будут свои просчеты оправдывать и какие новые сказки народу рассказывать… Просто народ постепенно уже на это не ведется, достал уже всех этот лохотрон с курсом… Причем и бизнес, и граждан…
+
+15
Кандидат в президенти лісу
Кандидат в президенти лісу
2 жовтня 2017, 15:49
#
Прорахунки міністерств лише в тому, що вони існують
Їх треба скоротити до десятка-двох десятків людей, а все інше віддати на аутсорс

Часу на «регулювання» не залишиться і всім стане краще
+
+27
Maleficarum
Maleficarum
2 жовтня 2017, 9:06
#
«Во времена СССР это происходило через фактически конфискационные денежные реформы 1947, 1961 и 1991 годов. » Не расслабляйтесь- это ещё ждёт украинцев… Изъятие всех средств- как в банках- так и в кубышках- не за горами… Денежная реформа будет таки проведена по примеру вышеперечисленных «Минфином» годов… По курсу… Давит основной фактор на курс… А именно… Разница между приходом и уходом валюты между экспортом и импортом… Если не ошибаюсь то последние данные свидетельствовали о минусовом сальдо в 3 ярда зелени… Эту «дырку» перекрыть могут либо кредиты- либо собственные ЗВР- либо активность экспортёров… Кредитами дыру растующую в балансе экспорт-импорт- перекрыть невозможно… Кредитов не хватает на выплаты всех %нов по долгам и предстоящей выплаты «долга Януковича»… ЗВР-НБУ не может «опустошить»- ибо там деньги МВФ… Есть «несгораемая сумма» ниже которой- по меморандуму с МВФ ЗВР опустить не могут… Экспорт… Продавать ( причём как на Запад так и на Восток… Торговля с рассеей тоже в росте)- стали всё и вся… да такими «темпами» -что внутренний рынок постоянно повышает цены на все группы товаров… Недостаточность продукции сказывается… Украину ( как ни странно) спасает ещё тот факт- что товары потребления( продукты в частности)- большей мерой своей- самого низкого качества… Такой дрэк не продашь ни в ЕС ни в рассею… Это и есть -внутренние потребление…
+
+29
Maleficarum
Maleficarum
2 жовтня 2017, 9:08
#
Как факт- гривна испытывает давление со всех сторон… её удел- как и удел всех псевдо валют-постоянно девалить к доллару США- что мы все и наблюдаем со времени её ввода в 1996-том году…
+
+33
Nekrasov
Nekrasov
2 жовтня 2017, 11:48
#
Ну это Вы уж совсем пессимистично про гривну говорите. А воровать меньше наши чиновники не пробовали?!!! Думаю там тоже «резервы» и «потенциал» огромен. Если сложить то, что только наши депутаты задекларировали — можно наверное почти весь долг МВФ погасить, а не новых долгов набираться, за которые не они будут рассчитываться, а мы и наши дети…
+
+34
AnnaGerman
AnnaGerman
2 жовтня 2017, 12:28
#
А сравнить курс гривни теперь к началу октября прошлого года не приходило на ум?
«Жуткая » девальвация — 1,5-2 %!
А сравнить курс пары евро/доллар, фунт / доллар — просто мурашки по коже…
+
+33
Nekrasov
Nekrasov
2 жовтня 2017, 12:41
#
Ну насчет сравнения Вы правильно говорите, но вот есть одна чисто «украинская особенность» или карма, уж не знаю. Когда летом падали цены на нефть — у нас бензин почему-то так не падал, и цены на продукты питания летом(!!!) фактически не просели (плюс-минус небольшие подвижки), что собственно и спасло в летние месяцы показатели инфляции в пределах более -менее вразумительных уровней. Но как только на мировых рынках ситуация пошла в рост по нефти — у нас немедленно все опять растет — не дожидаясь «новых» завозов энергоносителей. Но ведь старые-то еще по «старым, более дешевым ценам» и пока ж можно было не повышать. Прям не знаю, феномен какой-то У нас в стране — все только в одну сторону. А Вы о сравнении с октябрем прошлого года. Так давайте сравним не процентные показатели, а абсолютные — ратина будет другая и не в пользу Вашего предложения.
+
0
Rocket Ride
Rocket Ride
2 жовтня 2017, 14:22
#
І правильно, це все лихоманка — а як нам відомо вона з часом счухає і рано чи пізно проходить. Як виявилося укріплення, березня — серпень, гривні малими кроками виявилась не вигідною ''нашим''… Ось і починаються гойдалки. Але одне ясно, дешевого доллара який був до серпня уже не буде!
+
+13
AleksandrBank
AleksandrBank
2 жовтня 2017, 14:27
#
Рост отсуствия нормального диалога и прогресса с МВФ, нет пока никаких гарантий что курс остановится.
То что нам удалось перекредитовать часть будущего долга — это сдорово, потому как это дало еще жеще панику в будущем.
Но власть не решает много проблем, комуналка в итоге все равно вырастит.
А еще наши «недолугие» допустили роста цен на Газ и Бензит, это очень сильно отразится на всем, точнее уже дает эффект роста цен на продукты, скоро Маршрутчики завоют и захотят еще повысить тарифы и понеслать.
Нервозность всей этой ситуации будет толкать доллар вверх. То что повысят пенсии и т.д. ничего не сгладит.
Коррупция — это язва, которое все убивает, и это сказывается на всем организме под названием Украина.
НБУ своими выходами на межбанк по 15-25 млн.дол ничего не решит. Так только притушит и будет рост 3-5 коп, а не 8-15 коп.
+
0
wassa14
wassa14
2 жовтня 2017, 20:11
#
Експорт за серпень 2017р-3.3 млрд.дол. Імпорт-4.2 млрд.дол. Негативне сальдо-0.9 млрд.дол. Або 10% ВВП! Такий показник був в 2008 і 2014 р. І тільки трьохкратна девальвація зменшила показник з 10% ВВП до декілька процентів. Інший варіант-кожного місяця брати мільярд доларів з ЗВР і покривати різницю в торговлі товарами. На рік ЗВР вистачить-якщо олені не взують кеди…
+
0
Кандидат в президенти лісу
Кандидат в президенти лісу
3 жовтня 2017, 8:13
#
Можете навести посилання з якого ви взяли інформацію?
+
0
wassa14
wassa14
3 жовтня 2017, 16:15
#
НБУ
+
0
Кандидат в президенти лісу
Кандидат в президенти лісу
3 жовтня 2017, 21:57
#
Лінк
+
+15
huliolopez
huliolopez
3 жовтня 2017, 12:55
#
Полегче с математикой, дружище. 0,9млрд.дол — это 1% ВВП, а не 10.
+
0
wassa14
wassa14
3 жовтня 2017, 16:13
#
А на 12 місяців помножити тяжко?
Щоб залишити коментар, потрібно увійти або зареєструватися